Na co zwrócić uwagę przy wyborze paneli podłogowych?

Wybór paneli podłogowych ma niewątpliwie ogromne znaczenie zarówno dla estetyki, jak i funkcjonalności wnętrz. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów paneli podłogowych, które niejednoznacznie potrafią różnić się od siebie. W poniższym artykule przedstawiamy szereg czynników, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze paneli podłogowych.

Jakie rodzaje paneli wyróżniamy?

Na nasz komfort z użytkowania paneli podłogowych niewątpliwie wpływa kilka istotnych elementów. Na pewno znaczącym czynnikiem będzie przede wszystkim rodzaj paneli. Bardzo często to właśnie materiał i sposób wykonania determinuje jakość naszego podłoża. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę, że równie ważnym czynnikiem przy wykańczaniu podłóg jest także to, co znajdzie się pod powierzchnią paneli. Jeżeli zastanawiasz się, co powinieneś położyć pod swoje panele podłogowe, to odpowiedzi znajdziesz tutaj. Przejdźmy jednak do tego, jakie główne typy paneli wyróżniamy. Oto one:

  1. Panele winylowe – są znane także jako LVT (ang. Luxury Vinyl Tiles). Są one wykonane z warstw winylu oraz innych materiałów kompozytowych. Zazwyczaj są wysoce odporne na wilgoć, łatwe w czyszczeniu i trwałe. Na rynku znajdziemy całą masę takich paneli w różnych stylach, kolorach i wzorach, w tym takie imitujące drewno, czy kamień. Montowane są za pomocą systemu „klik” lub kleju.

  2. Panele laminowane – ten rodzaj paneli wykonany jest z płyt wiórowych o dużej gęstości, pokrytych warstwą melaminy. Są bardzo trwałe, łatwe w czyszczeniu i wysoce odporne na różnego typu zarysowania.

  3. Panele drewniane – jest to zdecydowanie najbardziej prestiżowy rodzaj paneli. Są one wykonane z prawdziwego drewna i cechują się niebywałą trwałością. Są one wysoce estetyczne i nadają pomieszczeniu ciepły, naturalny wygląd.

  4. Panele korkowe – są wykonane z korka, który jest naturalnym i ekologicznym materiałem. Są one bardzo miękkie i elastyczne oraz cechują się właściwościami termoizolacyjnymi.

  5. Panele bambusowe – wykonane z bambusa, który jest niezwykle trwałym materiałem. Bardzo przypomina panele drewniane pod względem wyglądu i trwałości. Dostępne są w przeróżnych wzorach i o różnych wykończeniach.

Na co zwracać uwagę wybierając panele?

Wybierając panele, powinieneś kierować się przynajmniej kilkoma istotnymi czynnikami. Przede wszystkim zwróć uwagę na ich wytrzymałość. Przed dokonaniem zakupu sprawdź klasę wytrzymałości paneli. Klasa AC oznacza, jak dobrze panele radzą sobie z codziennym użytkowaniem. Wybierz mądrze, dopasowując rodzaj paneli do miejsca montażu – dla domowego użytku zazwyczaj wystarczy klasa AC3, podczas gdy dla bardziej intensywnie uczęszczanych przestrzeni, takich jak biura czy miejsca publiczne, warto będzie rozważyć klasy wyższe, np. AC4 lub AC5. Drugim istotnym czynnikiem jest odporność na czynniki zewnętrzne, takie jak wilgoć. Jeśli zamierzasz montować panele w pomieszczeniach narażonych na grzyb, takich jak łazienka czy kuchnia, to koniecznie rozważ wybór takich, które będą odporne na niesprzyjającą wilgoć. Zwróć także uwagę na właściwości izolacyjne. Jeżeli zależy Ci na dodatkowej redukcji hałasu lub izolacji termicznej, to na rynku znajdziesz wiele rodzajów paneli, które posiadają odpowiednie warstwy izolacyjne. Ważnym elementem, nad którym warto jest się pochylić, jest również oczywiście styl i rodzaj wykończenia. Wybierz panele, które będą odpowiadać Twoim preferencjom stylistycznym i wpasują się w charakter Twoich wnętrz.

Powyżej przedstawiliśmy szereg czynników, na które warto jest zwrócić uwagę podczas wyboru paneli podłogowych. Mamy nadzieję, że okażą się one przydatne.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij