W jakim celu stosuje się podkładki gumowe pod śruby?

W jakim celu stosuje się podkładki gumowe pod śruby?

Aby połączenie śrubowe było solidne i trwałe, należy starannie dobrać wszystkie elementy wchodzące w jego skład. Chodzi tu nie tylko o śrubę i nakrętkę, ale w wielu przypadkach także podkładkę, która może być bardzo istotna dla stabilności czy szczelności połączenia. Sprawdź, kiedy stosuje się podkładki gumowe pod śruby i jakie pełnią funkcje.

Podkładki pod śruby – z czego mogą być wykonane?

Podkładki są niemal tak różnorodne jak same śruby. Występują w wielu rozmiarach i kształtach, ale są też wykonywane z różnych tworzyw. Często stosuje się podkładki wykonane z tego samego materiału co śruba czy nakrętka (czyli np. ze stali nierdzewnej). Ich zadaniem jest przede wszystkim zapewnienie lepszego docisku. Ich specyficzną odmianą są podkładki gumowe pod śruby wykonane z elastycznego tworzywa. Pełnią one funkcje związane przede wszystkim z ochroną przed przedostawaniem się wilgoci.

Podkładki gumowe pod śruby – jakie pełnią funkcje?

Guma jest wszechstronnym tworzywem, które ma kilka istotnych właściwości. Dzięki temu, że jest elastyczna, dopasowuje się do kształtu elementów, które wywierają na nią nacisk. Ponadto nie przepuszcza powietrza czy wilgoci. To właśnie te cechy są kluczowymi czynnikami decydującymi o zastosowaniu gumowych podkładek pod śruby.

Gumowe podkładki pod śruby – uszczelniające

Gumowe podkładki pod śruby znakomicie uszczelniają wykonywane połączenia. Oznacza to, że chronią tworzące je elementy przed wodą, wilgocią, a także powietrzem czy światłem słonecznym. Dzięki temu ryzyko korozji i osłabiania się połączenia jest zredukowane do minimum. Podkładki gumowe pod śruby stosuje się również wszędzie tam, gdzie połączenie musi być idealnie szczelne. Dzięki ich zastosowaniu nie trzeba się martwić przeciekaniem. 

Dodatkową funkcją jest stabilizacja elementów – gumowa podkładka uszczelniająca zapobiega samoczynnemu odkręcaniu się śruby, dzięki czemu połączenie jest trwalsze. Zapewnia też idealne dopasowanie elementów i reguluje nacisk wywierany na powierzchnię.

Połączenie śrubowe z podkładką gumową – blacha trapezowa

Podkładki gumowe pod śruby zapewniają idealne dopasowanie elementów. Dzięki temu zapobiegają m.in. przeciekaniu wody przez połączenie.

Podkładki gumowe pod śruby – antywibracyjne

Podkładki gumowe pod śruby mogą być również określane jako antywibracyjne. W tym przypadku odpowiadają przede wszystkim za ochronę połączenia przed rozszczelnieniem na skutek występujących drgań. Zapewniają idealny docisk do podłoża i dopasowanie elementów, a dzięki właściwościom gumy zapobiegają samoczynnemu odkręcaniu się śrub czy nakrętek.

Gdzie stosuje się podkładki gumowe pod śruby?

W zależności od kształtu, rozmiaru i funkcji podkładka gumowa pod śrubę może się sprawdzić w wielu aplikacjach. Tego typu elementy znajdują zastosowanie między innymi w:

  • przemyśle – konstrukcji maszyn i urządzeń,
  • instalacjach – w tym hydraulicznych, wentylacyjnych czy chłodniczych,
  • konstrukcjach stalowych, konstrukcjach pokryć dachowych, konstrukcjach z blachy itp.,
  • fotowoltaice.

Występują w wariantach dostosowanych do różnych rozmiarów, a także typów śrub. Można więc znaleźć zarówno najbardziej typowe podkładki gumowe pod śrubę M8, M10 czy M12, jak i znacznie większe, ale też mniejsze elementy. Dzięki temu można je stosować wszędzie tam, gdzie izolacja i stabilizacja połączenia śrubowego są kluczowe.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij