Jak prawidłowo i bezpiecznie urządzić łazienkę przy pływalni?

Łazienki w miejscach publicznych takich jak pływalnie muszą odpowiadać na potrzeby użytkowników, a jednocześnie spełniać rygorystyczne przepisy BHP. Istotne znaczenie ma tutaj rozmieszczenie i odpowiednia ilość urządzeń sanitarnych, np. basenowej suszarki do włosów, bezpieczny dostęp do gniazdek elektrycznych, czy wykończenie odporne na działanie wilgoci i zastosowanie antypoślizgowej podłogi.

Wykończenie ścian i podłóg ma znaczenie

Aquaparki i pływalnie cieszą się dużą popularnością. Liczba użytkowników w sezonie letnim lawinowo rośnie, a dostępny sanitariat przy pływalni musi być nieskazitelnie czysty, tak by maksymalnie ograniczone zostało rozprzestrzenianie bakterii i grzybów. Jak pokazują badania to właśnie pływalnie są jednym z najczęstszych źródeł infekcji grzybicznych, a można temu zapobiec. Wystarczy stosowanie nienasiąkliwych płytek podłogowych, a także czytelnego regulaminu według którego konieczne jest stosowanie na terenie łazienki w pływalni czystego obuwia, np. klapek, co również zapobiega poślizgnięciom i urazom. Do wykończenia łazienki przy pływalni najlepiej sprawdzi się gres podłogowy, który charakteryzuje się najniższą nasiąkliwością spośród dostępnych rozwiązań, a dodatkowo jest trwały i odporny na uszkodzenia. Zastosowanie antypoślizgowego wykończenia podłogi jest tu absolutnie konieczne. W ten sam sposób można wykończyć ściany stosując jednolitą aranżację. Bardzo istotne znaczenie ma również odpowiednia wentylacja, dzięki niej jest mniejsze prawdopodobieństwo gromadzenia się wilgoci i powstawania groźnych dla zdrowia grzybów. Wygodne odpływy liniowe przy prysznicach muszą być wykonane z zastosowaniem spadków, które zapobiegają gromadzeniu się wody.

Dopasowanie ilości urządzeń sanitarnych do przepustowości

Istotne znaczenie ma dopasowanie ilości urządzeń sanitarnych do potrzeb, a także wielkości pomieszczenia. Kubatura ma tutaj istotne znaczenie, gdyż ergonomia użytkowania łazienki musi zostać zachowana. Zatem, aby zwiększyć bezpieczeństwo można ograniczyć ilość osób korzystających w ciągu godziny z pływalni. W przypadku dużych aquaparków trzeba stworzyć odpowiednio przestronne łazienki dla mężczyzn i kobiet. W sanitariacie publicznym według przepisów BHP powinna przypadać jedna umywalka na 20 osób, jednak w przypadku mycia zbiorowego 1 na 5 osób. Na 20 osób powinny przypadać przynajmniej 3 miski ustępowe lub pisuary, w tym jedna dla osób niepełnosprawnych. To zapewnia komfort korzystania z sanitariatu. Kabiny powinny być wydzielone i opatrzone drzwiami. Minimum jeden natrysk przewidziany jest w przypadku mycia zbiorowego na 5 osób. Natrysk powinien mieć 1,5 m2, z kolei ten przeznaczony dla niepełnosprawnych 2,5 m2.

Akcesoria wspomagające, zapewniające sterylność i łatwość czyszczenia

W łazienkach przy strefach umywalkowych powinny być dostępne dozowniki mydła, co zapewnia większą higienę. Takie urządzenia powinny być zapewnione także w natryskowniach, choć przepisy tego nie wymagają, to jednak jest to bardziej komfortowe dla korzystających niż zabieranie ze sobą własnego mydła. Zastosowanie mydła w pianie sprawia, że środki higieniczne mogą być bardziej wydajne. W strefie umywalkowej nie może zabraknąć również podajnika na ręczniki papierowe, a także kosza na śmieci, ewentualnie suszarki do rąk. Blisko tej strefy jednak w wymaganej, bezpiecznej odległości można zamontować suszarki do włosów basenowe. Te urządzenia zwiększają komfort korzystania z pomieszczeń higieniczno-sanitarnych przy pływalni. Warto zauważyć, że nowoczesne akcesoria na środki higieniczne i urządzenia wspomagające, takie jak suszarki do włosów basenowe można łatwo czyścić przy pomocy ściereczek ze środkiem dezynfekcyjnym. Zastosowanie armatury bezdotykowej z montażem podtynkowym zwiększa łatwość czyszczenia strefy umywalkowej i niweluje ilość pojawiających się rdzawych nalotów, gdyż armatura nie jest zachlapana.

Zastosowanie bryzgoszczelnych gniazdek elektrycznych

Ostatnią kwestią o jakiej należy pamiętać jest bezpieczeństwo instalacji elektrycznej. Gniazdka powinny znajdować się w odległości przynajmniej 60 cm od źródła wody, a dodatkowo powinny być bryzgoszczelne. Dzięki temu zapobiega się wypadkom w wilgotnym środowisku, jakim jest każda łazienka.

Prawidłowe i bezpieczne urządzenie łazienki, a właściwie strefy higieniczno-sanitarnej przy pływalni to również zastosowanie brodzików ze środkiem grzybobójczym przed wejściem na jej teren. Jest to niezbędny środek prewencyjny, podobnie jak stosowanie klapek basenowych.

Michał Domański

Michał Domański

Od ponad dekady związany z branżą budowlaną, zdobywając doświadczenie zarówno na placach budowy, jak i w biurach projektowych. Pasjonat nowoczesnych technologii w budownictwie oraz zrównoważonego rozwoju. W wolnym czasie prowadzi bloga poświęconego innowacjom w architekturze.

Artykuły: 277

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *