Rodzaje ogrzewania

Rodzaje ogrzewania

Ogrzewanie płaszczyznowe jest wykorzystywane zarówno w domach jednorodzinnych, jak i budynkach użyteczności publicznej. Uchodzi za tanie w eksploatacji i bardziej komfortowe niż grzejnikowe, dlatego zdobywa coraz więcej zwolenników. Powierzchnią grzewczą może być podłoga, ściana albo sufit – czym różnią się te instalacje?

Ogrzewanie podłogowe

Najpopularniejsze rozwiązanie, chętnie stosowane w domach jednorodzinnych jako alternatywa dla tradycyjnych grzejników. Zwykle jest to instalacja złożona z pętli grzewczych, którymi płynie podgrzewana woda, połączona z nowoczesnym kotłem albo pompą ciepła. Wbrew powszechnej opinii, podłoga z taką instalacją nie musi być wykończona płytkami, ale właśnie ten materiał najczęściej się poleca – płytki o wiele lepiej przenoszą ciepło niż panele drewniane czy wykładzina podłogowa.

Popularność podłogówki wynika głównie z tego, że zapewnia ona optymalny dla człowieka rozkład temperatury – najcieplej jest w nogach, a im wyżej tym chłodniej. Wadą tego typu ogrzewania są ograniczenia aranżacyjne, ponieważ trzeba zrezygnować z dywanów, a ciężkie sprzęty nie powinny zajmować zbyt dużej powierzchni podłogi.

Ogrzewanie ścienne

Instalacja grzewcza znajdująca się w ścianie może być bardziej wydajna niż podłogówka. Ze ścianą domownicy nie mają takiego kontaktu jak z podłogą, dlatego można ją mocniej rozgrzać, żeby jednak nie dochodziło do znaczących strat ciepła, budynek musi mieć bardzo dobrą izolację. Tego typu ogrzewanie również zapewnia czyste, świeże powietrze bez wirujących drobinek kurzu, a ciepło rozchodzi się równomiernie, w pionie i poziomie.

Ogrzewanie ścienne może być umieszczone bezpośrednio w warstwie tynku lub instalację tworzą panele do szybkiego montażu na sucho. Nowoczesne instalacje ścienne, na przykład od firmy Uponor, służą w sezonie letnim jako powierzchnia chłodząca.

W małym pomieszczeniu wystarczy jedna ściana grzejąca, ale gdy odległość między ścianami wynosi ponad 5 m, może być potrzebne dodatkowe źródło ciepła. Przy ścianie z instalacją grzewczą nie wolno ustawiać wysokich sprzętów.

Ogrzewanie sufitowe

Ten typ ogrzewania chętnie stosowany jest w pomieszczeniach ze skosami. Instalację tworzą cienkie rurki lub specjalne folie grzewcze, a wydajność ogrzewania zależy do źródła energii oraz izolacji budynku. Ogrzewanie sufitowe może służyć jako system chłodzący.

Ogrzewanie tego typu jest bardzo wygodne, ponieważ można w dowolny sposób urządzić pomieszczenie, a na zewnątrz nie widać żadnych elementów instalacji.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij