Koszty i oszczędności związane z wykorzystaniem gazu ziemnego w firmie
Inwestycja w gaz ziemny może być strzałem w przysłowiową 10. – zwłaszcza dla podmiotów z sektora MŚP. Oczywiście przejście na to źródło ogrzewania jest związane z przeprowadzeniem zmian infrastrukturalnych. Jednak w ostatecznym rozliczeniu przynosi znaczne korzyści finansowe dla przedsiębiorców. Poznaj bliżej przewidywane koszty wykorzystania gazu ziemnego i płynące z niego oszczędności!
Jakie koszty niesie za sobą przejście na gaz ziemny?
Jeśli budynek firmy nie jest przystosowany do poboru gazu ziemnego, konieczne jest wystąpienie o pozwolenie na przyłącze. Trzeba również podjąć decyzję o zakresie wykorzystania gazu w firmie. Najczęściej przedsiębiorcy decydują się na montaż kotłów C.O., urządzeń wykorzystywanych do procesów produkcyjnych, generatorów oraz urządzeń zasilania awaryjnego. W zależności od charakteru prowadzonej działalności inwestor może zdecydować się na jeden lub kilka elementów dopasowanych do gazu ziemnego.
Nieco inaczej jest w przypadku modernizacji istniejącej instalacji gazowej w firmie. W takiej sytuacji przedsiębiorca nie musi martwić się przyłączem. Remont może obejmować rozmieszczenie wewnętrznych elementów instalacji i podpisanie umowy z dostawcą. Ilość gaz ziemny dla Twojej firmy musi zostać określona pod względem górnej granicy wykorzystania np. 10m3/h. W kontekście kosztów musisz również pamiętać o regularnym serwisowaniu urządzeń grzewczych i produkcyjnych zasilanych gazem ziemnym.
Korzyści z wykorzystywania gazu ziemnego w firmie
Przejdźmy teraz do oczywistych zalet zastosowania gazu ziemnego w przedsiębiorstwie. Widać je wyraźnie w porównaniu do innych popularnych form ogrzewania. Po pierwsze gaz ziemny charakteryzuje się ciepłem spalania, które oscyluje w granicach 39,5MJ/m3. Dodatkowo cena hurtowa dla przedsiębiorców może być bardziej atrakcyjna niż dla klientów indywidualnych. Połączenie tych dwóch czynników wpływa na wysoką popularność gazu ziemnego.
Kolejna korzyść widoczna jest w kontekście wygody korzystania. Gaz LPG, olej opałowy, węgiel brunatny, kamienny oraz pellet wymagają wydzielenia miejsca do składowania. O ile w większości paliw stałych jest to bezpieczne, o tyle gaz LPG musi być magazynowany w dedykowanych zbiornikach. Każde z ww. paliw wymagają wydzielenia miejsca na obszarze firmy, co nie zawsze jest praktycznym rozwiązaniem. Natomiast gaz ziemny wymaga jedynie przyłącza do budynku i rozdzielenia go po pomieszczeniach według planowanego wykorzystania.
Kolejna korzyść to relatywnie stała cena i przewidywalność dostaw. Możesz podpisać umowę z dostawcą, który będzie zapewniał Twojej firmie paliwo w określonej cenie i przedziale czasu. Dostawcę, który zapewni Ci konkurencyjne warunki dostaw gazu ziemnego, możesz znaleźć na ewe.pl. Podjęcie takich kroków może ułatwić Ci prowadzenie biznesu przez zautomatyzowanie procesu dostarczania gazu ziemnego.
Przed planowanym wyborem dostawcy dokładnie zapoznaj się z warunkami umowy. Zapewnij sobie najlepsze możliwe warunki i doceń wygodę korzystania z gazu ziemnego w firmie!