jak wybrać oświetlenie do salonu

Jak wybrać oświetlenie do salonu? Top 5 ważnych rad!

Dobór odpowiedniego oświetlenia do salonu ma niezwykle istotne znaczenie dla komfortu wszystkich domowników i odwiedzających. Zwykle salon podzielony jest na funkcjonalne strefy i każda z nich powinna być optymalnie doświetlona. Poznajcie top 5 rad, jak wybrać oświetlenie do salonu.

Zwróć uwagę na kubaturę pomieszczenia – ważna jest wysokość, ale i powierzchnia użytkowa

Pierwszą kwestią, która jest niezwykle istotna jest powierzchnia użytkowa pomieszczenia. To od niej, a także wysokości salonu zależy dobór odpowiednich opraw z żarówkami o właściwej mocy świecenia. Optymalne oświetlenie do salonu powinno gwarantować 300-400 lm na metr kwadratowy, a w miejscach, gdzie potrzebne jest mocniejsze światło nawet 500 lumenów. Warto wiedzieć, że żarówka LED o mocy 5 W jest w stanie wygenerować 400 lumenów mocy świetlnej. Można przemnożyć powierzchnię pomieszczenia przez rekomendowaną liczbę lumenów, by otrzymać optymalną wartość mocy świetlnej dla danego salonu. Oczywiście rodzaj oświetlenia trzeba dobrać do wysokości. Na pewno w przypadku niskich sufitów świetnie sprawdzą się plafony, z kolei do wysokich można wybrać okazałe żyrandole.

Dodatkowe punkty świetlne umieść na komodach, stoliku kawowym albo podłodze

Na pewno rozłożysty plafon może być dobrym wyborem nawet jako oświetlenie główne w salonie. Jedna poza tym trzeba wybrać oświetlenie punktowe w postaci lampek biurkowych czy podłogowych. Dzięki nim można doświetlić strefę czytelniczą w salonie albo strefę rozrywki, stawiając małą lampkę na stoliku kawowym. Będzie ona ozdobą i funkcjonalnym elementem także komody. Lampa podłogowa może być posadowiona na stopie albo rozłożystym stojaku. Sprawdzi się model z szerokim kloszem, gdy chce się rozproszyć światło. Może być półotwarty w dół lub górę, gdy światło ma padać bardziej na podłogę lub sufit. Klosz może być też pełny i odbijać światło całą powierzchnią.

oświetlenie do salonu

Dobierz oświetlenie sufitowe, ścienne i podłogowe w podobnym stylu

Na pewno bardzo ważne jest, by plafony sufitowe, lampy podłogowe czy kinkiety ścienne były utrzymane w podobnej stylistyce. Zatem, gdy decydujecie się na styl glamour w salonie i plafon w kształcie kostki z metalu i kryształu, to na podobny design warto postawić w przypadku kinkietów. Z kolei lampa stojąca może być zdobiona kryształkami, co dopełni efektu. W ten sam sposób można dobrać oświetlenie w stylu boho z ażurowymi lampami wiszącymi, kinkietami, czy lampkami stołowymi. Lampy plafony mogą mieć tez formę reflektorków, których położeniem można sterować. Do nich także dobierzecie pasujące kinkiety, a nawet lampę stojącą.

Zwróć uwagę na temperaturę barwową i kąt świecenia, a także moc świetlną

Skoro wiadomo już co nieco o dopasowaniu stylistycznym, rozmieszczeniu oświetlenia w salonie, a także mocy świetlnej dopasowanej do kubatury, stref i powierzchni użytkowej, to warto dowiedzieć się więcej na temat innych parametrów, które są istotne przy wyborze oświetlenia do salonu. Otóż zwróćcie uwagę na temperaturę barwową. Powinna być ona w zakresie światła ciepłego, ewentualnie neutralnego, nigdy zimnego. Powinna mieć zatem nie więcej niż 4000 K, a najlepiej pomiędzy 3000 a 4000 K. Ciepłe oświetlenie sprzyja relaksowi, pozwala się odprężyć, nie pobudza nadmiernie, dlatego do pomieszczenia takiego jak salon, ale i sypialnia jest polecane. Oczywiście gdy w salonie znajduje się kącik czytelniczy czy też pracy, to musi się tam znaleźć oświetlenie bardziej neutralne. Ważny jest też kąt świecenia. Punktowo może być on niewielki, jednak do oświetlenia głównego warto wybrać oprawy z żarówkami LED o jak najszerszym kącie świecenia.

Sprawdź żywotność żarówki, możliwość ściemniania i wybierz oprawy od renomowanych producentów

Na koniec trzeba zweryfikować żywotność żarówki, to znaczy sprawdzić ile godzin świecenia deklaruje producent. Oczywiście dana wartość podawana jest przy umiarkowanym użyciu, np. przez kilka godzin dziennie. Często źródła światła są wbudowane w oprawy i jeśli są wysokiej jakości, to nie ma obaw, że po kilku latach żarówki przestaną świecić przy umiarkowanej eksploatacji. Niektóre źródła światła można ściemniać i przystosowane są one do opraw stosowanych w ramach systemu inteligentnego domu, np. Phillips HUE. Warto wybierać zarówno oprawy, jak i żarówki od renomowanych producentów.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij