Przemysłowe taśmy klejące – jakie z nich możemy spotkać najczęściej?
Klejenie to czynność mogąca niejednokrotnie zastąpić niektóre rodzaje mocowań – nie tylko w sposób prowizoryczny, ale na stałe. Dzięki zaawansowanej technologii i możliwościom tworzenia wszelakich rodzajów aplikatorów, praca w przemyśle stała się znacznie efektywniejsza. Choć taśmy klejące kojarzone są raczej z mało precyzyjnymi wyrobami, to prawda jest zupełnie inna. Poszczególne ich typy znacznie się od siebie różnią, a możliwości klejenia są w tym przypadku niemalże nieograniczone. W poniższym wpisie przedstawimy wszystkie te taśmy, których obecność w przemyśle jest zauważalna na wielu płaszczyznach. Zapraszamy!
Podział taśm względem kleju
Warstwa klejąca jest jednym z najważniejszych elementów samej taśmy. Dlaczego jednym? Większość osób uważa ją za jedyny czynnik decydujący o wyborze danej taśmy. Nic bardziej mylnego. Bardzo istotny jest również nośnik, do którego przejdziemy w dalszej części wpisu. Na ten moment, na rynku można spotkać taśmy o trzech rodzajach zastosowanego kleju: akrylowym, kauczukowym i hot melt.
Każdy z tych klejów posiada odmienne właściwości, pozwalające zapewnić doskonałą przyczepność różnym powierzchniom. Jak doskonale wiadomo, nie ma taśmy idealnej dla każdego podłoża, dlatego też ważne jest dokładne zapoznanie się ze wszystkimi rodzajami poprzez kontakt ze specjalistą. Taśmy z klejem akrylowym mogą dobrze spisać się chociażby w kontekście klejenia folii czy wyrobów papierowych. Zazwyczaj używa się ich do powierzchni gładkich, jednak zdarzają się przypadki działania na podłożu chropowatym. Innym rodzajem jest klej typu Hot Melt. Jest on bezapelacyjnie najbardziej agresywny i najtrwalszy. Można spotkać się z nim w wielu magazynach i halach produkcyjnych, gdzie pełni niezastąpioną rolę przy klejeniu wszelakiego asortymentu. Istnieją jeszcze taśmy kauczukowe, które dobrze przylegają do chropowatych powierzchni i są znacznie bardziej odporne na warunki atmosferyczne niż pozostałe dwie opcje.
Rodzaje nośników – jak dużo jest ich na rynku?
Nośnik taśmy jest bardzo ważny z punktu widzenia jej bezpieczeństwa. To głównie jego zadaniem jest chronić warstwę kleju przed uszkodzeniem. Z tego można łatwo rozczytać, że powinien on posiadać różnorodne właściwości, zależne przede wszystkim od celu stosowania. Niektóre nośniki są zdolne do pracy w warunkach wysokich temperatur. Inne natomiast doskonale radzą sobie z promieniowaniem UV czy wilgocią. Kolejna grupa to te wytrzymujące kontakt z różnego rodzaju kwasami czy środkami chemicznymi.
O właściwościach nośnika decyduje przede wszystkim materiał, z którego ten jest wykonany. Na tej podstawie wyróżnia się więc taśmy tkaninowe, foliowe, piankowe, włókninowe, żelowe czy butylowe. Każdy z tych rodzajów posiada szereg specyfikacji, dzięki którym klient ma możliwość precyzyjnego doboru typowo do swoich celów.
Wymiary taśm klejących
Firmy zajmujące się wykonywaniem taśm są w stanie stworzyć produkt na zamówienie. Wystarczy jedynie podać informacje odnośnie wymiarów, rodzaju nośnika i kleju, a w krótkim czasie wszystko powinno być gotowe. Takie taśmy na specjalne zamówienie należy następnie przetestować. Kiedy nie potrzeba aż tak indywidualnych wytycznych, zawsze można skorzystać z taśm dostępnych w ofercie sklepów z takim asortymentem.