Łazienki w miejscach publicznych takich jak pływalnie muszą odpowiadać na potrzeby użytkowników, a jednocześnie spełniać rygorystyczne przepisy BHP. Istotne znaczenie ma tutaj rozmieszczenie i odpowiednia ilość urządzeń sanitarnych, np. basenowej suszarki do włosów, bezpieczny dostęp do gniazdek elektrycznych, czy wykończenie odporne na działanie wilgoci i zastosowanie antypoślizgowej podłogi.

Wykończenie ścian i podłóg ma znaczenie

Aquaparki i pływalnie cieszą się dużą popularnością. Liczba użytkowników w sezonie letnim lawinowo rośnie, a dostępny sanitariat przy pływalni musi być nieskazitelnie czysty, tak by maksymalnie ograniczone zostało rozprzestrzenianie bakterii i grzybów. Jak pokazują badania to właśnie pływalnie są jednym z najczęstszych źródeł infekcji grzybicznych, a można temu zapobiec. Wystarczy stosowanie nienasiąkliwych płytek podłogowych, a także czytelnego regulaminu według którego konieczne jest stosowanie na terenie łazienki w pływalni czystego obuwia, np. klapek, co również zapobiega poślizgnięciom i urazom. Do wykończenia łazienki przy pływalni najlepiej sprawdzi się gres podłogowy, który charakteryzuje się najniższą nasiąkliwością spośród dostępnych rozwiązań, a dodatkowo jest trwały i odporny na uszkodzenia. Zastosowanie antypoślizgowego wykończenia podłogi jest tu absolutnie konieczne. W ten sam sposób można wykończyć ściany stosując jednolitą aranżację. Bardzo istotne znaczenie ma również odpowiednia wentylacja, dzięki niej jest mniejsze prawdopodobieństwo gromadzenia się wilgoci i powstawania groźnych dla zdrowia grzybów. Wygodne odpływy liniowe przy prysznicach muszą być wykonane z zastosowaniem spadków, które zapobiegają gromadzeniu się wody.

Dopasowanie ilości urządzeń sanitarnych do przepustowości

Istotne znaczenie ma dopasowanie ilości urządzeń sanitarnych do potrzeb, a także wielkości pomieszczenia. Kubatura ma tutaj istotne znaczenie, gdyż ergonomia użytkowania łazienki musi zostać zachowana. Zatem, aby zwiększyć bezpieczeństwo można ograniczyć ilość osób korzystających w ciągu godziny z pływalni. W przypadku dużych aquaparków trzeba stworzyć odpowiednio przestronne łazienki dla mężczyzn i kobiet. W sanitariacie publicznym według przepisów BHP powinna przypadać jedna umywalka na 20 osób, jednak w przypadku mycia zbiorowego 1 na 5 osób. Na 20 osób powinny przypadać przynajmniej 3 miski ustępowe lub pisuary, w tym jedna dla osób niepełnosprawnych. To zapewnia komfort korzystania z sanitariatu. Kabiny powinny być wydzielone i opatrzone drzwiami. Minimum jeden natrysk przewidziany jest w przypadku mycia zbiorowego na 5 osób. Natrysk powinien mieć 1,5 m2, z kolei ten przeznaczony dla niepełnosprawnych 2,5 m2.

Akcesoria wspomagające, zapewniające sterylność i łatwość czyszczenia

W łazienkach przy strefach umywalkowych powinny być dostępne dozowniki mydła, co zapewnia większą higienę. Takie urządzenia powinny być zapewnione także w natryskowniach, choć przepisy tego nie wymagają, to jednak jest to bardziej komfortowe dla korzystających niż zabieranie ze sobą własnego mydła. Zastosowanie mydła w pianie sprawia, że środki higieniczne mogą być bardziej wydajne. W strefie umywalkowej nie może zabraknąć również podajnika na ręczniki papierowe, a także kosza na śmieci, ewentualnie suszarki do rąk. Blisko tej strefy jednak w wymaganej, bezpiecznej odległości można zamontować suszarki do włosów basenowe. Te urządzenia zwiększają komfort korzystania z pomieszczeń higieniczno-sanitarnych przy pływalni. Warto zauważyć, że nowoczesne akcesoria na środki higieniczne i urządzenia wspomagające, takie jak suszarki do włosów basenowe można łatwo czyścić przy pomocy ściereczek ze środkiem dezynfekcyjnym. Zastosowanie armatury bezdotykowej z montażem podtynkowym zwiększa łatwość czyszczenia strefy umywalkowej i niweluje ilość pojawiających się rdzawych nalotów, gdyż armatura nie jest zachlapana.

Zastosowanie bryzgoszczelnych gniazdek elektrycznych

Ostatnią kwestią o jakiej należy pamiętać jest bezpieczeństwo instalacji elektrycznej. Gniazdka powinny znajdować się w odległości przynajmniej 60 cm od źródła wody, a dodatkowo powinny być bryzgoszczelne. Dzięki temu zapobiega się wypadkom w wilgotnym środowisku, jakim jest każda łazienka.

Prawidłowe i bezpieczne urządzenie łazienki, a właściwie strefy higieniczno-sanitarnej przy pływalni to również zastosowanie brodzików ze środkiem grzybobójczym przed wejściem na jej teren. Jest to niezbędny środek prewencyjny, podobnie jak stosowanie klapek basenowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ