Ogrzewanie podłogowe – co trzeba wiedzieć?

Jednym z ważniejszych elementów składowych budowy domu czy remontu mieszkania, jest system grzewczy. Warto zastanowić się nad założeniem ogrzewania podłogowego, które może być zamontowane zarówno w nowych, jak i w istniejących budynkach. Metoda ta ma wiele zalet, które przedstawiamy w artykule.

Na czym polega ogrzewanie podłogowe? 

Jest to system ogrzewania, w którym zamontowane rurki z ciepłą wodą lub przewody zasilane prądem elektrycznym są umieszczone w posadzce. Umożliwia to równomierne rozprowadzanie ciepła w całym pomieszczeniu. Dzięki temu, ogrzewanie podłogowe to jedna z najbardziej komfortowych metod ogrzewania wewnątrz budynku. Stosuje się zarówno w domach i mieszkaniach, jak i w większych użytkowych lokalach (biurach czy sklepach). 

Ogrzewanie podłogowe – jakie są jego rodzaje?

Możemy wyróżnić dwa rodzaje ogrzewania podłogowego – wodne i elektryczne. Pierwsza metoda wykorzystuje rurki z ciepłą wodą. Są one wbudowane w podłogę, a także połączone z centralnym ogrzewaniem. Natomiast elektryczne ogrzewanie podłogowe składa się z przewodów grzewczych zainstalowanych w podłodze. Są one zasilane prądem elektrycznym.

Jakie zachodzą między nimi różnice?

Główną różnicą między ogrzewaniem podłogowym elektrycznym, a wodnym jest oczywiście źródło energii. Inny czynnik różnicujący te dwa systemy jest to, że elektryczne prawdopodobnie będzie łatwiejsze do kontrolowania, ponieważ może być podzielone na strefy regulowane za pomocą termostatów. Pozwala to na oszczędzanie energii i dostosowanie temperatury do indywidualnych potrzeb. Natomiast ogrzewanie podłogowe wodne wymaga z kolei bardziej skomplikowanego systemu kontrolnego, który jest podłączony do centralnego ogrzewania.

Co brać pod uwagę przy założeniu ogrzewania podłogowego?

Jeśli zastanawiasz się nad założeniem ogrzewania podłogowego w swoim domu, trzeba zwrócić uwagę kilka czynników. Należy tu wyróżnić m.in.: rodzaj budynku i pomieszczenia, typ podłogi, koszt instalacji oraz eksploatacji. Ponadto liczyć się w tym przypadku będą preferencje estetyczne (nie będzie konieczna instalacja innych urządzeń we wnętrzu takich jak grzejniki) i komfort użytkowania. Warto skonsultować ten temat z profesjonalną firmą zajmującą się instalacją ogrzewania podłogowego.

Czy warto założyć ogrzewanie podłogowe? 

Z pewnością dobrze rozważyć założenie ogrzewania podłogowego jako nowoczesnej metody grzewczej. Warto wziąć pod uwagę to, że nie zajmuje dodatkowej przestrzeni – nie wymaga instalowania dodatkowych większych urządzeń (np. grzejników). Inną zaletą jest równomierne rozprowadzenie ciepłą w pomieszczeniu. Ponadto, na plus wpływa brak przewiewów oraz kurzu, a także możliwość stosowania tego typu ogrzewania z różnymi rodzajami podłóg (płytki, panele podłogowe, parkiet, wykładzina dywanowa).

Niestety, montaż ogrzewania podłogowego może okazać się kosztowny, ponieważ wymaga odpowiedniego przygotowania podłoża oraz dedykowanego specjalisty. Pamiętaj jednak, że jest to inwestycja na lata. Dobrze zamontowane ogrzewanie podłogowe z najwyższej jakości materiałami, z pewnością posłuży Ci przez wiele lat. Niektóre sklepy internetowe posiadają tzw. konfiguratory ogrzewania podłogowego, które określają listę produktów potrzebnych do jego instalacji w Twoim domu. Należy podać m.in. ilość metrów kwadratowych i kondygnacji, a także liczbę pomieszczeń. 

Jaka jest różnica pomiędzy ogrzewaniem podłogowym i grzejnikami grzewczymi?

Kluczową różnicą pomiędzy tą nowoczesną, a bardziej tradycyjna metodą jest sposób w jaki rozprowadzane jest ciepło w pomieszczeniu. Grzejniki grzewcze zamontowane są na ścianach i wykorzystują gorącą wodę bądź powietrze, aby ogrzać budynek. Ciepło jest generowane w centralnym źródle (np. kotłownia lub piec), a następnie przepływa przez rurki do grzejników rozprowadzających je do kolejnych pomieszczeń. 

Natomiast w przypadku ogrzewania podłogowego, ciepło jest wytwarzane bezpośrednio w podłodze. Wyrównuje to temperaturę w całym pomieszczeniu, co z kolei eliminuje chłodniejsze strefy w pokoju. Warto też wziąć pod uwagę, że ta metoda grzewcza może być bardziej ekonomiczna, ponieważ temperatura w pomieszczeniu będzie się dłużej utrzymywać.

Łukasz Biernacki

Łukasz Biernacki

Od wielu lat związany z branżą budowlaną, zdobywając doświadczenie zarówno w projektowaniu, jak i realizacji inwestycji. Pasjonuje się nowoczesnymi technologiami oraz ekologicznymi rozwiązaniami w budownictwie. W wolnym czasie prowadzi warsztaty dla młodych inżynierów.

Artykuły: 69

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *