Pompa ciepła split czy monoblok – porównanie rozwiązań

Pompa ciepła split czy monoblok – porównanie rozwiązań

Moglibyśmy napisać, że zielona zmiana nadchodzi wielkimi krokami – byłoby to jednak tylko pół prawdy, bo zielona zmiana już dawno nadeszła i wymaga od nas zmiany dotychczasowych przyzwyczajeń i metod działania. To, co jeszcze niedawno było tradycyjne i znane powoli ustępuje temu, co często jeszcze nieznane, ale konieczne, jeśli mamy przez kolejne setki lat cieszyć się życiem na naszej pięknej planecie. Właśnie takim novum są pompy ciepła. Ich popularność w Polsce wzrasta, chociaż pik na pewno mamy dopiero przed sobą. Wielu inwestorów, chcąc być eko i oszczędzać, staje przed niemałym dylematem, czy wybrać pompę ciepła split, czy monoblok, dlatego dzisiaj porównamy je, opowiemy o nich i zastanowimy się wspólnie, czy wybrać pompę ciepła split czy monoblok – i dlaczego w ogóle trzeba zwracać na to uwagę.

Pompa ciepła monoblok

Instalacja i serwis: split czy monoblok?

Porównanie obu rodzajów urządzeń należy zacząć od kwestii najbardziej podstawowej, czyli instalacji. Wiąże się ona bezpośrednio z najbardziej istotnym pytaniem o pompy ciepła split czy monoblok, a mianowicie: jaka jest między nimi różnica?

Pompa ciepła monoblok to pojedyncza jednostka, którą montuje się na zewnątrz ogrzewanego przez nią budynku. Wewnątrz niej są zamontowane wszystkie niezbędne do działania moduły, czyli m.in. sprężarka, skraplacz, parownik, wentylator, zawór rozprężny i wiele innych podzespołów. W związku z jednorodną budową pompa ciepła monoblok jest łatwiejsza w montażu, chociaż nadal nie jest to proste zadanie. Wymaga bowiem od instalatora dużej uważności. Wszelkie odchylenia od pionu mogą bowiem skutkować nieprawidłowym działaniem pompy, podobnie, jeśli będzie ona narażona na drgania czy zbytnio wyeksponowana na działanie czynników zewnętrznych, jak słońce, deszcz czy śnieg.

Pompa ciepła split składa się z dwóch urządzeń: jednostki wewnętrznej, która rozsyła ciepło po domu (instalacji grzewczej) oraz jednostki zewnętrznej, która to ciepło pozyskuje ze środowiska naturalnego. Tutaj montaż nieco się komplikuje, ponieważ wykonujący go specjalista musi mieć uprawnienia F-gazowe. Wiążą się one ze specjalnym przeszkoleniem pozwalającym na pracę z gazami fluorowymi – a te obecne są w pompach ciepła split.

Dobrze zamontowane i uruchomione pompy ciepła będą wydajnie i efektywnie służyć przez wiele sezonów. Nie można jednak zapominać o tym, by przeprowadzać regularne serwisy i konserwacje. Od tych najprostszych, związanych z oczyszczeniem obudowy czy wymianą filtra, aż po te bardziej skomplikowane, jak uzupełnienie czynnika chłodniczego. Z łatwiejszymi każdy poradzi sobie sam – do tych wymagających interwencji w substancję pompy i substancje w pompie – warto zaprosić specjalistę. Dla pompy ciepła split: mającego certyfikat F-gazowy!

Pompa ciepła w ogrodzie

Porównanie kosztów: split czy monoblok?

Chyba nikt nie lubi rozmawiać o pieniądzach, jednak w kwestii montażu i eksploatacji pomp ciepła ten temat nie może zostać pominięty.

Na początek warto wspomnieć, że oba rodzaje pomp ciepła oferują podobny poziom wydajności. Kluczem jest tutaj odpowiednie dobranie efektywności urządzenia do potrzeb określonego budynku. Tylko dobrze dopasowana pompa będzie ekonomiczna i nie ma tu znaczenia, czy inwestor postawi na pompę split czy monoblok.

Sytuacja zmienia się nieco dopiero w kwestiach montażu. Wybór pompy ciepła KAISAI monoblok będzie w tym aspekcie tańszy, ponieważ specjalista, który może dokonać instalacji, nie musi mieć dodatkowych certyfikatów. Inaczej jest z pompami split i wspomnianą już certyfikacją F-gaz. Poza tym sam montaż obu jednostek i ich połączenie mogą być nieco bardziej kosztowne.

Bardzo ważnym aspektem finansowej strony inwestycji w pompy ciepła są dotacje. Rząd, by promować zielone rozwiązania i przygotowywać społeczeństwo do szerzej zakrojonej ekologicznej transformacji, proponuje szereg programów dofinansowań do pomp ciepła, jak np. Moje Ciepło czy ulga termomodernizacyjna (odliczenie od podatku inwestycji w ekologiczne technologie termomodernizacyjne).

Pompa ciepła split

Najwyższa efektywność: split czy monoblok?

Efektywność jest kluczowym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę wybierając między pompą ciepła monoblok a pompą ciepła split. Zakup urządzenia warto skonsultować ze specjalistą, przedstawiając mu specyfikację całego ogrzewanego budynku. Może on, bazując na wiedzy i doświadczeniu, zaproponować nieco silniejszą lub słabszą pompę. Dlaczego? Czasami stan termomodernizacji wymusza na inwestorach drobne korekty. Jeśli mowa o nowym budownictwie: pompa może być nieco słabsza. Starsze domy mogą wymagać wydajniejszego sprzętu, dopiero taki będzie w stanie pokryć całkowite zapotrzebowanie domu. Niestety, nie da się tego wszystkiego łatwo policzyć i zamknąć budownictwa oraz branży HVAC w prostym wzorze matematycznym – chociaż próbujemy!

Dobrymi wskazówkami co do jakości wybranych pomp ciepła mogą być też współczynniki SEER i SCOP, które opisują sprawność energetyczną w trybie chłodzenia lub grzania w odniesieniu sezonowym. Wskazują one na zużycie energii elektrycznej – im wyższy poziom wskaźnika, tym większe oszczędności.

Wybór pompy ciepła: split czy monoblok?

Zarówno pompy ciepła typu split, jak i monoblok są na tyle wydajne, by w drodze ku zrównoważonej energetyce i zielonej transformacji wieść prym wśród technologii grzewczych. Chociaż w Polsce, co wynika ze statystyk Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła, wielkość rynku tych urządzeń wzrasta z roku na rok o nawet trzycyfrowe wartości procentowe, to nadal wielu jest inwestorów, którzy wykorzystują coraz droższy gaz, biomasę czy nawet – węgiel. Ten stan rzeczy musi się zmienić, byśmy mogli cieszyć się zdrowym życiem na planecie Ziemi przez setki nadchodzących lat.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij