Kredyt hipoteczny a pożyczka hipoteczna są określeniami stosowanymi zamiennie, co jest rażącym błędem, gdyż oba te produkty dotyczą zupełnie czegoś innego. Pomiędzy jednym a drugim jest wyraźna różnica, o czym powiemy w poniższym artykule.
Kredyt hipoteczny a pożyczka hipoteczna – jakie różnice?
Kredyt hipoteczny umożliwia uzyskanie większej kwoty potrzebnej na zakup lub remont nieruchomości. Wiąże się to z szeregiem obostrzeń i trudnych do spełnienia wymagań, obejmujących konieczność dostarczenia licznych dokumentów i zaświadczeń. Inną opcją na pożyczenie dużej sumy pieniędzy jest pożyczka hipoteczna, którą oferują zarówno banki, jak i firmy pożyczkowe. W tym wypadku droga przez cały proces weryfikacyjny jest nieco krótsza. Kredyty hipoteczne oraz pożyczki hipoteczne szerzej i dokładniej opisuje blog www.kredyt-pod-hipoteke.pl, skąd zaczerpniesz szereg innych przydatnych informacji o kredytach i nie tylko.
Jedną z głównych różnic jest to, że kredyt hipoteczny jest kredytem celowym, czyli środki można przeznaczyć tylko na zakup nieruchomości lub jej remont. Nie może być to nic innego, ponieważ w przeciwnym razie bank uzna to za wyłudzenia kredytu i postawi klienta przed sądem. Dodatkowo bank udzielając takiego kredytu, musi się zabezpieczyć, gdyż kwota jest przeważnie bardzo wysoka, a okres kredytowania wynosi kilkanaście lub kilkadziesiąt lat. Zabezpieczeniem jest właśnie hipoteka dla danej nieruchomości.
Pożyczka hipoteczna to z kolei wsparcie finansowe, które nie reguluje konkretnego celu, na jaki wolno ci przeznaczyć wypłacone pieniądze. To właściwie jedyna różnica w stosunku do kredytu hipotecznego. Oczywiście w tym wypadku również ustanawiana jest hipoteka, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko związane z udzieleniem wysokiej kwoty. Pożyczka hipoteczna może wynieść nawet 70% wartości nieruchomości. Ustanawiany jest wpis do księgi wieczystej, co umożliwia bankowi odzyskanie wypłaconych środków w przypadku niespłacania jej przez kredytobiorcę. Pożyczkę hipoteczną można zaciągnąć na zakup mebli, sprzętu AGD, RTV czy na sfinansowanie zagranicznej wycieczki.
Zarówno w jednym, jak i w drugim wypadku, trzeba się liczyć z wieloma formalnościami. Oprócz standardowych dokumentów dotyczących wysokości uzyskiwanych dochodów oraz ich źródła, konieczne jest przedstawienie tych obejmujących nieruchomość, jaką planujemy kupić, czyli akt notarialny, odpis z księgi wieczystej, wycena itp. Dlatego też trzeba być przygotowanym na długi proces weryfikacji i analizy.
Podsumowując, jeśli chcesz kupić, wybudować dom lub wyremontować mieszkanie i dodatkowo posiadasz wkład własny, wybierz kredyt hipoteczny. Jeżeli dużej sumy pieniędzy na cel inny niż zakup nieruchomości, wówczas możesz starać się o pożyczkę hipoteczną, której całkowite koszty będą względnie mniejsze.