Kinkiety wracają do łask! Sprawdź, jak wykorzystać je do oświetlenia wnętrza

Wiele osób na dźwięk słowa „kinkiet” od razu ma przed oczami wnętrza z lat 80. i 90. XX wieku – i nie są to skojarzenia pozytywne. Dawniej kinkiety rzeczywiście nie grzeszyły urodą, dlatego wraz z poszerzaniem się oferty oświetlenia zaczęliśmy się ich masowo pozbywać. Dziś jednak designerzy coraz chętniej promują kinkiety, jako efektowne oraz funkcjonalne uzupełnienie systemu oświetlenia wnętrza. Można więc napisać, że takie lampy wracają do łask i sprawdzą się także w mieszkaniu czy w domu zaprojektowanym w nowoczesnym stylu.

Czym jest kinkiet?

Kinkiet to nic innego, jak lampa ścienna. Montuje się ją w tych miejscach, które chcemy doświetlić, podkreślić ich walory architektoniczne czy po prostu zyskać dodatkowe źródło nastrojowego światła. Kinkiety z reguły nie pełnią funkcji oświetlenia głównego, choć są wyjątki – można je rozpatrywać w tej kategorii, ale tylko w bardzo małych pomieszczeniach, jak spiżarnia, kantorek, garderoba.

Kinkiety świetnie sprawdzają się w sytuacji, gdy brakuje warunków technicznych czy użytkowych do zastosowania np. oświetlenia sufitowego. Dobrym przykładem będą tutaj pomieszczenia znajdujące się na poddaszu, o niskim czy nieregularnym suficie. Mocując kinkiet do ściany zyskamy tak potrzebne źródło światła, które w dodatku nie ograniczy przestrzeni, czyli nie zabierze cennego miejsca.

Kinkiety to wybór nie tylko do wnętrza vintage  

W ofertach producentów, na przykład firmy Kanlux (https://www.kanlux.com/pl/produkty/16001/kinkiety) można dziś znaleźć kinkiety w bardzo szerokim wyborze kształtów i wariantów kolorystycznych. Nie ma więc żadnego problemu z tym, aby dopasować konkretne lampy ścienne do preferowanego wystroju pomieszczenia. Warto przestać myśleć o kinkietach tylko w kontekście wnętrz vintage czy rustykalnych.

Przykładowo: nowoczesne kinkiety w czarnym kolorze doskonale korespondują z modnymi, minimalistycznymi wnętrzami, w których dominują szarości, beton architektoniczny oraz prawdziwe drewno. Tutaj dobrym wyborem będzie np. oprawa ścienna JASMIN z oferty Kanlux.

Każdy, kto kojarzy kinkiety wyłącznie przez pryzmat lamp ściennych w mieszkaniu dziadków, powinien spojrzeć na np. kinkiet ASIL od Kanlux, który prezentuje się niemal futurystycznie i świetnie pasuje do nowoczesnych wnętrz.

W kategorii kinkietów coś dla siebie znajdą również fani klasycznego wystroju – do wnętrz rustykalnych można wybrać np. oprawę TIVA z oferty Kanlux. Opcji jest mnóstwo, dlatego nie warto z góry odrzucać pomysłu zastosowania kinkietów w swoim mieszkaniu czy w domu.

Poznaj najważniejsze zalety kinkietów

Pomijając już kwestie czysto estetyczne warto zwrócić uwagę także na typowo funkcjonalne zalety lamp ściennych. Z pewnością zaliczymy do nich wspomnianą już wcześniej oszczędność miejsca. Kinkiety doskonale sprawdzają się, jako alternatywa dla lamp stojących czy biurkowych.

Jeśli np. chcemy urządzić sobie kącik czytelniczy w salonie czy przytulne miejsce do wieczornego picia herbaty pod kocem w jadalni, to kinkiet ścienny będzie optymalnym wyborem. Zapewni dostateczną ilość nastrojowego światła, można nim sterować przy pomocy włącznika na ścianie (brak konieczności szukania po ciemku włącznika na lampie czy kablu zasilającym), a przy tym nie będzie kłopotliwy podczas sprzątania, zwłaszcza odkurzania podłogi.

Kinkiety stanowią również bardzo potrzebne w większości domów dodatkowe źródło światła. Na co dzień można z nich korzystać, jako z jedynego źródła światła np. w salonie, gdy nie przyjmujemy gości, a wieczór spędzamy na sofie przed telewizorem. Z kolei w momencie, gdy potrzebujemy znacznie większej ilości sztucznego światła, np. w związku z organizowaną imprezą rodzinną, to kinkiety pozwolą doświetlić zakamarki pomieszczenia, zwiększając komfort domowników i gości.

Warto także wspomnieć o tym, że kinkiety mogą pełnić funkcję samodzielnej dekoracji. Dobierając odpowiednie lampy zyskamy efektowne elementy wystroju pomieszczenia, które po zapaleniu mogą także akcentować np. wyjątkową fakturę ściany, beton architektoniczny, wysokiej klasy obraz etc.

W jakich pomieszczeniach najlepiej sprawdzają się kinkiety?

Tak naprawdę nic nie stoi na przeszkodzie, aby zastosować kinkiety we wszystkich pomieszczeniach w domu czy w mieszkaniu. Są to uniwersalne lampy, których zalety możemy wykorzystać zarówno w pomieszczeniach wypoczynkowych, dziennych, jak i gospodarczych:

  • W salonie – kinkiety na ścianie będą doświetlać pomieszczenie i wprowadzać do niego przyjemny nastrój wieczorem;
  • W sypialni – można rozważyć zamontowanie kinkietów nad wezgłowiem łóżka, zyskując tym samym mocne źródło światła do wieczornego czytania;
  • W łazience – kinkiety najczęściej montuje się przy lustrze i kieruje światło w taki sposób, aby móc komfortowo wykonać makijaż;
  • W pokoju dziecka – kinkiet zamontowany na ścianie blisko narożnika pokoju doświetli ciemną przestrzeń, co pozwoli zagospodarować ją np. na strefę zabawy. Można również zastosować kinkiet w pobliżu łóżeczka dziecka, zyskując klimatyczne, nienatarczywe źródło światła, idealne w porze nocnego przewijania, karmienia etc.;

Jak widzisz kinkiety to uniwersalne lampy, które słusznie wracają do łask i ponownie zaczynają gościć w naszych domach. W Twoim także znajdzie się na nie miejsce?

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij