Naturalne materiały w osłonach okiennych - moda czy świadomy wybór?

Naturalne materiały w osłonach okiennych – moda czy świadomy wybór?

Elementy wystroju o naturalnym pochodzeniu są obowiązkowe w wielu stylach wnętrzarskich. Niezależnie od tego, wiele osób po prostu lepiej się czuje w pobliżu drewna i tkanin naturalnych. Okazuje się, że także rolety oraz żaluzje mogą wpasować się w ten trend. Jakie są współcześnie stosowane naturalne surowce do zaciemniania okien?

Żaluzje o lamelach z naturalnych materiałów

Wąskie żaluzje starego typu o wygiętych lamelach aluminiowych to tylko początek możliwości. Nie są one wyjątkowe ani szczególnie estetyczne, nie takie jest ich zadanie. Natomiast elementy drewniane na oknie wpasowują się w resztę projektu wnętrza. Mogą celowo zwracać uwagę, zwłaszcza kiedy są jasno oświetlone.

Intensywne promienie słońca rozświetlające uchylone drewniane listewki w jasnych odcieniach tworzą prawdziwie przyjazny klimat, w przeciwieństwie do materiałów syntetycznych. Tak można osiągnąć szczególnie piękny efekt pomieszczenia zalanego światłem. Pięknie wkomponuje się to w motywy rustykalne oraz boho w pomieszczeniu. Jeśli preferujesz chłodniejszy wygląd, rozważ białe żaluzje drewniane – świetne w stylu skandynawskim. Podobnie dobrze sprawdzają się jasne w kolorystyce żaluzje bambusowe. Odpowiedzialny producent żaluzji anwis.pl dostarcza produkty nieustępujące jakością ich metalowym odpowiednikom. Mogą mieć szerokość nawet do 3,6 m.

Wewnętrzne rolety dla miłośników naturalnego designu

A co z roletami? Najpopularniejsze materiały są syntetyczne. Gęsto splatany poliester można barwić na jednolite kolory, nadawać wzory i powlekać gumą dla nieprzepuszczalności światła. Ale rolety materiałowe są także wykonywane z naturalnych włókien. Na rynku dostępne są np. produkty z popularnej bawełny. Szczególnie cenione są natomiast rolety lniane. Niejednolity wygląd tkaniny z tego włókna, kiedy prześwieca przez nią światło, jest niepodrabialny. Nadaje wnętrzu swojski wygląd.

Pamiętajmy, że rolety naturalne przepuszczają znaczną ilość światła. Nie nadadzą się wiec do całkowitego zaciemniania sypialni. Nie przesłonią też skutecznie okna w nocy, kiedy w środku zapalimy silne światło. Jednak świetnie podkreślą charakter kuchni w stylu wiejskim lub przytulnego salonu. Dobrym pomysłem jest roleta rzymska z bawełny lub lnu, ponieważ z założenia nie jest ona całkowicie zaciemniająca.

SPRAWDŹ:  Jaka jest właściwa kolejność prac remontowych?

Zastosowanie drewna, bambusa, bawełny, lnu, jedwabiu w przedmiotach codziennego użytku nie jest niczym nowym. Tego typu rolety i żaluzje są może rzadziej widziane, co czyni je bardziej oryginalnymi. Będą z pewnością dobrze współgrać z wieloma stylami wnętrza oraz dobrym samopoczucie mieszkańców!

 

Marcin Nowacki

Marcin Nowacki

Inżynier budownictwa z pasją do ekologicznych rozwiązań i zrównoważonego rozwoju. Uczestniczył w licznych projektach proekologicznych, promując energooszczędne technologie. Prywatnie zaangażowany w działalność organizacji ekologicznych.

Artykuły: 80

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *