Ekologia i oszczędność są modne – to fakt, z którym trudno się nie zgodzić. Trudno więc się dziwić, że i fotowoltaika stała się też trendy, w końcu dzięki niej można zaoszczędzić, ale czy takie rozwiązanie ma same zalety? Otóż nic nie jest w 100% idealne. Dlatego też w dzisiejszym wpisie skupimy się na przedstawieniu Wam zarówno plusów, jak i minusów takiego rozwiązania.
O oszczędności w kilku zdaniach
Z roku na rok rachunki za energię elektryczną wzrastają, a podwyżki gonią podwyżki. Jednocześnie za taki stan rzeczy odpowiada także fakt, że korzystamy z coraz większej ilości sprzętów, co jeszcze kilkadziesiąt lat temu było nie do pomyślenia. W pełni zrozumiałe jest więc to, iż szukamy rozwiązań dzięki, którym możemy zaoszczędzić. Coraz więcej osób decyduje się więc na montaż instalacji fotowoltaicznej. Zasadniczo można powiedzieć, że inwestując w panele jest się w stanie sporo zmniejszyć rachunki. Otóż niezależnie od tego czy prąd będzie drożał, Wy macie pewność, że tych zmian nie odczujecie i to przez okres nawet 40 lat. Szacuje się, że w przypadku średniej wielkości gospodarstwa domowego można rocznie zaoszczędzić nawet 3000 złotych, ale to nie koniec, wszak zwrot samej inwestycji nastąpi po 8-10 latach.
Fotowoltaika, czyli energia ze słońca i ekologia w pigułce
Z roku na rok rosną nie tylko ceny energii, ale rośnie też zanieczyszczenie powietrza. Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że jakość powietrza, którym oddychamy jest fatalna. A jeżeli wszyscy nie zmniejszymy emisji zanieczyszczeń, to niestety wszystko wskazuje na to, że jakość będzie jeszcze gorsza. Dlatego też każdy z nas powinien szukać rozwiązać ekologicznych. Warto więc zamienić samochód na rower, ale i postawić na odnawialne źródła energii, czyli właśnie panele fotowoltaiczne. Dają one energię wprost ze słońca, która jest darmowa. Dużym problemem jest oczywiście emisja CO2, na szczęście przy stałej produkcji prądu instalacja nie emituje dwutlenku węgla, a więc przynajmniej w ten sposób nie przyczyniamy się do zanieczyszczania powietrza. Nie bez znaczenia jest to, że podczas produkcji prądu nie wytwarzane są żadne odpady, a sama instalacja nie wymaga żadnych interwencji, gdyż działa bezobsługowo.
Jeszcze nie wady, ale już nie zalety
Na razie przedstawiliśmy Wam zalety, ale aby instalacja fotowoltaiczna była opłacalna konieczne jest właściwe dobranie odpowiedniej mocy ogniw. Różnią się one jakością i wykonaniem, co oznacza, że same koszty inwestycji wcale nie są niskie i często wahają się na poziomie od 20 do 35 tysięcy złotych, oczywiście uśredniając. To logiczne, że najpierw trzeba zainwestować, by potem ponosić profity, ale patrząc na takie sumy, to można dojść do wniosku, że to całkiem droga inwestycja. Ale znowu nie do końca jest to prawda, bo dostępne jest dofinansowanie na termomodernizacje. Podlaskie, śląskie czy mazowieckie – w każdy województwie dostępne są dobre formy wsparcia. Dodatkowo inwestycje w odnawialne źródła energii można jeszcze odliczyć od podatku.
Czas na wady, czyli wytwarzanie paneli i pożary
Cóż, zalet fotowoltaiki jest sporo. Ale jednak są też wady. Otóż należy zdawać sobie sprawę, że największym problemem jest produkcja paneli, która zwyczajnie jest szkodliwa. Przy produkcji paneli używa się niebezpiecznych i szkodliwych materiałów, które są często także toksyczne. Wśród tych najbardziej toksycznych możemy wymienić choćby kwas solny, azotowy czy siarkowy, a także z fluorowodoru, acetonu i odpowiadających za efekt cieplarniany związków fluorowych. Niestety oznacza to także to, iż pracownicy pracujący na produkcji narażani są na wdychanie bardzo niebezpiecznych związków, choćby pyłu krzemowego. Dodatkowo coraz częściej słyszy się o pożarach paneli, a ich ugaszenie jest również problematyczne. Wydajność paneli fotowoltaicznych szacuje się na kilkadziesiąt lat i tutaj pojawia się problem, a mianowicie w Polsce jest bardzo mało firm zajmujących utylizacją tego materiału.
Przedstawiliśmy Wam wiele zalet, ale i wady systemów fotowoltaicznych. Zatem wybór pozostawiamy Wam. Dodatkowo przypominamy i zachęcamy do zmniejszania produkowanych zanieczyszczeń, bo za jakość powietrza odpowiadamy my wszyscy.