Budowa domu – od czego zacząć?
Kupiłeś działkę i planujesz budowę domu, ale nie wiesz, jak się za to zabrać… Nie martw się! Już spieszymy z podpowiedzią, jak rozpocząć budowę domu, od czego zacząć i jakie formalności będziesz musiał spełnić.
Budowa domu w kilku krokach
Jak pewnie się domyślasz, proces budowy domu zaczyna się od formalności. Na początek musisz zgromadzić wszystkie niezbędne dokumenty, w tym odpowiednie zgody i pozwolenia, mapę do celów projektowych czy w końcu projekt budowlany. Jakie pozwolenia trzeba mieć podczas budowy domu wymienia artykuł na Mangopress.pl, znajdziesz tam bardziej szczegółowe informacje na ten temat.
Gdy już dostaniesz pozwolenie na budowę oraz załatwisz pozostałe formalności, możesz przejść do drugiego kroku, czyli ogrodzenia działki. Oczywiście wcześniej warto też wynająć geodetę, aby dokładnie sprawdził wymiary twojego terenu i wyznaczone granice, abyś miał pewność, który teren należy do ciebie i prawidłowo go ogrodzić. Gdy już to zrobisz, możesz zacząć stawiać fundamenty, następnie ściany zewnętrzne, stropy, itd.
Przy budowie bardzo ważne jest też odpowiednie przygotowanie wszystkich instalacji, montaż urządzeń grzewczych, a w końcu wykończenie wnętrz. Wróćmy jednak do początku i skupmy się na tym, od czego zacząć budowę domu?
Jakie formalności przy budowie domu?
Najważniejsze dokumenty to:
- plan zagospodarowania przestrzennego,
- decyzja o warunkach zabudowy.
Pierwszy z nich będzie cennym źródłem wiedzy przy wyborze projektu domu, o drugi musisz się ubiegać, jeśli twoja działka nie została objęta planem zagospodarowania przestrzennego. W warunkach zabudowy znajdziesz informacje o tym, jaką nieruchomość, jaki obiekt możesz postawić na działce.
Następnie przechodzimy do projektów domów, czyli kolejnego kroku, który musisz wykonać w procesie budowy. Projekt domu powinien być dopasowany do warunków gruntowych działki, ale również twoich warunków finansowych i preferencji. Warto przemyśleć wybór indywidualnego projektu domu, jeśli twoja działka ma niestandardowe wymiary, na przykład jest bardzo wąska.
Budowa domu w 2021 – o czym pamiętać?
Jeśli w najbliższym czasie planujesz budowę domu, musisz znać nowe warunki techniczne. Zgodnie z nowymi przepisami Prawa budowlanego, nowoczesne domy powinny być energooszczędne i ekologiczne. Istotna będzie więc wysokość wskaźnika EP – nie więcej niż 70 kWh/ (m2/rok), a także współczynnik przenikania ciepła. Dlatego też planując budowę domu, zwróć uwagę na takie elementy jak dobre ocieplenie budynku oraz odpowiednio skonstruowane i szczelne okna oraz drzwi zewnętrzne.
Nowelizacja Prawa budowlanego określa również dopuszczalne sposoby ogrzewania domów jednorodzinnych. Tu znów istotna jest energooszczędność i ekologia, dlatego rekomendowane są nowoczesne kotły, pompy ciepła oraz fotowoltaika. Pamiętaj również, że wciąż istnieje kilka projektów dofinansowań do ekologicznego ogrzewania domu, z których możesz skorzystać.