Czy garaż w bryle budynku to dobre rozwiązanie

Czy garaż w bryle budynku to dobre rozwiązanie?

W popularnych projektach domów jednorodzinnych często garaż połączony jest z konstrukcją budynku. Czy to dobre rozwiązanie i jak wpływa ono na koszt budowy domu?

Garaż w bryle budynku najczęściej jest zlokalizowany na poziomie parteru. Zapewnia to największy komfort użytkowania, a jednocześnie sprawia, że garaż nie wyróżnia się z formy domu i można przykryć go dachem wspólnym ze strefą mieszkalną.

Garaż może być również przewidziany w strefie częściowego podpiwniczenia (ze stromym zjazdem). Bywa to jednak dość uciążliwe w okresie zimowym, kiedy powierzchnia zjazdu pokrywa się lodem i śniegiem. To umiejscowienie wymaga jednocześnie poniesienia dodatkowych kosztów na budowę podpiwniczenia.

Najważniejsza jest wygoda

Garaż połączony z bryłą budynku to bardzo praktyczne rozwiązanie. Przede wszystkim oszczędza się miejsce na działce, co często okazuje się przeważającym argumentem przy budowie domu, zwłaszcza gdy teren działki jest wąski albo drogi. Pozwala jednocześnie wygospodarować więcej przestrzeni na aranżację ogrodu.

Wiele osób chwali sobie wygodę tego projektu – garaż połączony konstrukcyjnie z budynkiem pozwala nam wsiąść do auta bez problemu nawet w najgorszą pogodę. Zimą nie będziemy mieć również problemu z uruchomieniem samochodu – w garażu w obrębie bryły budynku jest cieplej niż w wolnostojącym, więc nie grożą nam ani zamarznięte zamki, ani zaszronione szyby, ani brak iskry w świecach. Wygodniej przeniesiemy także zakupy – nie trzeba bowiem dźwigać ciężkich pakunków z jednego budynku do drugiego.

Garaż w bryle domu jednorodzinnego – czy to się opłaca?

Garaż w bryle budynku dzieli z częścią mieszkalną ścianę (a czasem też strop, w przypadku domu piętrowego) oraz instalacje, więc koszty materiałów są odpowiednio mniejsze. Warto wspomnieć, że przy budowie takiego domu wymagane jest tylko jednorazowe złożenie dokumentacji w urzędzie. Jeśli garaż budowalibyśmy oddzielnie, musielibyśmy skompletować dla niego oddzielny zestaw dokumentów do zgłoszenia budowy.

Budowa garażu w bryle budynku niweluje konieczność dodatkowego ogrzewania pomieszczenia – ciepło przenika bowiem do garażu przez ściany. Należy jednak pamiętać, że:

  • wspólna ściana musi mieć takie same parametry izolacyjne jak ściany zewnętrzne, by zapewnić utrzymanie ciepła w budynku;
  • konieczne będzie wykonanie wydajnej wentylacji, by zapobiec przedostawaniu się spalin do wnętrza domu.

Ostatecznie koszt domu z wbudowanym garażem jest o wiele niższy niż domu z oddzielnym budynkiem garażowym.

Sprawdź projekty domów z garażem z pracowni Dobre Domy!

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij