Gładź, czy regips? W jaki sposób poradzić sobie z krzywą ścianą

Jak można się spodziewać problem nierówności czy pęknięć na ścianach raczej nie występuje w mieszkaniach nowych. Jeżeli natomiast kupujemy mieszkanie na rynku wtórnym, bądź chcemy wyremontować nasze wysłużone, warto zapoznać się wcześniej z poniższym artykułem. Znajdziecie w nim kilka przydatnych porad.

Najpopularniejszymi sposobami na wyrównanie ścian jest szpachlowanie, a także suche tynki, które polegają na przyklejeniu ich do spodów płyt kartonowo-gipsowych. I jeden i drugi sposób rozwiąże nasze problemy, jednak który warto polecić szczególnie?

SZPACHLOWANIE

Jest to najlepsze rozwiązanie dla osób, które borykają się z naprawdę znaczną ilością pęknięć i dziur w ścianach. Masa szpachlowa świetnie sobie z nimi poradzi.

Kolejnym krokiem jest wykonanie gładkiej, idealnej wręcz powierzchni. Uda się nam to, jeśli do gipsowania wprowadzimy konkretna technikę nanoszenia warstwowego masy o odpowiedniej do tego celu gęstości. Po każdym wyschnięciu wykonujemy tę czynność na nowo, do momentu, kiedy efekt okaże się dla nas zadowalający.

SUCHE TYNKI

Mimo niewątpliwych zalet tej metody, nie każdy jest fanem szpachlowania. Część osób upodobała sobie rozwiązania, tzw. suche, czyli najczęściej gipsowo-kartonowe płyty. To metoda o wielu zaletach.

Nawet te najbardziej pokraczne i krzywe ze ścian nie są wyzwaniem dla płyt gipsowo-kartonowych. Dzięki nim znikają wszelkie ubytki i niedoskonałości. Płyty te zakryją również wszystkie niechciane, szpecące kable. Najważniejsze jednak jest to, iż gwarantują one idealnie równą i gładką powierzchnię i bardzo szybkim czasie, bez zbędnej „papraniny”. To świetne podłoże, m.in. dla tapet, płytek. Są także proste w obróbce. Przycinamy je zwykłym nożykiem, natomiast montujemy przy pomocy stelaża, do którego płyty te są mocowane.

Płyty gipsowo-kartonowe to także doskonała alternatywa dla osób, które cenią sobie ekologiczny styl życia, ponieważ jest to skała (minerał), który następnie formowany jest w płytę i obklejany papierem.

WADY SUCHYCH TYNKÓW

Niestety, nie wszystko wygląda tak kolorowo. Płyty gipsowo-kartonowe nie są niestety wodoodporne, nawet impregnowane po około 12 godzinach w wilgotnym powietrzu muszę się w końcu poddać. Dlatego też płyty te są odradzane w przypadku pomieszczeń wilgotnych, jak choćby łazienka.

Płyty te nie należą również do najodporniejszych, jeśli weźmiemy pod uwagę mechaniczne uszkodzenia, a to ze względu na miękkość i kruchość gipsu, z którego są wykonane. Jeżeli posiadamy małe dzieci, zastanówmy się, zanim nasz wybór padnie na płyty właśnie.

I ostatnią, jednak istotną wadą jest fakt, iż wykorzystanie płyt gipsowo-kartonowych w danym pomieszczeniu będzie nam je niewątpliwie zmniejszać. Dlatego, jeśli posiadamy już i tak małą przestrzeń, zastosowanie w tym przypadku płyt może się okazać dużym błędem, bowiem utracimy około pięciu centymetrów całej powierzchni (jeśli zakładamy płyty umieszczone na stelażach). Duże pomieszczenia na tym nie ucierpią, ale małe zdecydowanie tak.

Nie zalicza się tego do końca jako wadę, ponieważ nie dla każdego jest to problem i cenią sobie komfort, jednak cena płyt gipsowo-kartonowych nie należy do najtańszych, jeśli weźmiemy pod uwagę dużą przestrzeń. W tym konkternym przypadku zdecydowanie tańszym rozwiązaniem okażą się tynki tradycyjne.

Budowa i aranżacje wnętrz niewątpliwie przysparzają nam sporych problemów. Musimy się liczyć z wieloma nieprzewidzianymi kosztami. Podobnie jest podczas remontu starszego mieszkania. Dlatego też zastanówmy się uprzednio, jakie rozwiązania okażą się dla nas najlepsze, by w razie problemów i dodatkowych kosztów nie zachodzić w głowę.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij