Jak zwiększyć bezpieczeństwo pracy w punktach wysokiego składowania towarów?

Bezpieczeństwo w każdej pracy jest niezwykle ważne. Każdy przedsiębiorca powinien zapewnić pracownikom odpowiednie warunki i jest do tego zobligowany przez przepisy prawa. Dziś zastanowimy się, jak zwiększyć bezpieczeństwo pracy w punktach wysokiego składowania towarów.

Magazyn wysokiego składowania – poznaj definicję i przepisy

Magazynem wysokiego składowania określamy obiekt budowlany, w którym przechowuje się produkty czy towary na wysokości przekraczającej 7,2 m. To oznacza, że ryzyko wypadku w takim miejscu jest stosunkowo duże. Niezbędne jest więc wyposażenie ich w wielopiętrową zabudowę, a także używanie wózków widłowych wysokiego składowania. Muszą one posiadać odpowiednie opony przemysłowe dobrane pod kątem tej wymagającej specyfiki pracy. Warto tutaj zauważyć, że regularne przeglądy sprzętów czy maszyn wpływają na bezpieczeństwo, ale też zapobiegają przestojom w pracy. Wybór opon przemysłowych zapewnia komfort, ale też większą stabilność. W znaczący sposób zmniejsza ryzyko wypadku. W magazynach wysokiego składowania pracodawca może określić wysokość, na której będą składowane produkty, przy czym musi zadbać o najwyższy poziom bezpieczeństwa personelu, który realizuje wszystkie prace przeładunkowe.

Przepisy BHP w magazynach wysokiego składowania

Praca w magazynach wysokiego składowania z punktu widzenia przeciętnej osoby wydaje się niebezpieczna. Oczywiście jest ona obciążona ryzykiem, jednak przy przestrzeganiu wszystkich przepisów BHP ryzyko jest niemal zerowe. W tym przypadku pracodawca musi stosować się do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r., które dotyczy ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. W przepisach jasno określone są warunki przechowywania i magazynowania towarów. Konstrukcje, gdzie składowane są towary muszą być wzmocnione, ale też nie mogą być w żadnym wypadku przeciążone. Dodatkowo miejsce magazynowania produktów musi znajdować się w takiej lokalizacji, aby nie dochodziło do zwiększenia ryzyka wypadku dla pracownika. Pracownicy muszą być również szkoleni i przestrzegać wszystkich nałożonych przepisów BHP. Pracownicy muszą posiadać właściwy ubiór roboczy, który powinien zapewniać im komfort i ciepło, a jednocześnie chronić przed przegrzaniem. Muszą oni korzystać z kasków oraz rękawic ochronnych. Niezbędne jest również stosowanie obuwia roboczego z wkładką antyprzebiciową i podnoskiem. Ów podnosek powinien być odporny na upadek przedmiotu z wysokości z siłą 15 kN.

Dlaczego wybór opon przemysłowych jest tak ważny?

Powinniście wiedzieć, że opony przemysłowe w Alleopony24.pl są najwyższej jakości. Cechuje je trwałość i niezawodność, a także korzystna cena. Wspominamy o tym, gdyż w magazynach wysokiego składowania rzeczywiście opony mają naprawdę duże znaczenie. Przede wszystkim zapewniają stabilność, ale też sprawiają, iż przyczepność jest większa. Nie można jeszcze zapominać o tym, że właśnie w ten prosty sposób wpływają na bezpieczeństwo pracowników operujących danym sprzętem, ale też pracowników zajmujących się w danym czasie innymi obowiązkami. Tutaj można wybrać zarówno opony diagonalne, jak i radialne. Dostępne są także opony diagonalne z opasaniem, które można uznać za połączenie jednych i drugich. Opony radialne lepiej sprawdzają się, gdy sprzęt czy wózek widłowy porusza się z większą prędkością. Odprowadzają nadmiar ciepła, a przez to i zużycie energii elektrycznej w magazynie jest niższe. Jednak ich cena jest wyższa. W pracach sprawdzą się dobrze opony diagonalne, które są tańsze, a przy tym lepiej tłumią nierówności, zapewniają też większą sztywność i stabilność, co dobrze sprawdzi się w pracach magazynowych.

Systemy ERP do zarządzania firmą

Aby zwiększyć bezpieczeństwo w magazynie wysokiego składowania trzeba również zdecydować się na zaawansowane systemy informatyczne, takie jak system ERP. Dzięki nim możecie lepiej zarządzać całą pracą. Macie przy tym dostęp do wszystkich danych i na bieżąco możecie sprawdzać efektywność pracy. W ten sposób możecie też uniknąć błędów.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij