Zakup i montaż klimatyzacji – na co zwrócić uwagę?
Wybór klimatyzatora nie jest łatwą kwestią, zwłaszcza wtedy, kiedy nie do końca znamy się na rzeczy. Na co zwrócić uwagę przy doborze i montażu takiego sprzętu we własnym domu?
Przy zakupie nowego klimatyzatora należy zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii. Dla laika nieznającego się na rzeczy, na pierwszy rzut oka mogą one wydawać się skomplikowane i zbyt trudne, by ich dokonać. Jesnak biorąc pod uwagę kilka rad, na pewno sprawa stanie się bardziej przejrzysta. Pod uwagę przy zakupie i montażu klimatyzacji warto wziąć pod uwagę przede wszystkim powierzchnię pomieszczenia, w jakim klimatyzator ma się znajdować, a także jego ekspozycja na światło słoneczne, czyli liczba i kierunek okien i drzwi w danym pomieszczeniu. Dodatkowo należy uwzględnić liczbę osób przebywających w lokalu oraz generowanie ciepła przez inne urządzenia tam znajdujące się. Zajrzyj tutaj, aby dokładnie zgłębić temat doboru typu i mocy urządzeń oraz montażu klimatyzacji: https://www.caligo.pl/serwis/montaz-klimatyzacji/.
Głównym zadaniem klimatyzatora w pomieszczeniu jest obniżenie temperatury w nim panującej. Działając, pobiera z wnętrza pokoju ciepłe powietrze i wydala je na zewnątrz poprzez skraplacz. We wnętrzu klimatyzatora znajduje się wentylator, który rozprowadza schłodzone powietrze po całym lokalu. Istnieje kilka możliwych do kupienia i montażu w domu rodzajów klimatyzatorów. Najczęściej spotykanym jest ścienny klimatyzator dwuczęściowy: część urządzenia wewnątrz pomieszczenia, druga na zewnątrz budynku. Podobnie jest z klimatyzatorem okiennym. Klimatyzator kanałowy daje możliwość chłodzenia kilku pomieszczeń lub wielu stref, a klimatyzator kasetonowy montowany jest w suficie. Wybór odpowiedniego rodzaju uzależniona jest od naszych potrzeb i tego, jaki obszar ścian czy sufitu możemy przeznaczyć na montaż klimatyzatora.
Aby odpowiednio wybrać model klimatyzatora, warto też zapoznać się z parametrami SCOP i SEER, czyli sezonową efektywnością energetyczną urządzenia dla ogrzewania oraz dla chłodzenia. Określają one stosunek mocy otrzymanej do pobranej mocy elektrycznej.