Łazienka to nie tylko funkcjonalne pomieszczenie, bo i ta przestrzeń może być reprezentacyjna. Wystarczy wybrać odpowiednie wykończenie, biały montaż, np. podwieszany, czy armaturę podtynkową, a całość podkreślić odpowiednim oświetleniem. Warto dowiedzieć się, jakie w łazience sprawdzi się najlepiej. Poznajcie nasz poradnik na temat bezpieczeństwa i funkcjonalności.
Wybierz wodoszczelne oprawy i taśmy LED
Na pewno najważniejszym parametrem przy doborze oświetlenia LED do łazienki jest wodoszczelność. Musisz przy tym wiedzieć, że łazienkę można podzielić na kilka stref, w których można zastosować różnego typu oprawy. Jeśli chodzi o wyżej położony sufit, to można zastosować nawet zwykłe oprawy, choć przydadzą się takie, które są odporne na działanie pary czy zachlapanie. Te ostatnie są konieczne w strefie umywalkowej i oznaczone są symbolem IP 44 lub IP 45. Jeżeli oprawy czy też wodoodporne taśmy LED mają być zastosowane np. w kabinie prysznicowej, to konieczne jest zastosowanie taśm gwarantujących ochronę na poziomie IP 67. Takie taśmy są odporne nawet na zalanie wodą. Do wodoodpornych kinkietów należy dobrać też wodoszczelne żarówki LED. Wodoszczelne oprawy zapobiegają powstaniu zwarcia przy kontakcie z wodą.
Zwróć uwagę na temperaturę barwową
Skoro już wiadomo, jakie oprawy i taśmy LED wybierać, jeśli chodzi o klasę IP, to warto zwrócić uwagę na temperaturę barwową. Otóż można zdecydować się zarówno na ciepłe, jak i neutralne oświetlenie, czy nawet zbliżone do zimnej barwy. Na pewno w strefie kąpielowej sprawdzi się relaksujące ciepłe światło. Z kolei w strefie umywalkowej należy postawić na neutralne, a nawet zimne, bo takie sprzyja koncentracji i ułatwia wykonywanie precyzyjnych prac. Sprawdza się zatem zarówno przy goleniu, jak i wykonywaniu makijażu. Warto wiedzieć, że wartość 4000 K jest zbliżona do światła słonecznego. Temperatura barwowa powyżej tej wartości staje się coraz chłodniejsza. Z kolei poniżej mamy do czynienia z temperaturą charakterystyczną dla tradycyjnej, dawnej żarówki – ok. 3000 K, którą określa się jako ciepłobiałą albo wschód i zachód słońca. Warto na te parametry zwracać uwagę, wybierając oświetlenie LED do łazienki czy też diody LED.
Wybierz oświetlenie o odpowiedniej mocy świetlnej do poszczególnych stref
Ważna jest oczywiście moc świetlna, która w przypadku oświetlenia LED określana jest w jednostce lumenów. Zatem do łazienki warto wybrać żarówki świecące z mocą od 300 do 500 lm/metr kwadratowy. Górna wartość jest dedykowana do strefy umywalkowej. W pozostałej części można zastosować bardziej subtelne, rozproszone światło. Znając powierzchnię użytkową i kubaturę całej łazienki, można dobrać optymalną moc świetlną dla całego pomieszczenia. Nad lustrem sprawdzi się kinkiet. Można też pokusić się o zamontowanie dwóch z obu stron lustra. Oczywiście jest też inne rozwiązanie, a więc podświetlenie lustra wodoodpornymi taśmami LED.
Gdzie możesz umieścić taśmy LED wodoszczelne w łazience, aby zadbać o bezpieczeństwo, funkcjonalność, ale i design?
Na pewno hermetyczne taśmy LED sprawdzą się w strefie kąpielowej. Można w ten sposób podświetlić kabinę prysznicową, ale i obudowę wanny. Jednocześnie wybierając taśmy LED wodoszczelne można zapewnić sobie bezpieczeństwo podczas kąpieli, ale i funkcjonalność, bo przy włączonych LED-ach nie trzeba włączać głównego oświetlenia w łazience. W ten sposób można oszczędzać, ale i tworzyć w tym wnętrzu wyjątkowy klimat i relaksującą atmosferę.
Oczywiście warto również zwrócić uwagę na design opraw i dopasować je do wybranej stylistyki. Na pewno w stylistyce glamour mogą sprawdzić się te zdobione kryształkami czy nawet wykonane z kryształu. Tu szczególnie sprawdza się kryształ czeski, który ma największą przejrzystość, ale i trwałość. Oczywiście można postawić też na oprawy metalowe czy też wykonane z tworzywa sztucznego. Te pierwsze będą odpowiednie do aranżacji industrialnej, ale i hi-tech. W tej ostatniej zamiast lamp wiszących do łazienki można wybrać plafony o nietuzinkowej formie i połączyć je w aranżacji z taśmami LED.