prowadzisz-firme-elektryczna

Prowadzisz firmę elektryczną, ale nie masz uprawnień SEP? Czas najwyższy je zdobyć!

Uprawnienia SEP należą do kategorii takich kwalifikacji zawodowych, które są najbardziej pożądane w grupie zawodów technicznych. Ich posiadanie znacząco poprawia sytuację na rynku pracy, pozwala szybko piąć się po kolejnych szczeblach kariery, a także zabezpiecza przed ryzykiem utraty zatrudnienia. Co jednak z przedsiębiorcami? Oni także powinni zainwestować w siebie i zdobyć uprawnienia energetyczne, cieplne i/lub uprawnienia gazowe. Sztandarowym przykładem będzie tutaj hipotetyczny właściciel firmy elektrycznej, któremu uprawnienia SEP będą niezwykle przydatne – i to w wielu zawodowych sytuacjach. Prowadzisz taki biznes? Nie masz jeszcze uprawnień energetycznych? Przekonaj się, dlaczego warto je zdobyć. Zebraliśmy dla Ciebie kilka bardzo ważnych argumentów.

Prestiż

Nie jest żadną tajemnicą, że posiadanie uprawnień SEP stanowi coś na wzór znaku jakości. Niezależnie od tego, czy zgadzasz się z takim podejściem, powinieneś mieć świadomość, że Twoi klienci zwracają na to uwagę. Każdy przecież chce, aby instalację elektryczną w jego domu czy firmie zbudował ktoś, kto posiada wysokie kwalifikacje. Ich potwierdzenie stanowią właśnie uprawnienia energetyczne.

Oszczędności

Na pewno jest tak, że dziś musisz często korzystać z usług zewnętrznej firmy czy znajomego elektryka, który wykona pomiary niezbędne do sporządzenia dokumentacji zdawczoodbiorczej. Tylko wtedy inwestycja może zostać oficjalnie zakończona i rozliczona. Nie uważasz, że to trochę strata czasu i pieniędzy? Przecież mógłbyś obsługiwać klientów kompleksowo i samodzielnie wykonywać pomiary, dodatkowo na tym zarabiając.

Jest to o tyle rozsądne podejście, że przecież kurs SEP nie jest wcale kosztowną inwestycją, a zdanie egzaminu dla kogoś, kto ma już obszerną wiedzę z zakresu budowy instalacji elektrycznych powinno być formalnością.

Uprawnienia SEP pozwolą Ci rozwinąć biznes

Posiadając uprawnienia energetyczne będziesz mógł realizować znacznie więcej inwestycji, w tym takich, przy których obligatoryjne jest m.in. dokonywanie pomiarów. Zrób sobie przegląd ostatnich wycen, jakie przygotowywałeś dla klientów. Sprawdź, jak wiele atrakcyjnych zleceń przeszło Ci koło nosa tylko dlatego, że nie mogłeś spełnić warunku koniecznego, jakim było legitymowanie się uprawnieniami kontrolno-pomiarowymi. Takie sytuacje mocno blokują Twój biznes.

Zwróć również uwagę na to, że nie funkcjonujesz w próżni. Twoja konkurencja już inwestuje w podnoszenie kompetencji pracowników, dzięki czemu zyskuje nad Tobą wyraźną przewagę. Może się wkrótce okazać, że pozostanie Ci już tylko obsługiwanie drobnych klientów, co w żaden sposób nie poprawi Twojej sytuacji ekonomicznej i nie pozwoli Ci zbudować stabilnego biznesu.

Szansa na pozyskanie większych klientów

Naprawdę duże firmy nie mogą sobie pozwolić na to, aby ich podwykonawcami byli przedsiębiorcy nieposiadający podstawowych kwalifikacji zawodowych. Nawet jeśli jesteś wysokiej klasy specjalistą, to dla inwestora, który Cię nie zna, ważniejsze będzie to, czy możesz zrealizować zlecenie w sposób kompleksowy. Czyli: nie tylko wykonać instalację elektryczną, ale też zrobić pomiary oraz sporządzić dokumentację. Nie będzie to możliwe, jeśli nie posiadasz stosownych uprawnień SEP.

Zrób szkolenie SEP i rozwijaj firmę

Jesteśmy przekonani, że powyższe argumenty przemówiły Ci do wyobraźni i wiesz już, że warto jednak zrobić uprawnienia energetyczne – może nawet kontrolno-pomiarowe. Kolejnym krokiem jest więc zapisanie się na szkolenie SEP. Wybór jest bardzo duży, dlatego powinieneś wiedzieć, czym się tutaj kierować.

Po pierwsze: renomą organizatora. Poczytaj sobie opinie o wstępnie wybranym kursie SEP i sprawdź, czy dotychczasowi uczestnicy byli z niego zadowoleni. Szczególną uwagę zwróć na recenzje wystawione przez pracodawców.

Po drugie: wyniki zdawalności. Jeśli uczestnicy szkolenia SEP nie mają większych problemów ze zdaniem egzaminu przed Komisją Kwalifikacyjną, to jest to bardzo dobry prognostyk i solidny argument przemawiający za zainwestowaniem w dany kurs energetyczny.

Po trzecie: kadra szkoleniowa. Sprawdź, kto prowadzi kurs elektryka i ustal, czy masz tutaj do czynienia z wysokiej klasy specjalistami. Przykładowo: kursy energetyczne organizowane przez Krajowe Centrum Kształcenia prowadzą członkowie Stowarzyszenia Elektroenergetyków Polskich.

Ważne jest również to, abyś nie musiał tracić czasu na dalekie dojazdy. Dlatego poszukaj szkolenia SEP możliwie jak najbliżej Twojego miejsca zamieszkania. Pod tym względem zdecydowanie wyróżniają się kursy energetyczne wspomnianego już Krajowego Centrum Kształcenia, które są organizowane w całej Polsce, w tym w Białymstoku, Bielsku-Białej, Bydgoszczy, Gdańsku, Katowicach, Lublinie, Krakowie, Rzeszowie, Szczecinie, Warszawie i we Wrocławiu.

Pamiętaj również, że samo ukończenie szkolenia SEP nie daje jeszcze gwarancji uzyskania uprawnień energetycznych. To nastąpi dopiero po zdaniu egzaminu SEP przed Komisją Kwalifikacyjną powołaną przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Jeśli jednak postawisz na dobry kurs elektryka, to nie powinieneś mieć większych problemów z uzyskaniem zaliczenia.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij