Jak wykonuje się czyszczenie elewacji kościołów?

Budynki kościołów, oprócz swojej funkcji sakralnej, często potrafią być dość interesującymi obiektami architektonicznymi. Wiele z nich zapisało się także na listach obiektów zabytkowych. Tym bardziej istota jest odpowiednia ich konserwacja oraz mycie. Warto więc dowiedzieć się jak wykonuje się czyszczenie elewacji kościołów, ponieważ różne budynki mogą wymagać przeróżnego traktowania.

Czyszczenie elewacji chemią specjalistyczną

To jak wykonuje się czyszczenie elewacji kościołów, zależne jest w największym stopniu od rodzaju zabrudzeń oraz rodzaju elewacji. W przypadku starszej i delikatnej elewacji dobrze mogą się sprawdzić specjalistyczne środki myjące. Przy czyszczeniu istotna będzie również sama konstrukcja budynku. Przykładowo czyszczenie elewacji z drewna, która pnie się kilka metrów w górę, poza zasięgiem ręki, konieczne może okazać się skorzystanie z pomocy wyspecjalizowanej firmy.

Pracę na wysokościach, w tym czyszczenie elewacji różnego typu, wykonują firmy alpinistyczne, które ocenią wcześniej poziom zabrudzenia, a także rodzaj elewacji. Z pomocą osób specjalizujących się w myciu elewacji na wysokości oraz z użyciem odpowiedniej chemii można być bardziej pewnym, że czyszczony budynek nie zostanie przy okazji uszkodzony przez wodę pod ciśnieniem z myjki.

Czyszczenie elewacji myjką ciśnieniową

Czyszczenie elewacji budynku z wykorzystaniem myjki ciśnieniowej może się okazać lepszym rozwiązaniem w przypadku konstrukcji wytrzymalszej. Wykorzystanie myjki ciśnieniowej jest również mniej skomplikowane i możliwe do przeprowadzenia samemu. Być może dobrze sprawdzi się ona dobrze, na przykład przy bieżącym czyszczeniu elewacji z glonów.

To ile kosztuje czyszczenie elewacji w taki sposób, również może być jednym z argumentów, przemawiających na jego korzyść. Przy ciągłej potrzebie czyszczenia elewacji kościoła, korzystanie z raz zakupionej myjki ciśnieniowej może się okazać korzystniejsze. Kiedy mamy dostęp to takowego urządzenia, usługi mycia elewacji warto rozważyć, kiedy konieczne będzie przeprowadzenie gruntownych prac lub prac alpinistycznych.

Czyszczenie elewacji piaskiem pod ciśnieniem

W przypadku bardzo silnych zabrudzeń i oraz elewacji wystarczająco silnej (np. kościół kamienny) dostępna jest również metoda piaskowania. Czyszczenie elewacji kościoła metodą piaskowania polega na potraktowaniu zabrudzonych elementów wodą pod ciśnieniem wzbogaconą o piasek.

Jest to rozwiązanie, które może równać się z naruszeniem wierzchniej warstwy elewacji, ale niesie za sobą korzyść dokładnego usuwania silnego brudu. Czyszczenie elewacji kościołów metodą piaskowania warto powierzyć w ręce doświadczonej grupy specjalistów, którzy zadbają o jak najmniejszą ilość uszkodzeń.

Jak więc widać, sposobów na to jak wykonuje się czyszczenie elewacji kościołów, jest przynajmniej kilka, a wybór uwarunkowany powinien być głównie rodzajem i stanem, w jakim znajduje się budynek. Elewację bardziej delikatną lub na wysokościach bezpieczniej oczyścić specjalistyczną chemią oraz wart rozważyć pomoc fachowców. Czyszczenie bieżące wytrzymałej elewacji może okazać się wygodne, używając myjki ciśnieniowej. Natomiast poważne zabrudzenia bardzo wytrzymałych materiałów, można również oczyścić metodą piaskowania.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij