Odzież i obuwie robocze – kupować nowe czy naprawiać używane?

Bez wątpienia w wielu pracach wymagana jest odzież i obuwie robocze. Elementy ubioru roboczego bardzo szybko się zużywają zarówno pod wpływem intensywności użytkowania, jak i czynników zewnętrznych, choć są wykonane z materiałów wysoce odpornych zarówno na czynniki atmosferyczne, jak i oleje. Odzież ochronna z kolei zabezpiecza nawet przed środkami chemicznymi, ponadto często wykazuje też pewną odporność ogniową. Mimo wszystko intensywne użytkowanie może prowadzić do zużycia spodni, kurtek, bluz, t-shirtów czy obuwia roboczego. Tu pojawia się pytanie – kupować nowe czy naprawiać używane?

Odzież i obuwie robocze – nowe czy używane? Co mówi litera prawa?

Warto na początek dowiedzieć się, kiedy pracodawca jest zobligowany do zapewnienia pracownikowi odzieży i obuwia roboczego. Przesłanki są tutaj dwie. Gdy odzież własna pracownika może ulec zabrudzeniu lub zniszczeniu, a także wtedy gdy wymogi techniczne, sanitarne czy bezpieczeństwa i higieny pracy nakładają taki obowiązek. Jednocześnie pracownik nie może z odzieżą roboczą robić co mu się podoba, gdyż jeżeli zostanie z nim rozwiązany stosunek pracy, to jest zobowiązany do zwrócenia pracodawcy odzieży roboczej w nienaruszonym stanie. Jeśli zostanie ona zniszczona z winy pracownika, to jest on zobowiązany ową szkodę pokryć z własnej kieszeni. To pracodawca zobowiązany jest do prania odzieży roboczej, jednak jeśli ustali tak z pracownikiem, to pracownik sam może odpowiadać za jej czystość, a pracodawca jest zobowiązany do wypłacenia pracownikowi ekwiwalentu za skorzystanie z pralni. Tu jest o tyle łatwo, że znana jest cena usług, natomiast w przypadku prania we własnym domu ekwiwalent pieniężny pracodawca musi uzgodnić z pracownikiem. A co mówi prawo na temat naprawy odzieży i obuwia roboczego? Otóż okazuje się, że można to robić do momentu, kiedy elementy ubrania roboczego spełniają wymogi i normy. To oznacza, że nie trzeba kupować nowego obuwia roboczego, gdyż można naprawić stare. Pracownik nie może samodzielnie prać odzieży, która skażona jest środkami chemicznymi, promieniotwórczymi, albo materiałami biologicznie zakaźnymi.

Naprawa odzieży roboczej – co może obejmować?

Tak naprawdę odzież robocza chroni jedynie przed chłodem, a także zabrudzeniem własnej odzieży i nie ma dodatkowych właściwości ochronnych. Z tego powodu może być naprawiana do skutku. W przypadku odzieży ochronnej rozprucie, rozdarcie, uszkodzenia termiczne, np. od papierosa, zmiana barwy, spęcznienie, skutkuje utratą właściwości ochronnych i taką odzież trzeba wymienić na nową. Uszkodzoną odzież roboczą można naprawiać na wiele sposobów. W przypadku rozprucia materiału wystarczy zaszyć go maszynowo, można go także zgrzać z łatą, jeśli istnieje taka opcja bez szkody dla jego struktury. Pewne elementy odzieży można nawet kleić i tu świetnie sprawdza się profesjonalny klej cyjanoakrylowy. Będzie on odpowiedni również do obuwia.

Obuwie robocze używane, czyli naprawiamy nieco znoszone buty

Jeżeli podeszwa nie jest jeszcze nadszarpnięta przez ząb czasu i ma odpowiednią grubość, a uszkodzeniu nie uległa np. wkładka ochronna, to obuwie można naprawić. Rozklejona podeszwa to nie pierwszyzna, a kleje cyjanoakrylowe dobrze sprawdzają się także do klejenia gumy czy kauczuku. Należy nałożyć cienką warstwę kleju. Można zastosować ścisk, który ułatwi utrzymanie przedmiotu w ryzach podczas procesu wiązania. W przypadku klejów cyjanoakrylowych wiązanie jest błyskawiczne, w końcu w tej kategorii są wszystkie kleje o superszybkich właściwościach wiązania, których reklamy nie raz miałeś okazję oglądać w tv.

Nowe czy używane? Wybór należy do Ciebie

Możesz zdecydować się zarówno na nowe, ubrania i obuwie robocze, jak i używane. Jeśli ubrania czy obuwie straciły swoje właściwości zabezpieczające, to nie można ich naprawiać i trzeba od razu sięgnąć po nową sztukę. Ze względu na optymalizację kosztów warto wybierać wysokiej jakości odzież roboczą, bo dzięki temu będzie trwalsza mniej odporna na uszkodzenia, a co za tym idzie nie będzie trzeba jej naprawiać lub często sięgać po nowy komplet.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij