Świadectwo kwalifikacyjne – uprawnienia energetyczne

Pracując jako elektryk musimy posiadać pewne uprawnienia. Bez nich nie mamy szans na taką działalność. Co to są w ogóle uprawnienia elektryczne? Jest to tak zwane świadectwo kwalifikacyjne wydawane osobom, które eksploatują urządzenia, sieci i instalacje w branży energetycznej.

Jest to jedyny dokument pozwalający na wykonywanie wszystkich prac związanych z eksploatacją urządzeń elektrycznych. Zalecenie wykonania takich prac osobie bez posiadanych kwalifikacji grozi odpowiedzialnością karną i jest zabronione. Wszystko to wynika z ustawy Prawo energetyczne.

A oto urządzenia i instalacje oraz sieci energetyczne, gdzie wymagane jest posiadanie tychże uprawnień:

  • grupa 1 to grupa o nazwie „elektryczna”. Osoby posiadające uprawnienia z tej grupy mogą eksploatować urządzenia, sieci i instalacje energetyczne przetwarzające, wytwarzające oraz przesyłające i zużywające energię elektryczną
  • grupa 2 to grupa „cieplna”. Osoby uprawnione są odpowiedzialne tutaj za ciepło oraz inne urządzenia elektryczne
  • grupa 3 to grupa „gazowa”.
    Istnieją dwa rodzaje uprawnień elektrycznych. Jest to stanowisko eksploatacji oraz stanowisko dozoru. Pierwsze z nich dotyczy stanowisk w zakresie obsługi, konserwacji, remontów, montażu i kontrolno-pomiarowym. Drugi zaś kieruje czynnościami pracowników wykonujących prace w zakresie obsługi, remontów, konserwacji oraz innych.

Aby móc ubiegać się o takie uprawnienia osoba starająca się musi mieć ukończone 18 lat i od jej doświadczenia i stażu pracy zależne jest jaki zakres tychże uprawnień otrzyma. Uprawnienia elektryczne jesteśmy zobowiązani odnawiać co 5 lat, więc nie ma mowy o bezterminowości tych świadectw. Rozwój i postęp energetyki wymuszają taką odnawialność uprawnień, aby móc bezpiecznie pracować.

Aby uzyskać takie świadectwo kwalifikacyjne należy złożyć stosowny wniosek do komisji uprawnionej do przeprowadzenia egzaminu. Dostępne są na rynku szkolenia przygotowujące do takich egzaminów. Warto więc skorzystać z takiej możliwości i dać sobie szansę na odświeżenie wiedzy. Sam egzamin odbywa się w formie ustnej, a specjalna komisja będzie sprawdzać naszą wiedzę z zakresu eksploatacji urządzeń, instalacji i sieci energetycznych.

Gdzie można zdać taki egzamin i otrzymać uprawnienia elektryczne? W każdym większym mieście bez problemu znajdziemy placówkę, która przeprowadza tego typu egzaminy. Kiedy zdamy już ten test będziemy mogli już tylko oczekiwać stosownego świadectwa i zacząć pracę w wyznaczonym zakresie uprawnień.

Świadectwo kwalifikacyjne jest obowiązkowym uprawnieniem, aby móc pracować na stanowiskach związanych z eksploatacją energetyczną. W żadnym wypadku pracodawca nie może nakazać takich prac osobom bez uprawnień. Jest to czyn zabroniony i grozi postępowaniem karnym oraz surowymi konsekwencjami. Bezpieczeństwo pracy jest czynnikiem najważniejszym, a w szczególności przy pracach związanych z elektrycznością. Tutaj mały błąd może skończyć się tragicznie. To także powód odnawiania uprawnień co 5 lat, aby nowe technologie w branży nie zaskoczyły negatywnie pracowników.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij