Co dalej po szkoleniu na operatora maszyn budowlanych

Co dalej po szkoleniu na operatora maszyn budowlanych?

Osoby, które zamierzają rozpocząć karierę z wykorzystaniem ciężkich maszyn, zazwyczaj rozpoczynają naukę w ramach praktyk lub programów certyfikacyjnych, które zapewniają praktyczne szkolenie. Mogą również zajrzeć do programów i zasobów proponowanych przez właściwie Urzędy Pracy.

Jednak czy dalsze doszkalanie zawsze jest potrzebne? Na co zdecydować się po szkoleniu na operatora maszyn budowalnych? Na te pytania odpowiedzą eksperci z dzwignice.pl

 

Perspektywy zatrudnienia

Oceniając dane dostarczone przez Główny Urząd Statystyczny można stwierdzić, że zatrudnienie w sektorze budowlanym będzie ciągle wzrastać. Jest to dobra wiadomość dla wszystkich tych, którzy są po szkoleniach na operatorów maszyn budowlanych, kursach operatora urządzeń UDT, a także tych, którzy mają uprawienia do pracy z urządzeniami dźwigowymi.  Szacuje się, że w latach 2016-2026 zapotrzebowanie na specjalistów ma wzrosnąć o ok. 5%. W przypadku operatorów maszyn budowlanych w tym samym czasie zatrudnienie wzrośnie o 10%, co jest skokiem porównywalnym do sektora IT.

 

Licencje i certyfikaty

Profesjonaliści muszą posiadać aktualne uprawienia, a w większości przypadków także komercyjne prawo jazdy. Ponieważ większość maszyn budowalnych to pojazdy, które są większe niż standardowe samochody, operatorzy i mechanicy muszą być w stanie wykazać się biegłością w obsłudze ciężkiego sprzętu. Szkolenia i programy krótkoterminowe są oferowane przez organizacje i firmy zajmujące się prowadzeniem szkoleń na operatorów maszyn budowlanych. Aby uzyskać licencję należy zdać egzamin pisemny i teoretyczny.

Licencje i certyfikaty

WAŻNE. Należy pamiętać o tym, że oprócz kosztów związanych z samym kursem operatora maszyn UDT będziemy zobowiązani zapłacić również za egzamin państwowy. Ich cena zależna jest od konkretnej maszyny i może wynosić od 50 do 400 zł.

 

Warsztaty i seminaria

Warsztaty dotyczące ciężkiego sprzętu są zazwyczaj proponowane przez pracodawców podczas staży lub programów szkoleniowych w miejscu pracy. Oferują oni je dla nowo zatrudnionych lub początkujących profesjonalistów, którzy będą pracować na konkretnej maszynie, takiej jak spychacz, wywrotka lub równiarka. Chociaż formalne programy szkoleniowe uczą studentów obsługi pojazdów, to mogą nie mieć dostępu do każdego typu ciężkiego sprzętu, więc warsztaty w miejscu pracy umożliwiają operatorom i mechanikom zdobycie wystarczającego doświadczenia przed rozpoczęciem pracy.

 

Warsztaty i seminaria

Kontynuowanie edukacji

Wiedza zdobyta na szkoleniach i kursach z biegiem czasu traci na wartości, tym bardziej jeśli ktoś przez dłuży czas nie pracuje w zawodzie. Zmieniają się technologie, metody pracy z urządzeniami dźwigowymi, normy dotyczące bezpieczeństwa itd. Warto więc samemu starać się o aktualizowanie informacji i umiejętności, chociażby poprzez czytanie prasy branżowej lub udzielanie się na specjalistycznych forach.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij