Znaki na terenie budowy, oznakowanie wyjazdu z budowy, co jeszcze

Znaki na terenie budowy, oznakowanie wyjazdu z budowy, co jeszcze?

Zabezpieczenie terenu budowy i wyjazdu z niego jest kwestią priorytetową. Zapewnienie bezpieczeństwa na placu budowy i wokół niego jest właściwie obowiązkowe dla organizatora takich prac. Konieczne jest postawienie odpowiednich znaków na czas trwania robót, by wiadomo było, co w danym miejscu jest wykonywane. Jakie oznakowanie powinno pojawić się na terenie budowy?

Znaki na terenie budowy – kupić czy wynająć?

Znaki drogowe niezbędne do oznakowania terenu budowy można kupić lub wynająć. Na zakup takich elementów decydują się najczęściej firmy, które zajmują się wykonywaniem robót drogowych, wtedy jest to inwestycja długoterminowa, znaki cały czas są w użyciu. Jeśli jest to jednak sytuacja jednorazowa, lepiej zdecydować się na wypożyczenie. Znaki na teren budowy można wynająć np. w firmie unistop.pl, wówczas koszty zabezpieczenia robót mogą się zmniejszyć. 

 Zabezpieczenie terenu budowy

Są konkretne przepisy prawa budowlanego, które regulują, jak powinien być zabezpieczony teren budowy. Już sam projekt obiektu, który ma znajdować się w danym miejscu, powinien uwzględniać wymogi bezpieczeństwa, jeżeli chodzi o konstrukcję, przepisy pożarowe, użytkowanie, ochronę najbliższego otoczenia przed hałasami i drganiami. Teren budowy powinien być ogrodzony, konieczne jest wyznaczenie stref niebezpiecznych, sanitarnych, socjalnych. Kolejną kwestią jest odpowiednie oznakowanie. Na terenie budowy muszą pojawić się tablice informacyjne i ostrzegawcze. O jakich znakach należy w szczególności pamiętać?

Żółta tablica informacyjna

Charakterystyczna żółta tablica informacyjna to jeden z najważniejszych „znaków” na placu budowy. Znajdują się na niej niezbędne dane o prowadzonych pracach. Opisany jest rodzaj robót budowlanych, adres, numer pozwolenia na budowę, dane organu nadzoru budowlanego, dane inwestora i wykonawców robót budowlanych, dane kierownika budowy, kierownika robót, inspektora nadzoru inwestorskiego, projektantów. Widoczne są też numery telefonów alarmowych i okręgowego inspektora pracy.

Tablice ostrzegawcze na placu budowy

Na placu budowy nie może zabraknąć tablic ostrzegawczych, które będą informowały o potencjalnym niebezpieczeństwie. Chodzi np. o znaki, że rusztowanie jest w remoncie, wykonywane są roboty na wysokości, głębokie wykopy, że nie ma przejścia, że budynek grozi zawaleniem itd.

Znaki BHP i ochrony przeciwpożarowej

BHP musi być przestrzegane w każdym miejscu pracy, szczególnie na budowach. Konieczne jest więc zamontowanie stosownych znaków zakazu, informacyjnych i nakazujących. Mogą to być oznakowania, które zakazują palenia tytoniu, przechodzenia, włączania urządzeń elektrycznych, wysypywania, zdejmowania osłon podczas pracy urządzenia. Mogą pojawić się też ostrzeżenia przed urządzeniami, wiszącymi przedmiotami czy niebezpieczeństwem potknięcia się. Na placu budowy umieszczane są również znaki ochrony przeciwpożarowej, informujące np. o drodze pożarowej, gaśnicy, hydrancie zewnętrznym czy o zakazie zastawiania. 

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij