Zrób to sam – czyli budowa komórki krok po kroku

Zrób to sam – czyli budowa komórki krok po kroku

Osoby, które uwielbiają majsterkować lub zajmować się własnym ogródkiem, bardzo często narzekają na brak miejsca, w którym mogliby przechowywać niezbędne narzędzia. Łopaty, młotki, konewki czy kosiarki – wszystko to zajmuje bardzo dużo miejsca, przez co czasami do ich przechowywania konieczna będzie budowa komórki. Na pierwszy rzut oka budowa tego rodzaju schowka może wydawać się niezwykle skomplikowana, jednak betonowe elki oraz wytrzymałe narzędzia wysokiej jakości znacznie upraszczają oraz usprawniają proces budowania komórki.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą BetBlok System.

Odpowiednie dobrane materiały oraz projekt

Budowa komórki powinna rozpocząć się od dobrego projektu. Co powinniśmy na nim uwzględnić? Przede wszystkim na papierze milimetrowym powinny zostać uwzględnione wszystkie najważniejsze elementy, wchodzące w skład wspomnianego wcześniej schowka. Do tego rodzaju elementów należą: okna, rozkład instalacji elektrycznej, kanalizacja (jeżeli jest konieczna), rozkład drzwi w pomieszczeniu. Plany powinny również uwzględniać materiały budowlane, z których wykonana zostanie komórka. Są to przede wszystkim betonowe elki, modele okien oraz ewentualne pokrycia ścian. Dla bardziej wymagających na powierzchni podłogi możliwa jest do wyłożenia specjalna mata, która przede wszystkim funkcje higieniczne oraz wyciszające. Komórka jest konstrukcją nieskomplikowaną oraz stosunkowo małą, dlatego wiele osób decyduje się na rozpoczęcie budowy tego pomieszczenia bez rozpisania konkretnego planu. W dalszych etapach jednak, niezwykle często okazuje się, że budowniczy zapomnieli o kilku rzeczach, których ewentualna poprawka potrwa długo lub nie będzie możliwa do wykonania na tym etapie budowy. Jest to kolejny argument przemawiający za tym, aby przed przystąpieniem do budowy sporządzić przemyślany i dokładny projekt.

Solidne fundamenty a elki betonowe – co powinniśmy wiedzieć?

Wytrzymałe i solidne fundamenty są podstawą wszystkiego – również komórki, która będzie służyć nam przez wiele lat. Jak powinniśmy przygotować się do budowy fundamentów pod komórkę? Przede wszystkim przed przystąpieniem do pracy powinniśmy zaopatrzyć się w wysokiej jakości łopatę. Zakup ten wydaję się być na pozór prozaiczny, jednak każdy doświadczony fachowiec wie, że dobra łopata jest konieczna w trakcie konstruowania fundamentów. Pierwszym krokiem jest wykopanie otworów w ziemi. Otwory te powinny być na tyle głębokie, żeby umieszczone w nich elki betonowe znajdowały się około 20-30cm pod krawędzią otworu. Dzięki temu zabiegowi bezproblemowo będą przebiegać dalsze etapy budowy naszej komórki.

Elki betonowe? Producent tego produktu zadba o wytrzymałość naszych ścian!

Drugim, jednak nie mniej ważnym etapem budowania komórki, jest konstruowanie ścian. O czym powinniśmy pamiętać w trakcie ich stawiania? Przede wszystkim o jakości materiału, z którego powstają. Najczęściej są to wspomniane już wcześniej elki betonowe. Producent w przypadku tego materiału do budowy powinien być rozpoznawalny. W ten sposób możemy uchronić się przed wadliwymi materiałami budowlanymi, które na rynku obecne są od wielu lat, a które bardzo często są bezpośrednią przyczyną wielu katastrof budowlanych. Ściany komórki, które się zawalają, zagrażają nie tylko narzędziom oraz innym sprzętom, które znajdują się w schowku, ale także ludziom, którzy znajdują się w środku. Powinno być to wystarczającym argumentem, przemawiającym za kupnem nieco droższych elek oporowych. Ostatnim etapem budowy bodowy komórki jest skonstruowanie dachu. Konieczne do tego będą elki oporowe. Najlepiej, aby wspomniany dach przybierał formę dwuspadzistą, jednak nie jest to wymagane. Dodatkowo elegancką ozdobą będzie pomalowanie go w kolorze, który będzie komponował się z wystrojem ogrodu lub naszego domu. O budowie dachu warto również wspomnieć, że jest on najbardziej podatny na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Dlatego do najlepszych materiałów budowlanych, z których wykonać można dach takiej komórki, należą dachówki ze stali nierdzewnej lub inny element budowy dachu, jednak koniecznie taki, który nie będzie podatny na działania procesów utleniania. W przeciwnym razie ryzykujemy, że nasz dach będzie przeciekał w trakcie intensywnych upałów.

Michał Domański

Michał Domański

Od ponad dekady związany z branżą budowlaną, zdobywając doświadczenie zarówno na placach budowy, jak i w biurach projektowych. Pasjonat nowoczesnych technologii w budownictwie oraz zrównoważonego rozwoju. W wolnym czasie prowadzi bloga poświęconego innowacjom w architekturze.

Artykuły: 277

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *