Kredyt hipoteczny czy pożyczka hipoteczna Za co wybudować dom

Kredyt hipoteczny czy pożyczka hipoteczna? Za co wybudować dom?

Kredyt hipoteczny a pożyczka hipoteczna są określeniami stosowanymi zamiennie, co jest rażącym błędem, gdyż oba te produkty dotyczą zupełnie czegoś innego. Pomiędzy jednym a drugim jest wyraźna różnica, o czym powiemy w poniższym artykule.

Kredyt hipoteczny a pożyczka hipoteczna – jakie różnice?

Kredyt hipoteczny umożliwia uzyskanie większej kwoty potrzebnej na zakup lub remont nieruchomości. Wiąże się to z szeregiem obostrzeń i trudnych do spełnienia wymagań, obejmujących konieczność dostarczenia licznych dokumentów i zaświadczeń. Inną opcją na pożyczenie dużej sumy pieniędzy jest pożyczka hipoteczna, którą oferują zarówno banki, jak i firmy pożyczkowe. W tym wypadku droga przez cały proces weryfikacyjny jest nieco krótsza. Kredyty hipoteczne oraz pożyczki hipoteczne szerzej i dokładniej opisuje blog www.kredyt-pod-hipoteke.pl, skąd zaczerpniesz szereg innych przydatnych informacji o kredytach i nie tylko.

Jedną z głównych różnic jest to, że kredyt hipoteczny jest kredytem celowym, czyli środki można przeznaczyć tylko na zakup nieruchomości lub jej remont. Nie może być to nic innego, ponieważ w przeciwnym razie bank uzna to za wyłudzenia kredytu i postawi klienta przed sądem. Dodatkowo bank udzielając takiego kredytu, musi się zabezpieczyć, gdyż kwota jest przeważnie bardzo wysoka, a okres kredytowania wynosi kilkanaście lub kilkadziesiąt lat. Zabezpieczeniem jest właśnie hipoteka dla danej nieruchomości.

Pożyczka hipoteczna to z kolei wsparcie finansowe, które nie reguluje konkretnego celu, na jaki wolno ci przeznaczyć wypłacone pieniądze. To właściwie jedyna różnica w stosunku do kredytu hipotecznego. Oczywiście w tym wypadku również ustanawiana jest hipoteka, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko związane z udzieleniem wysokiej kwoty. Pożyczka hipoteczna może wynieść nawet 70% wartości nieruchomości. Ustanawiany jest wpis do księgi wieczystej, co umożliwia bankowi odzyskanie wypłaconych środków w przypadku niespłacania jej przez kredytobiorcę. Pożyczkę hipoteczną można zaciągnąć na zakup mebli, sprzętu AGD, RTV czy na sfinansowanie zagranicznej wycieczki.

Zarówno w jednym, jak i w drugim wypadku, trzeba się liczyć z wieloma formalnościami. Oprócz standardowych dokumentów dotyczących wysokości uzyskiwanych dochodów oraz ich źródła, konieczne jest przedstawienie tych obejmujących nieruchomość, jaką planujemy kupić, czyli akt notarialny, odpis z księgi wieczystej, wycena itp. Dlatego też trzeba być przygotowanym na długi proces weryfikacji i analizy.

Podsumowując, jeśli chcesz kupić, wybudować dom lub wyremontować mieszkanie i dodatkowo posiadasz wkład własny, wybierz kredyt hipoteczny. Jeżeli dużej sumy pieniędzy na cel inny niż zakup nieruchomości, wówczas możesz starać się o pożyczkę hipoteczną, której całkowite koszty będą względnie mniejsze.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij