Nitownica pneumatyczna czy ręczna

Nitownica pneumatyczna czy ręczna?

Nitownica to narzędzie umożliwiające nitowanie, czyli łączenie ze sobą płaskich elementów, takich jak blacha czy tworzywa sztuczne. Z nitownicy korzystają zarówno domowi majsterkowicze, jak i pracownicy zakładów przemysłowych, firm budowlanych. Jak ją wybrać, aby była dopasowana do potrzeb użytkowników? Sprawdzamy. 

Nitownica ręczna

Najprostszym i jednocześnie najtańszym narzędziem jest nitownica ręczna. Nie wymaga żadnego zasilania oraz może być stosowana w każdych warunkach. Aby połączyć ze sobą wybrane elementy, konieczne jest użycie siły, co jest pierwszą wadą nitownicy. Drugą jest to, że nie sprawdzi się w sytuacji, gdy takich połączeń trzeba wykonać wiele, najlepiej w możliwie jak najkrótszym czasie. Z tego powodu nitownica ręczna wybierana jest przede wszystkim przez majsterkowiczów, osoby hobbystycznie wykonujące różne prace ręczne. Z drugiej strony, ze względu na jej poręczność i wszechstronność, może być wykorzystywana też przez specjalistów. 

Mimo iż konstrukcja nitownicy ręcznej jest bardzo prosta, trzeba zwrócić uwagę na kilka aspektów podczas jej zakupu. Jakich? To przede wszystkim wygoda, a także jakość wykonania. Dobrze, jeśli nitownica posiada głowicę obrotową, dającą szersze pole manewru. Oprócz tego musisz sprawdzić, do jakich nitów przeznaczona jest nitownica, czyli w praktyce, jakie końcówki robocze posiada. 

Nitownicza pneumatyczna

Nitownica pneumatyczna przeznaczona jest głównie dla profesjonalistów, jej największą zaletą jest szybka, sprawna i dokładna praca. Siła zacisku w przypadku takiej nitownicy jest o wiele większa, niż wtedy, gdy używasz ręcznego narzędzia. To nie tylko sprawia, że połączenie jest trwalsze, ale także pozwala na pracę na trudnym materiale. Aby jednak korzystanie z nitownicy pneumatycznej było możliwe, konieczne jest dokupienie dodatkowego osprzętu, kompresora, który doprowadzi sprężone powietrza. Konieczność podłączenia do niego nitownicy jednocześnie wyklucza korzystanie z niej w trudnych warunkach: w ciasnych miejscach, czy na wysokościach. 

Decydując się na jej zakup, należy uwzględnić zakres nitowania, ciśnienie robocze, a także ergonomię samego narzędzia. Ważne jest, czy nitownica automatycznie zbiera zerwane gwoździe, a także jakie końcówki robocze posiada w zestawie. 

Przeszkodą w zakupie może być natomiast jej cena. O ile dobrą nitownicę ręczną kupisz do kilkudziesięciu złotych, o tyle koszt pneumatycznej to średnio 1000-1500 zł. Są tańsze modele, aczkolwiek ich jakość oraz wydajność pozostawia wiele do życzenia.

Jaką nitownicę kupić?

Na jaką nitownicę się zdecydować? To zależy od tego, gdzie i w jakim zakresie będzie wykorzystywana. W przypadku drobnych prac zwykle poleca się nitownicę ręczną. Jest prosta w obsłudze, nie psuje się, z jej pomocą wykonasz połączenie nie tylko w przydomowym garażu, ale także na wysokościach. 

Nitownica pneumatyczna to rozwiązanie dla specjalistów, dużych firm, którym zależy przede wszystkim na szybkości. Aczkolwiek często jej koszt zakupu może być sporym ograniczeniem i wtedy zwykle poleca się rozwiązanie pośrednie, czyli nitownicę elektryczną.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij