Systemy kominowe – co warto wiedzieć?

Systemy kominowe – co warto wiedzieć?

Coraz częściej w budownictwie stawia się na nowoczesne rozwiązania skracające czas budowy. Jedno z takich rozwiązań to komin systemowy. Niedrogie kominy systemowe zwane inaczej systemami kominowymi są nie tylko ekonomiczne i funkcjonalne, ale także trwałe. Co warto o nich wiedzieć? Odpowiadamy w naszym artykule!

 

  1. Kominy systemowe – podstawowe informacje
  2. Na czym polega obrobienie komina systemowego?
  3. Obmurowanie komina systemowego – czy jest konieczne?

Ceramiczne kominy systemowe to dobra alternatywa dla tradycyjnych murowanych kominów z cegły.

 

Kominy systemowe – podstawowe informacje

Wcześniej do ogrzewania budynków używano pieców i kotłów, które opalano paliwem stałym – węglem i drewnem. Podczas spalania w tradycyjnych kominach dym charakteryzuje się bardzo wysoką temperaturą, stąd komin musi być na nią odporny. W tradycyjnym kominie świetnie sprawdza się zatem cegła, która jest materiałem odpornym na wysokie temperatury.
Zmiana w wykorzystywaniu coraz nowocześniejszych technik grzewczych nastąpiła wraz z rozpowszechnieniem się kotłów olejowych i gazowych. W tego typu kominach trzeba było zakładać wkłady (najpierw azbestowe, później stalowe), które zabezpieczały ceglany mur przed szkodliwym działaniem spalin. Z czasem doprowadziło to do pojawienia się kominów wykonanych ze stali kwasoodpornej. Tego typu kominy można montować jako wkłady do tradycyjnych kominów murowanych albo jako niezależny system kominowy.
Najnowocześniejsze rozwiązanie z zakresu technik grzewczych to obecnie komin systemowy. Ceramiczny komin systemowy jest uniwersalnym systemem przeznaczonym do tradycyjnych urządzeń grzewczych i do nowoczesnych pieców na paliwa ciekłe i stałe. Zazwyczaj jest wykorzystywany w instalacjach, w których występuje efekt skraplania się spalin. Systemy kominowe zapewniają więcej możliwości dopasowania do indywidualnych potrzeb użytkownika. Rodzaj komina systemowego powinno się dobrać na podstawie składu oraz temperatury spalin. Komin powinno się także dobierać do mocy urządzenia grzewczego.
Warto też wspomnieć, że sam proces produkcji systemowych kominów jest przyjazny dla środowiska. Używanie tego typu kominów jest związane z wieloma zaletami, np. mniejsze zużycie paliw. Systemowe kominy, zarówno stalowe, jak i ceramiczne, wykazują odporność na działanie kwasów. Do tego umożliwiają odzyskiwanie energii grzewczej ze spalin.

Na czym polega obrobienie komina systemowego?

Co kryje się pod pojęciem „obrobienie” komina systemowego? Chodzi tu o jego wykończenie – w części wewnątrz budynku, jak i na zewnątrz. Najtańszy sposób na wykończenie komina to użycie ozdobnych tynków. Przeważnie używa się tynku w tym samym kolorze co elewacja budynku – pozwala to zachować spójny charakter całości. Nic też nie stoi na przeszkodzie, by postawić na tradycję i obłożyć komin klinkierową cegłą. Warto zwracać uwagę, by była to cegła pełna, czyli nie tzw. cegła dziurkowana. Podobny efekt uzyska się dzięki stosowaniu płytki klinkierowej, która jest znacznie lżejsza od cegły (sprawdza się tam, gdzie komin jest wysoki). Na końcu, klinkier albo płytki powinno się zaimpregnować. Sprawi to, że będą się niszczyły wolniej i dużo trudniej będzie się osadzał na nich brud i pleśń.
Mniej popularny sposób na wykończenie komina systemowego (ale skuteczny), to jego całkowite obicie blachą. Zazwyczaj w kolorze dachowego poszycia. Blacha skutecznie chroni ścianki systemu przed niszczącym wpływem wody. Jeśli natomiast zależy Ci na ciekawym i oryginalnym wyglądzie komina, zdecyduj się na pokrycie płytami winylowymi albo kamieniem (sztucznym albo naturalnym). Bez względu na rodzaj materiału wykończeniowego, jaki wybierzesz, prace te powinno się wykonać przed pokryciem dachu. Dzięki temu można uniknąć ryzyka zabrudzenia albo uszkodzenia dachówki.

Obmurowanie komina systemowego – czy jest konieczne?

Zazwyczaj obmurowanie komina systemowego nie jest rzeczą konieczną, jednak warto je zrobić (zwłaszcza w części nad dachem), jako wzmocnienie dodatkowe. Warto je także zrobić w sytuacji, gdy:

  • komin jest kanałem wentylacyjnym – dzięki temu wentylacja grawitacyjna skutecznie działa;
  • na kominie będą wieszane półki albo szafki (nie można wwiercać się oraz przekuwać ścianek pustaka, z którego jest zbudowany komin systemowy);
  • komin będzie miał dodatkowe obciążenia, np. drabinkę kominiarską;
  • część komina ponad dachem jest duża oraz narażona na silne oddziaływanie wiatru.

Na rynku jest kilku wyróżniających się producentów, którzy oferują produkty najwyższej jakości. Czyje systemy kominowe są warte uwagi? Są to między innymi:

  • SCHIEDEL – niemiecki producent, który swoją działalność rozpoczął w 1946 roku. Jego rozwiązania charakteryzują się solidnością i są chętnie wybierane przez klientów.
  • BRATA – rodzimy producent zajmujący się tworzeniem wysokiej jakości materiałów budowlanych i systemów kominowych. Przedsiębiorstwo współpracuje nie tylko z polskimi kontrahentami. Swoją działalność rozszerzyło poza granice Polski.
  • LEIER – austriacki producent, którego produkty charakteryzują się niezwykłą trwałością.
  • WULKAN – ten producent ma w swojej ofercie uniwersalne i niezawodne systemy kominowe sprawdzające się nawet w najbardziej wymagających warunkach.

Jakościowy komin systemowy odznacza się bardzo dobrą trwałością, wysoką jakością wykonania, niezawodnością oraz maksymalnym bezpieczeństwem, które jest tak ważne dla inwestorów i ich rodzin.

Marcin Nowacki

Marcin Nowacki

Inżynier budownictwa z pasją do ekologicznych rozwiązań i zrównoważonego rozwoju. Uczestniczył w licznych projektach proekologicznych, promując energooszczędne technologie. Prywatnie zaangażowany w działalność organizacji ekologicznych.

Artykuły: 72

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *