Rozpoczynasz poszukiwania idealnego mieszkania lub domu. Mniej więcej wiesz, czego chcesz, a lokalizację już dawno masz upatrzoną. Teoretycznie wystarczy trochę cierpliwości i zaangażowania, aby znaleźć wymarzone cztery kąty. A czemu teoretycznie? Bo, jak się okazuje w praktyce, takie poszukiwania najeżone są trudnościami. My za to mamy sposoby na to, jak to uprościć.
Pośrednik nieruchomości – czy warto?
Wiele osób, które dopiero zaczyna szukać mieszkania, domu, jak ognia unika ofert biur nieruchomości. Wiąże się to z przekonaniem o wysokich opłatach, a także z obawą, że pośrednik będzie chciał jak najszybciej sprzedać jakąkolwiek nieruchomość, aby tylko zyskać prowizję.
W praktyce takie sytuacje rzadko mają miejsce. Biura nieruchomości w swojej ofercie posiadają szeroki wybór mieszkań, domów, dlatego, na podstawie przeprowadzonego z tobą wywiadu, przedstawiają tylko te propozycje, które mogą cię zainteresować. Pomagają w poszukiwaniach, umawiają cię na spotkania z właścicielami lub sami je organizują, gdy klienci dadzą im pełne pełnomocnictwo. Pośrednik nieruchomości to również oszczędność czasu dla ciebie, ponieważ nie musisz połowy dnia spędzać na żmudnym przeglądaniu i analizowaniu ogłoszeń.
Co istotne, pośrednicy nie zawsze ograniczają się do własnej bazy ogłoszeń. Jeśli twoje wymagania są nietypowe, masz ściśle określone parametry wymarzonego domu, mieszkania, mogą poszukać nieruchomości na zlecenie, wśród prywatnych sprzedających. A mając doświadczenie, wiedząc, gdzie szukać i umiejąc skutecznie „czytać” ogłoszenia, pójdzie im to znacznie sprawniej, niż tobie.
Są jeszcze dwie istotne kwestie, które sprawiają, że warto zgłosić się do biura nieruchomości. Zyskujesz tym samym gwarancję bezpieczeństwa całej transakcji, ponieważ lokale znajdujące się w ich ofercie, są dokładnie weryfikowane przed wprowadzeniem ich do bazy. Możesz mieć pewność, że posiadają uregulowane kwestie prawne związane z własnością. Ponadto pośrednik pomaga w przeprowadzeniu wszelkich formalności, co jest kolejnym dowodem na to, że warto skorzystać z jego usług.
A jakie są minusy? Wspomniana wcześniej prowizja. Nie zawsze opłaca ją kupujący, coraz częściej koszt ten leży po stronie sprzedającego. Ten jednak… rekompensuje to sobie wyższą ceną nieruchomości lub mniejszym zakresem negocjacji.
Samodzielne poszukiwanie mieszkania, domu
Choć skorzystanie z pomocy pośrednika to wiele udogodnień, nie każdy chce się na to decydować lub – nie od razu. Jakie są plusy samodzielnego poszukiwania nieruchomości? Jeśli trafisz na ofertę od prywatnego sprzedającego, nie będziesz musiał płacić prowizji. Przy czym pamiętaj, że część ogłoszeń wystawianych jest przez biura nieruchomości, więc ostatecznie… i tak możesz być na nie skazany.
Sprzedający, którzy samodzielnie wystawiają mieszkanie lub dom, często są też bardziej skłonni do przeprowadzenia korzystnych dla ciebie negocjacji. Co, niestety też jest prawdopodobne, od razu zawyżają cenę, aby móc ją potem opuścić.
Przeglądanie ogłoszeń to żmudne, czasochłonne zajęcia, a jeśli zainteresujesz się daną nieruchomością, na własny koszt będziesz musiał sprawdzić jej stan prawny.
A jakie mamy rady dla tych, którzy wolą nie korzystać z usług pośrednika? Nigdy nie zawężaj zbyt mocno ofert, ponieważ możesz przegapić wymarzoną nieruchomość tylko dlatego, że wystawiający zapomniał kliknąć kluczową opcję. Zawsze sortuj też ogłoszenia od najnowszych, ponieważ te najbardziej atrakcyjne oferty szybko stają się nieaktualne. A jak coś ci się spodoba, nie zwlekaj i od razu umawiaj się na spotkania.