Planujesz budowę domu Od czego zacząć Pozwolenia, kredyt...

Planujesz budowę domu? Od czego zacząć? Pozwolenia, kredyt…

Budowa domu to długotrwałe i skomplikowane zajęcie. Poprzedza ją szereg formalności, wizyt w urzędach, bankach, w sklepach budowlanych. Na początku należy skupić się na wyborze odpowiedniej działki i otrzymaniu kredytu. Dopiero później pojawiają się starania o pozwolenia, szukanie ekipy budowlanej itp. O czym warto wiedzieć, planując budowę domu?

Zakup działki budowlanej

Na początku konieczne jest wybranie odpowiedniej działki, na której będzie można się budować. Najlepiej, jeśli będzie ona miała już przyłącza, wówczas czeka nas mniej formalności, ale i kosztów. Warto sprawdzić status działki, zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, zerknąć do księgi wieczystej nieruchomości, aby uniknąć później przykrych niespodzianek. Pomocnych informacji w tym zakresie warto szukać w internecie. Porady budowlane na https://superbudowlani.pl mogą pomóc w sprawnym przejściu przez proces planowania budowy własnego domu.

Kredyt na kupno działki i budowę domu

Wiele osób, chcąc sfinansować zakup działki i budowy domu, musi zaciągnąć kredyt hipoteczny. Na wstępie warto skorzystać z porównywarek kredytowych, dzięki którym szybciej i wygodniej można zapoznać się z ofertami znanych banków. Przy analizowaniu kredytów hipotecznych, należy sprawdzić, jakie są ich podstawowe parametry, czyli prowizja, RRSO, czy oprocentowanie. Najważniejsze z nich jest RRSO, ponieważ daje pogląd na całkowite koszty zobowiązania. Warto też dowiedzieć się, w jakiej wysokości wymagany jest wkład własny. Przeważnie jest to 20%, ale niektóre banki przystają na mniej, o ile skorzysta się z dodatkowych ubezpieczeń. Ważne jest, czy w trakcie trwania okresu kredytowania, istnieje możliwość częściowej lub całkowitej spłaty zobowiązania, jeśli tak, to czy jest to usługa płatna.

Wnioskowanie o kredyt hipoteczny to wiele formalności. Należy przedstawić dokumenty potwierdzające tożsamość, zaświadczenia z pracy o dochodach, wyciąg z banku. Ponadto potrzebne są też dokumenty dotyczące nieruchomości. Banki skrupulatnie wyliczają zdolność kredytową. Jeśli wnioskodawca ma nadwyżkę w domowym budżecie, którą będzie mógł przeznaczyć na spłatę zobowiązania, wówczas kredyt hipoteczny może zostać przyznany. 

Budowa domu

Po sfinansowaniu zakupu działki można już przystąpić do budowy, jednak tu czeka nas mnóstwo formalności. Na początku należy kupić projekt domu. Będzie on niezbędny do ubiegania się o pozwolenie na budowę lub do rozpoczęcia prac budowlanych. Projekt należy dopasować do warunków zabudowy, ale i indywidualnych potrzeb. Jeśli działka nie jest uzbrojona, trzeba zadbać o przyłączenie mediów. Po uzyskaniu pozwolenia na budowę lub dokonania zgłoszenia zamiaru budowy można przystąpić do poszukiwania ekipy budowlanej z kierownikiem budowy na czele. Konieczne jest też zamontowanie tablicy informacyjnej, na której pojawią się informacje na temat wykonywanych prac. Co najmniej dzień przed rozpoczęciem właściwych prac, należy zgłosić to do nadzoru budowlanego. Oprócz pisma trzeba też dołączyć oświadczenie kierownika i inspektora budowy. Dopiero po dokonaniu takich formalności, można oficjalnie rozpocząć budowę domu.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij