Powietrzna pompa ciepła – ile to tak naprawdę kosztuje?

Sposób ogrzewania i chłodzenia nieruchomości to kluczowa kwestia, jeżeli chodzi o rachunki i komfort życia w domu. Z tego powodu warto zainteresować się technologiami, które są ekonomiczne i bezpieczne dla środowiska. Do tej grupy z pewnością można zaliczyć powietrzne pompy ciepła. Przedstawiamy najważniejsze informacje o tym systemie, a także koszty montażu i czynniki, które na wpływają cenę eksploatacji.

Czym właściwie jest powietrzna pompa ciepła?

Powietrzna pompa ciepła zapewnia ogrzewanie i chłodzenie. Co więcej, energia dostarczana przez prawidłowo zamontowaną instalację, z reguły znacznie przewyższa energię elektryczną zużywaną na działanie systemu. Dzieje się to dzięki temu, że pompy przenoszą ciepło z zewnątrz, a nie przekształcają go z paliwa – tak jak ma to miejsce w przypadku starszych systemów grzewczych, na przykład spalinowych.

Odmiana powietrzna jest często zestawiana z gruntową. Zastanawiając się, która jest lepsza, warto wziąć pod uwagę kwestie związane z finansami. Pierwszy typ jest tańszy, przy tej samej efektywności. Rodzaj gruntowy wymaga droższych, regularnych prac serwisowych, a także wykonania gruntowego wymiennika ciepła. Z tego powodu powietrzna pompa ciepła jest korzystniejszym rozwiązaniem.

Sposób działania systemu grzewczego

Warto dowiedzieć się, jak właściwie działa system grzewczy z powietrznymi pompami ciepła. Układ instalacji składa się zazwyczaj ze sprężarki i dwóch miedzianych lub aluminiowych wężownic – wewnętrznej i zewnętrznej. Są też wyposażone w lamele wykonane z aluminium, które wspomagają wymianę ciepła.

Kiedy instalacja działa w trybie ogrzewania, ciekły czynnik chłodniczy w wężownicy zewnętrznej pobiera ciepło z powietrza i odparowuje je do postaci gazu. Z kolei wężownica wewnętrzna uwalnia ciepło z czynnika chłodniczego, który skrapla się z powrotem do postaci ciekłej. System obejmuje też zawór rewersyjny, który znajduje się w pobliżu sprężarki i może zmienić kierunek przepływu czynnika chłodniczego w trybie chłodzenia oraz w celu odszraniania wężownicy zewnętrznej podczas zimy.

Zalety systemu z powietrznymi pompami ciepła

Nie bez powodu powietrzne pompy ciepła cieszą się rosnącą popularnością. Z zalet instalacji mogą skorzystać w szczególności właściciele domów jednorodzinnych, oszczędzając na rachunkach za energię – nawet do kilku tysięcy w skali roku. Będzie to szczególnie odczuwalne w momencie, kiedy powietrzne pompy ciepła zastąpią system elektryczny i węglowy.

Atutem systemu jest również to, że może zostać wykorzystany zarówno do ogrzewania, jak i chłodzenia powietrza oraz wody. W tym przypadku warto zwrócić uwagę na to, aby współczynnik wydajności COP miał wartość powyżej 0,7 dla chłodzenia i temperaturę zasilania 55°C do podgrzewania wody. Instalacja sprawdzi się także przy współpracy z ogrzewaniem podłogowym.

Jakie warunki do instalacji powinien spełniać dom?

Najlepszym rozwiązaniem będzie to, aby zaplanować instalację systemu już na etapie prac architektonicznych. Dzięki temu można zyskać większa dokładność w przewidywanej wydajności i opłacalności inwestycji. Warto także skupić się na dobrej termoizolacji nieruchomości, aby ciepło generowane przez system nie uciekało poprzez nieszczelności.

W budynku powinna znajdować się przestrzeń gospodarcza, gdzie można będzie zamontować jednostkę wewnętrzną. Pomimo tego, że system nie działa głośno, najlepszym rozwiązaniem, jest umieszczenie go z dala od pomieszczeń, w których przebywa się najczęściej w ciągu dnia.

W jaki sposób dobrać moc powietrznej pompy ciepła?

Żeby dobrze określić, jaka moc pompy ciepła będzie potrzebna, można posłużyć się wzorem. Trzeba pomnożyć powierzchnię budynku przez zapotrzebowanie na moc. Przykładowo, w przypadku domu o powierzchni 150 m2 i zapotrzebowaniu 50 W/m2 będzie to wzór 150 x 45 = 7,5 kW. W momencie, kiedy docelowo instalacja ma też ogrzewać wodę, trzeba doliczyć około 1 kW na 4 osoby.

Duże znaczenie ma również wskaźnik COP. Pozwala określić stosunek mocy grzewczej pompy do mocy, jaką musi ona pobierać do pracy z zewnątrz, co ma przełożenie na koszty. Im wyższy wskaźnik COP, tym mniej energii potrzeba do uzyskania tej samej ilości ciepła.

Ile kosztuje montaż instalacji?

Ceny za montaż powietrznej pompy ciepła zaczynają się od 15 tys. złotych. Ostateczny koszt będzie zależał od zapotrzebowania na ogrzewanie, powierzchni nieruchomości, a także z prac związanych z hydrauliką. Więcej trzeba będzie również zapłacić za dodatkowe funkcje pompy ciepła, na przykład zsynchronizowanie systemu z technologią Smart Home.

Żeby instalacja działała stabilnie i nie generowała dodatkowych kosztów związanych, chociażby z częstym serwisem, należy wybrać dobrych specjalistów, na przykład Kampower. Firma oferuje fachowy montaż pomp ciepła. Opole jest jednym z miast, w których mieszkańcy mogą skorzystać z profesjonalnych usług specjalistów.

Czy warto zdecydować się na powietrzną pompę ciepła?

Powietrzna pompa ciepła będzie zdecydowanie dobrym wyborem. Umożliwi obniżenie wydatków na energię, a także zminimalizowanie zanieczyszczeń przedostających się do środowiska wskutek ocieplania nieruchomości. Dobrym rozwiązaniem będzie połączenie systemu z instalacją fotowoltaiczną. Dzięki temu można zapewnić sobie całkowicie niezależne i samowystarczalne źródło energii o niższych kosztach eksploatacyjnych.

Dobrą wiadomością dla osób, które chcą skorzystać z zalet powietrznych pomp cieplnych, jest to, że mogą uzyskać dofinansowanie. Programy rządowe pozwalają zredukować koszty instalacji nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych. Decydując się przy tym na odpowiednią ofertę – powietrzna pompa ciepła cena z montażem Opole – nie będzie dużo kosztować.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij