To pytanie zadaje sobie niemal każdy, kto choć raz przeklinał po otrzymaniu rachunku za prąd. Patrząc na ogromny wzrost zainteresowania fotowoltaiką w ostatnich latach nasuwa się odpowiedź, że jak najbardziej jest to opłacalna inwestycja. Co zatem wpływa na jej opłacalność i na co zwrócić uwagę przed montażem?
Audyt fotowoltaiczny i koszt instalacji
Będziemy mogli produkować energię elektryczną przez cały rok, jeśli panele o odpowiednio dobranej mocy umieścimy na dachu pod odpowiednim do nasłonecznienia kątem. Oprócz spełnienia warunków do montażu paneli tak, aby optymalnie wytwarzały energię, musimy wiedzieć jaką moc i wielkość powinna mieć nasza instalacja. W tym celu należy skorzystać z usług profesjonalnej firmy, która ma w swojej ofercie audyt fotowoltaiczny. Jego przeprowadzenie jest niezbędne do obliczenia rocznego zapotrzebowania danego gospodarstwa na prąd oraz oszacowanie wszystkich kosztów (sunergo.pl/blog/koszt-instalacji-fotowoltaicznej).
Dofinansowania do fotowoltaiki
Warto wspomnieć o tym, że działają również programy umożliwiające wsparcie inwestycji w fotowoltaikę dla domów, firm lub rolników. Rządowe programy jak Mój Prąd oferują dofinansowania, które znacznie obniżają koszty wynikające z inwestycji.
Nadwyżki produkowanej energii
Instalacja on-grid po podłączeniu do publicznej sieci energetycznej pozwala nam na magazynowanie w niej wyprodukowanych przez naszą instalację nadwyżek energii. Sieć daje nam opusty na zmagazynowaną energię, którą możemy wykorzystać w ciągu roku podczas większego zapotrzebowania na prąd.
Opłacalność inwestycji
Unikniemy dodatkowych wydatków jeśli trafimy na uczciwą firmę oferującą usługi montażu i audyt zostanie przeprowadzony prawidłowo. Dobrej jakości panele mają długoletnią gwarancję i wymagają jedynie regularnej konserwacji. Fotowoltaika ma wiele plusów i po spełnieniu odpowiednich warunków z pewnością będzie dla nas opłacalna.