Kupujesz drzwi do mieszkania Sprawdź na co zwrócić uwagę przy zakupie

Kupujesz drzwi do mieszkania? Sprawdź na co zwrócić uwagę przy zakupie

Można by pomyśleć, że wybór drzwi wejściowych nie różni się niczym od kupna modeli wewnętrznych. Nic bardziej mylnego. Podczas zakupu drzwi zewnętrznych, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim parametry techniczne, które zapewniają bezpieczeństwo. Nie bez powodu drzwi różnią się między sobą ceną. Modele z wyższej półki, posiadające certyfikat i wykonane z najwyższej jakości materiałów są kilka razy droższe od drzwi bez atestu. O czym więc trzeba pamiętać, przy zakupie drzwi zewnętrznych?

Materiał wykonania

Rodzaj materiału, z którego wykonane są drzwi wejściowe, wpływa na współczynnik przepuszczania ciepła. Drzwi stalowe są mocne i trwałe, ale trudno je ocieplić. Parametr przepuszczalności cieplnej jest wysoki i waha się w granicach 1,3-1,5 W/(m2.K). Drzwi stalowe mogą mieć drewnianą lub stalową ramę. Najczęściej są wykończone okleiną drewnopodobną lub polakierowane farbami. Drzwi z PCV mają niższy współczynnik U, niż modele stalowe – (1-1,3 W/(m2.K)). Takie drzwi są bardzo popularne, może ja łatwo dopasować do okien albo bramy garażowej. Drzwi drewniane są stosunkowo drogim produktem, ale wiele osób w nie inwestuje. Drzwi mają ramę i ościeżnicę z klejonki drewnianej, a skrzydła pokrywa płyta wiórowa, HDF lub sklejka. Na powierzchni znajduje się wysokiej jakości fornir z dębu, mahoniu, sosny lub meranti. Drzwi drewniane mają dobre parametry cieplne, współczynnik U może wynieść nawet 0,7-0,8 W/(m2.K). Najdroższe na rynku są drzwi aluminiowe. Wybierają je najczęściej mieszkańcy domów jednorodzinnych. Choć same drzwi są raczej zimne (U = 1,3-1,4 W/(m2.K)), to dzięki dobrym właściwością izolacyjnym, U pasywne może wynieść – 0,47 W/(m2.K).

Funkcje antywłamaniowe

Drzwi do mieszkań powinny chronić dom przed niechcianymi gośćmi, dlatego najlepiej jest wybrać modele antywłamaniowe. Co to oznacza? Produkt musi mieć odpowiednią klasę. Najlepiej chronią drzwi pełne o 3 lub 4 klasie antywłamaniowej określane kiedyś literą C. Oznacza to, że przez około 20 minut, drzwi będą stawiać opór włamywaczom. Tyle czasu wystarczy, by interweniowała policja lub ochrona. Drzwi powinny posiadać certyfikat Instytutu Mechaniki Precyzyjnej. Modele antywłamaniowe posiadają stalowe ramy i metalowe ożebrowanie, przy próbie wycięcia otworu, pręty obracają się i nie można ich przeciąć. Poza tym, wysokiej jakości drzwi antywłamaniowe powinny posiadać bolce antywyważeniowe oraz być pokryte dwoma arkuszami blachy. Najwyższej klasy drzwi wejściowe znajdują się np. na stronie gerda.pl. Firma proponuje modele o różnej klasie antywłamaniowej w tym, rekomendowanej – RC4.

Dodatkowe parametry, na które warto zwrócić uwagę

Drzwi zewnętrzne powinny być trwałe, szczelne i ciche, dlatego nowoczesne modele są wielowarstwowe. Często nawet w ramie, ościeżnicy i progu ulokowane są materiały termoizolacyjne. W spółczynnik przenikalności cieplnej nie powinien być wyższy niż 1,5 W/(m2.K). Ważne jest, by sprawdzić również współczynnik Rw – dźwiękochłonność. W blokach mieszkalnych rekomendowane są modele z parametrem 28 dB. Takie modele nie przepuszczają dźwięków z klatki do mieszkania i nie pozwalają wydostać się odgłosom z mieszkania.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij