beton architektoniczny - materiał o wielu możliwościach zastosowania

Beton architektoniczny – materiał o wielu możliwościach zastosowania

Beton konstrukcyjny to materiał, który od dawna znajduje swoje zastosowanie w branży budowlanej. Tuż obok niego pojawia się beton architektoniczny. Pod względem składu niewiele się różniący od odmiany konstrukcyjnej, wizualnie jednak zdecydowanie bardziej estetyczny. Co najważniejsze – stosowany jako materiał wykończeniowy. Odmiana architektoniczna jest nie tylko ciekawa wizualnie, ale i trwała oraz odporna na uszkodzenia i działanie czynników zewnętrznych. Tym samym płyty produkowane z betonu architektonicznego nadają się do zastosowania jako płyty elewacyjne, elementy dekoracyjne czy nawet dodatkowe izolatory. Poznajmy bliżej ten ciekawy materiał.

Beton konstrukcyjny to materiał, który od dawna znajduje swoje zastosowanie w branży budowlanej. Tuż obok niego pojawia się beton architektoniczny. Pod względem składu niewiele się różniący od odmiany konstrukcyjnej, wizualnie jednak zdecydowanie bardziej estetyczny. Co najważniejsze – stosowany jako materiał wykończeniowy.

Odmiana architektoniczna jest nie tylko ciekawa wizualnie, ale i trwała oraz odporna na uszkodzenia i działanie czynników zewnętrznych. Tym samym płyty produkowane z betonu architektonicznego nadają się do zastosowania jako płyty elewacyjne, elementy dekoracyjne czy nawet dodatkowe izolatory. Poznajmy bliżej ten ciekawy materiał.

Różne odmiany betonu

Zarówno w betonie konstrukcyjnym, jak i architektonicznym znajdujemy cement, wodę oraz kruszywo. W odmianie architektonicznej mamy do czynienia z cementem hutniczym. Dodatkowo są tu stosowane plastyfikatory i upłynniacze. Taki skład odpowiada za szczególne właściwości płyt z betonu architektonicznego, a także za ich estetykę.

Właściwości betonu architektonicznego

Płyty z betonu architektonicznego są przede wszystkim bardzo trwałe. Wykazują dużą odporność na uszkodzenia mechaniczne, zarysowania, uderzenia, ścieranie czy też pękanie. Nadają się zatem do zastosowania we wnętrzach. Mogą stanowić elementy dekoracyjne, ozdobę całych ścian bądź tylko ich fragmentów. Nadają się na podłogi, ściany, ale i na elewacje zewnętrzne.

W formie płyt elewacyjnych świetnie sobie radzą, bo nie tracą na swoich właściwościach i estetyce nieustannie narażone na działanie warunków atmosferycznych. Niestraszne im wahania temperatury, mróz, silne promieniowanie słoneczne, wilgoć czy zanieczyszczenia pochodzące z atmosfery.

Betonowe płyty dekoracyjne mogą również spełniać rolę dodatkowego izolatora termicznego bądź akustycznego. Od właścicieli zależy zatem, które funkcje będą priorytetowe i jaka rola płyty betonowej wysunie się na prowadzenie.

slabb-plyta-2

Uniwersalna i zarazem wyjątkowa estetyka

Betonowe płyty to nie tylko odcienie szarości, choć akurat barwy szare są modne od kilku sezonów. Za sprawą dodatku naturalnych barwników uzyskiwana jest znacznie szersza paleta kolorystyczna. Tym samym można stworzyć indywidualną aranżację, wyjątkowe wnętrze i uzyskać pożądany efekt pod względem wystroju.

W trendach wnętrzarskich od kilku sezonów jest również sporo miejsca na naturalne materiały. Beton architektoniczny doskonale wpisuje się w ten trend. To możliwość połączenia modnej estetyki z ekologią i wspomnianą już trwałością.

Do jakich aranżacji pasują płyty z betonu architektonicznego? Do surowych i chłodnych wystrojów skandynawskich oraz ich cieplejszych, bardziej wyrazistych i nieco nowocześniejszych odmian. Ten sam materiał podkreśla charakter wnętrz industrialnych oraz wystrojów loftowych. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby beton zestawić ze szkłem lub drewnem i stworzyć oryginalną aranżację zupełnie innego typu.

Tylko oryginał – nie podróbkom!

Niełatwo wybrać oryginalny produkt, bo rynek zalewają podróbki. Można je jednak rozpoznać po podejrzanie niskich cenach, bo czasami wizualnie trudno odróżnić oryginał od podróbki. To samo tyczy się praktycznie każdego produktu, w tym płyt z betonu architektonicznego. Jedno jest pewne – droższy oryginał to tak naprawdę inwestycja w jakość, trwałość i ciekawą estetykę.

Jest jeszcze kilka elementów, na które warto zwrócić uwagę, aby uchronić się przed zakupem podróbki. O co chodzi? Przede wszystkim o opatrzenie certyfikatami, które informują o oryginalności danego produktu. Na to zaś można liczyć wybierając z oferty producenta, jakim jest Manufaktura SLABB.

W składzie oryginalnych płyt betonowych nie powinny się znaleźć sztuczne włókna czy dodatki gipsu. Skład staje się zatem cennym źródłem informacji o nabywanym produkcie. Na rynku polskim nie brakuje firm zajmujących się produkcją betonowych płyt dekoracyjnych. Dlaczego warto postawić na SLABB?

Do rąk odbiorców trafiają bowiem płyty, które są nie tylko odpowiednie pod względem jakości i estetyki. W SLABB pracuje zespół fachowców, w tym artystów, którzy finalnym produktom dodają tego czegoś, co wprawia w zachwyt. Klienci mogą zatem liczyć na indywidualne realizacje, wymarzone aranżacje i elementy z betonu architektonicznego, które są wyjątkowe w każdym calu.

Marcin Nowacki

Marcin Nowacki

Inżynier budownictwa z pasją do ekologicznych rozwiązań i zrównoważonego rozwoju. Uczestniczył w licznych projektach proekologicznych, promując energooszczędne technologie. Prywatnie zaangażowany w działalność organizacji ekologicznych.

Artykuły: 72

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *