Oprawy schodowe - jak je dobrać do wnętrza?

Oprawy schodowe – jak je dobrać do wnętrza?

Bez względu na to, czy Twoje wnętrze jest urządzone w stylu nowoczesnym czy eleganckim, właściwie dobrane oświetlenie z pewnością będzie stanowić jego ważny element. Dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie opraw schodowych. Przyjrzyjmy się oprawom i sprawdźmy, jak dobrać je do danych okoliczności.

Co to jest oprawa schodowa?

Zanim wyjaśnimy, jak dobrać oprawy schodowe do wnętrza, powinniśmy wytłumaczyć, co to tak właściwie jest. Mowa o niewielkich wymiarów źródle światła, zamkniętym w obudowie. Źródło to stanowi przeważnie dioda LED, natomiast obudowa może być wykonana z różnych materiałów. Do najwyżej cenionych opraw premium zalicza się te z metalu lub jakościowego szkła. Natomiast nieco tańsze, jednak mniej estetyczne i wytrzymałe są oprawy plastikowe. Elementy te występują zwykle w formie kwadratowych, ewentualnie prostokątnych lub okrągłych konstrukcji mocowanych do ściany. Nie bez powodu mowa tutaj o oprawach schodowych, czyli przeznaczonych do schodów. Najczęściej bowiem elementy te wykorzystuje się przy schodach, do oświetlania stopni, co ma wymiar zarówno estetyczny, jak i praktyczny.

Oprawy schodowe we wnętrzu eleganckim

We wnętrzach urządzonych w sposób klasyczny, czy też po prostu elegancki, najlepiej sprawdzą się oprawy schodowe, które generują światło w kolorze białym lub żółtym. Wskazany jest wybór kolorów dopasowanych do elementów wyposażenia i wykończenia wnętrza. Najczęściej najlepsze będą oprawy w podobnych barwach lub też w uniwersalnych kolorach takich jak biel lub czerń.

oprawy schodowe

Natomiast we wnętrzach nowoczesnych możliwości jest o wiele więcej. Dostosowanie kolorystyczne w podobny sposób jak w przypadku wnętrz klasycznych również jest dopuszczalne. Niemniej można sobie pozwolić na zdecydowanie więcej i rozwiązanie opierające się na kontraście kolorystycznym opraw. Co więcej, w nowoczesnym wnętrzu doskonale może się sprawdzić oprawa z diodą generującą światło w odważnym kolorze, takim jak czerwień czy niebieski. W tym miejscu trzeba wspomnieć o oprawach wielokolorowych, czyli takich, które mogą świecić na kilka różnych kolorów. Użytkownik sam decyduje, jaka jest barwa światła w danym momencie. To on wybiera, czy kolor ma być stale ten sam, czy też zmieniać się co określony czas.

Oprawy LED na zewnątrz

Wykorzystanie opraw schodowych we wnętrzach jest bardzo częste. Dzisiaj w wielu domach możemy trafić na te źródła światła przy schodach, ale też w sypialni czy salonie, gdzie tworzą doskonałą atmosferę. Podobnie w obiektach komercyjnych urządzonych z pomysłem pojawiają się oprawy w rozmaitych kolorach. Okazuje się jednak, że oprawy można zastosować nie tylko we wnętrzu, ale też poza budynkiem, choćby przy schodach prowadzących do wejścia. Jednak w tym przypadku trzeba dokonać bardzo uważnego wyboru. Przede wszystkim zwróć uwagę na materiał wykonania konstrukcji. Najlepszy będzie metal odporny na korozję. Aby uniknąć zniszczenia oprawy pod wpływem działania czynników atmosferycznych, w tym wilgoci czy niskich bądź wysokich temperatur, a także promieniowania słonecznego, trzeba wybrać model wysokiej jakości.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij