Wentylacja w bloku mieszkalnym – czy warto inwestować w rekuperator?

Rekuperacja to specyficznie działający system, którego działanie jest praktycznie niezauważalne, ale przynosi naszym przestrzeniom bardzo dużo pożytku. Głównie za sprawą dostarczania do pomieszczeń wysokiej jakości powietrza, które oczyszczane jest z większości zanieczyszczeń. Wiele osób zastanawia się, czy taki system sprawdzi się również w bloku mieszkalnym. My uważamy, że tak.

W każdym budynku, który chce być ekologiczny i energooszczędny powinna znaleźć się wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Wystarczy tylko odpowiednio taki budynek przygotować. W przypadku bloku mieszkalnego, dobrze by było, gdyby plany wprowadzenia rekuperatorów pojawiły się już na etapie jego projektowania.

Dzięki temu, można będzie przewidzieć odpowiednie miejsce na montaż rekuperatora, zamontować odpowiednie systemy ogrzewania, odpowiednio szczelne okna i drzwi, a także poprowadzić przez ściany kanały wentylacyjne.

Trudno, żeby mieszkańcy zgodzili się później na potężny remont, gdy już umeblują swoje mieszkania. Dlatego też, istotne jest, aby inwestor odpowiednio wcześnie pomyślał o chęci wprowadzenia takiego systemu. Trzeba podkreślić, że na pewno ceny mieszkań w bloku z rekuperacją będą wyższe.

Głównie dlatego, że cała instalacja jest dość kosztowne. Później jednak, mieszkańcy bloku będą mogli płacić bardzo małe rachunki za ogrzewanie oraz cieszyć się komfortowym klimatem w swoim mieszkaniu. Okazuje się więc, że początkowa inwestycja może się bardzo szybko zwrócić.

Jak działa rekuperator?

Rekuperator zapewnia cyrkulację i stałą wymianę powietrza w budynku za pomocą specjalnych systemów wentylacji, na które składają się centrala wentylacyjna oraz kanały wentylacyjne. Przy zastosowaniu rekuperatorów dobrej jakości odzysk ciepła może wynosić nawet 90%.

Dlatego też, uważa się ten system za bardzo energooszczędny. Głównie dlatego, że z powietrza odzyskiwane jest tracone w wentylacji grawitacyjnej ciepło. Można je wykorzystać do ponownego ogrzania pomieszczeń, co zmniejsza koszty ogrzewania.

Dzięki temu, że wymienniki ciepła stosowane w systemach rekuperacyjnych charakteryzują się wysoką sprawnością, płacenie małych rachunków może stać się faktem. Warto podkreślić, że powietrze, które jest wtłaczane do pomieszczeń jest oczyszczone z większości zanieczyszczeń, pyłów i kurzu. Dzieje się tak za sprawą filtrów, które dbają o to, aby do budynku nie dostało się zanieczyszczone powietrze.

Ważne jest tu, aby wymiennik ciepła, wentylatory oraz filtry zamontowane w rekuperatorze były odpowiednio dobrane. Dzięki temu, cały system będzie działał sprawnie.

Rekuperacja na samopoczucie i sen

W niewietrzonych pomieszczeniach nikt nie chce przebywać. Głównie dlatego, że jest w nich po prostu nieprzyjemnie. Brak świeżego powietrza powoduje m.in. apatię, bóle głowy, senność i ogólne zmęczenie. Dzięki temu, że w naszym mieszkaniu będzie znajdowała się wentylacja mechaniczna, będziemy mieli stały dostęp do świeżego powietrza. Na pewno wpłynie to na poprawę naszego samopoczucia oraz na zdrowy i przyjemny sen. Wreszcie będziemy mogli się wyspać.

Rekuperacja sposobem na infekcje

Wiele osób, które zastosowały w swoich mieszkaniach rekuperację, zauważyło, że bardzo rzadko chorują. Częste infekcje dróg oddechowych odeszły w zapomnienie. Jest to szczególnie istotne w przypadku małych dzieci, które bardzo często łapią przeziębienie. Przebywając w domu z rekuperacją i mając dostęp do świeżego powietrza, ten problem można będzie pokonać.

Brak pleśni w domu

W domach bez odpowiedniej wentylacji, na ścianach pojawia się pleśń oraz grzyb. Rozwój pleśni i grzybów nie tylko nieestetycznie wygląda, ale co ważniejsze, powoduje pogorszenie się stanu naszego zdrowia. Pleśń najszybciej zauważalna jest w łazience, w której stale jest wilgotno ze względu na parę wodną wydobywającą się z wanny czy spod prysznica. Dzięki temu, że w naszym domu zostanie zainstalowany system rekuperacji, problem nadmiernej wilgoci powodującej rozwój pleśni i grzybów zniknie.

Komfort użytkowania

Rekuperacji na co dzień nie słyszymy, ani nie widzimy. Działa ona w bezobsługowy sposób. Instalator wraz z użytkownikiem systemu ustawia parametry dostosowane do potrzeb mieszkańców. Dzięki temu, właściciel systemu rekuperacji nie musi ingerować w pracę systemu.

Rekuperacja dostosowuje się w sposób automatyczny do warunków panujących w domu i do temperatury zewnętrznej. W związku z tym, taki system jest jak najbardziej bezproblemowy.

Michał Domański

Michał Domański

Od ponad dekady związany z branżą budowlaną, zdobywając doświadczenie zarówno na placach budowy, jak i w biurach projektowych. Pasjonat nowoczesnych technologii w budownictwie oraz zrównoważonego rozwoju. W wolnym czasie prowadzi bloga poświęconego innowacjom w architekturze.

Artykuły: 277

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *