Jak sprawdzić grunt przed zakupem działki i budową Badania podłoża gruntowego i dokumentacja geologiczno-inżynierska

Jak sprawdzić grunt przed zakupem działki i budową? Badania podłoża gruntowego i dokumentacja geologiczno-inżynierska

Jakie badania podłoża musisz przeprowadzić przed zakupem i budową działki i jakie dokumenty będą ci potrzebne? Warto wiedzieć, że wiele zależy tutaj od wielkości obiektu, który zamierzasz postawić na działce, a konkretnie od tego, do jakiej kategorii został on przypisany. A jak to sprawdzić? Podpowiadamy w artykule.

Kiedy badania podłoża gruntowego i dokumentacja geologiczno-inżynierska?

Przed zakupem działki i rozpoczęciem budowy, warto wykonać badania gruntu, dzięki którym uzyskamy informacje o warunkach gruntowo-wodnych na terenie naszej inwestycji. Wykonanie takich badań jeszcze przed zakupem pozwoli uniknąć dodatkowych kosztów, np. odwodnień czy wzmacniania podłoża. A gdzie je wykonać? Badania podłoża gruntowego i dokumentację geologiczno-inżynierską warto zlecić profesjonalistom, tylko wtedy można mieć pewność, że badania zostały przeprowadzone prawidłowo, a grunt nadaje się pod budowę.

Jednak dokumentacja geologiczno-inżynierska nie zawsze jest konieczna, czasem wystarczy nam opinia geotechniczna. Wszystko zależy od kategorii do jakiej dany obiekt został zaliczony. Wyróżnia się trzy kategorie geotechniczne, uwzględniając przy tym m.in. stopień złożoności warunków gruntowych, wielkość budynku, jaki zamierzamy postawić na działce czy możliwość wystąpienia różnic osiadań.

Do pierwszej kategorii zwykle należą proste, niewielki obiekty budowlane na prostych warunkach gruntowych (mogą być to np. domy jednorodzinne), do drugiej kategorii – m.in. przyczółki i filary mostowe, nawierzchnie lotnisk o sztywnej i podatnej konstrukcji czy budowle ziemne, które są poza pierwszą kategorią. Z kolei przy obiektach, które zostały zaliczone do kategorii trzeciej (m.in. wysokie, wielokondygnacyjne budynki z podziemiami) wymagana jest nie tylko opinia geologiczna, ale właśnie dokumentacja geologiczno-inżynierska, dokumentacja badań podłoża gruntowego oraz projekt geotechniczny.

Opinie geotechniczne – kiedy obowiązkowe? Co zawierają opinie geotechniczne?

Opinia geotechniczna jest obowiązkowa dla budynków każdej kategorii, będzie również jedynym tego typu dokumentem przy prostych budynkach jednopiętrowych należących do pierwszej kategorii. A co zawiera? Jakie informacje można znaleźć w takiej opinii geotechnicznej?

Po pierwsze warto wiedzieć, że składa się ona z dwóch części – opisowej i graficznej. To właśnie w niej określona zostaje kategoria dla konkretnego obiektu. Można tam również znaleźć informacje o poziomie wód gruntowych, o poszczególnych warstwach gruntu oraz zalecenia dotyczące wykonania innych niezbędnych badań. A co zaznacza się w części graficznej takiej opinii? Przede wszystkim punkty wierceń oraz linie przekrojów geotechnicznych.

Warto również wiedzieć, że opinia geotechniczna nie podlega zatwierdzeniu przez organ administracji samorządowej.

 

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij