Szlifowanie drewna w trudno dostępnych miejscach – jak sobie poradzić?

Szlifowanie drewna samo w sobie nie jest zadaniem łatwym. Aby uzyskać satysfakcjonujący efekt należy mieć już pewną wprawę, a na dodatek ważną rolę odgrywa użycie odpowiedniego osprzętu. Sprawa dodatkowo komplikuje się, gdy obróbki wymagają miejsca trudno dostępne, o specyficznych rozmiarach czy ukształtowaniu. Co wtedy zrobić? Jak sobie poradzić? Po jaki osprzęt chwycić? Oto wszystkie niezbędne informacje pomagające szlifować drewno w trudno dostępnych miejscach.

Gładzenie elementów drewnianych w miejscach, które mogą sprawić pewien kłopot, nie jest wbrew pozorom zjawiskiem rzadkim. W budownictwie tego rodzaju wyzwania czekają na pracowników niemal każdego dnia. Niedoświadczeni lub słabi specjaliści powiedzą, że najlepiej takie elementy omijać i nie traktować je w żaden specjalny sposób. To oczywiście błąd. Jeśli szlifujemy jakąś drewnianą powierzchnię, to powinna być ona przygotowana w takim samym stopniu w całości. Później, gdy przyjdzie np. lakierować dany element, bądź pokryć go kolorową farbę, okaże się, że nowa warstwa słabo przylega do podłoża, bądź wyraźnie odznacza się kolorystycznie, co całkowicie zaburza wrażenia estetyczne.

Szlifowanie drewna w trudno dostępnych miejscach – obróbka ręczna

Najłatwiejszym i najtańszym sposobem na poradzenie sobie ze szlifowaniem drewna w trudno dostępnej lokalizacji, jest użycie papieru ściernego i potraktowanie nim materiału bazowego ręcznie. To robota żmudna, wymagająca siły i precyzji, a także cierpliwości. W wielu przypadkach okazuje się jednak jedyną możliwością przygotowania drewnianego elementu do dalszych prac. Wybierając papier ścierny należy oczywiście zwrócić uwagę na jego granulację. Dobór nieodpowiedniego egzemplarza może doprowadzić nawet do uszkodzenia drewna. Papier ścierny sprawdzi się przede wszystkim przy elementach małych, okrągłych, możliwych do uchwycenia w jednej dłoni. Często zdarza się, że doprowadzenie danego fragmentu drewna do spodziewanego stanu przy użyciu klasycznych ściernic wymaga wielu godzin pracy. Należy więc w takiej sytuacji mieć świadomość, że obróbka będzie mogła trwać bardzo długo.

Szlifowanie drewna w trudno dostępnych miejscach – klasyczna szlifierka

Nierzadko trudno dostępne miejsca wydają się straszne tylko na pierwszy rzut oka. Później, po krótkiej analizie, okazują się dość łatwe do obróbki przy użyciu klasycznej szlifierki. Tego typu elektronarzędzie jest poręczne i bez problemu można dotrzeć nim do naprawdę niedostępnych pozornie miejsc. Oczywiście wcześniej należy zaopatrzyć się w odpowiednie tarcze do szlifowania drewna. To rozwiązanie o tyle wygodne, że nie wymaga kupowania żadnego dodatkowego sprzętu i na pewno jest o wiele szybsze niż ręczna obróbka za pomocą papieru ściernego.

Szlifowanie drewna w trudno dostępnych miejscach – specjalne narzędzia

W trudniejszych przypadkach można zaopatrzyć się chociażby w szlifierkę wyposażoną dodatkowo w trójkątną stopkę. Używa się jej m.in. do obróbki lameli i wąskich płaszczyzn. Istnieją także specjalistyczne szlifierki z tzw. główką żelazkową. Jak wskazuje ich nazwa, posiadają one stopkę podobną w kształcie do tej, jaka występuje w żelazkach. To pozwala dotrzeć do drewnianych powierzchni w kątach. Ponadto, występują też modele ze stopą prostokątną, która także doskonale nada się do obróbki drewna w wąskich, niemal niedostępnych szczelinach.

O czym pamiętać?

Szlifowanie drewna w trudno dostępnych miejscach wymaga jeszcze więcej precyzji i dokładności. Ponadto, cały czas trzeba mieć na uwadze, że to praca, do której niezbędne są większe pokłady cierpliwości. Pamiętajmy, by daną powierzchnię obrabiać w takim samym stopniu, bez względu na to, czy natrafi się na miejsca bądź elementy, do których dostęp jakimikolwiek narzędziami będzie o wiele trudniejszy.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij