przemysłowe stacje uzdatniania wody

Czy woda, którą spożywamy jest w pełni bezpieczna? Poznajcie wszystko co musicie wiedzieć na temat przemysłowych stacji uzdatniania wody

Mówi się, że picie wody, a dokładnie około 2 litrów dziennie, jest niezbędne dla zachowania zdrowia i odpowiedniego nawodnienia organizmu. Jednocześnie mówi się także, że produkujemy zbyt dużo plastiku, kupując wodę butelkowaną. Stąd często zaleca się spożywanie wody kranowej. Tu pojawia się jakże ważne pytanie: czy jest ona bezpieczna?

Fakty i mity na temat bezpieczeństwa wody kranowej

Na temat picia wody z kranu narosło wiele mitów. Nadal często mówi się, że wodę z kranu można pić tylko po przegotowaniu, bo w innym wypadku bardzo łatwo się zatruć. Jednak prawda jest taka, że woda, która leci bezpośrednio z kranu (dotyczy instalacji przyłączonych do wodociągów miejskich) spełnia wymogi bezpieczeństwa, co oznacza, że kiedy pijemy ją bez przegotowania, nic nam nie grozi. Woda poddawana jest wielu etapom oczyszczania. Przede wszystkim dokonywana jest filtracja. Sprawdza się także czy nie ma w niej żadnych szkodliwych związków. Woda poddawana jest ciągłemu biomonitoringowi, a więc śmiało można powiedzieć, że nim trafi do naszych szklanek jest przebadana niezwykle dokładnie i rzetelnie.

Przemysłowe stacje uzdatniania wody odpowiadają za bezpieczeństwo wody

przemysłowe stacje uzdatniania wody

Jeszcze kilkanaście lat temu rzeczywiście nie zalecano picia wody bezpośrednio z kranu, bez jej przegotowania, ale czasy zmieniły się i aktualnie można powiedzieć, że kranówka jest niejednokrotnie wyższej jakości niż woda butelkowana. Wynika to z faktu, że przemysłowe stacje uzdatniania wody przeszły całkowitą modernizację. Przede wszystkim woda jest oczyszczana wieloetapowo. Filtrowana jest dzięki filtracji węglowej i piaskowej. Dodatkowo wykonywane jest ozonowanie, odwrócona osmoza czy dezynfekcja. W każdym sektorze chemicznym woda poddawana jest szeroko zakrojonej analizie. Bada się ją pod kątem obecności niebezpiecznych substancji, a więc woda, która trafia do kranu jest wolna od grzybów, bakterii czy wirusów. W przypadku biomonitoringu korzysta się z żywych organizmów, które reagują na ewentualne zanieczyszczenia. Wiele osób zastanawia się, czy jeżeli w wodzie czuć chlor, to można ją spożywać? Oczywiście odpowiedź brzmi: tak, gdyż stosowany na jednym z pierwszych etapów chlor zapewnia, że woda jest czysta, choć rzeczywiście jej smak może wtedy nie być najlepszy. Na szczęście stosuje się filtry węglowe, które nie tylko usuwają zanieczyszczenia, ale też sprawiają, że woda jest neutralna w smaku. Nawet w mniejszych miastach czy na wsiach dozwolone jest picie nieprzegotowanej wody. Oczywiście w razie wątpliwości czy też pytań zawsze można uzyskać odpowiedź w lokalnych wodociągach. Próbkę wody do badania może też pobrać stacja sanepidu.

Czy woda kranowa powoduje powstawanie kamieni nerkowych?

Kolejnym mitem, z którym warto się rozprawić jest ten dotyczący tego jakoby woda kranowa powodowała powstanie kamieni nerkowych. Wynika to z faktu, że bardzo często na szklankach osadza się tzw. kamień. Jednak ten kamień nie jest szkodliwy i w żadnym wypadku nie przyczynia się do powstania kamieni nerkowych, gdyż oznacza on, że w wodzie znajduje się wiele cennych minerałów. Woda z kranu bogata jest w wiele biopierwiastków. Wśród nich można wymienić oczywiście magnez i wapń. Ale trzeba też wiedzieć, że ilość biopierwiastków zawartych w wodzie jest różna, w zależności od miejsca zamieszkania. Np. w Krakowie biopierwiastków w wodzie jest więcej niż w Warszawie, ale mniej niż w Gdańsku.

Unia Europejska na straży jakości wody

Jakość wody kranowej regulują nie tylko polskie przepisy, ale i te Unii Europejskiej. Oznacza to więc, że woda, która trafia do naszego kranu musi być całkowicie bezpieczna i jej jakość jest taka sama, jak na terenie całej Wspólnoty. Oczywiście może zdarzyć się, że z jakiegoś powodu, np. awarii sieci, zostanie ona zanieczyszczona. Ale wtedy mieszkańcy są na bieżąco informowani. Zazwyczaj woda jest zdatna do picia, z tym że po przegotowaniu. Jeżeli jednak okazuje się, że jest zanieczyszczona bakterią e-coli to miasto, czy gmina musi zapewnić mieszkańcom wodę, która transportowana jest beczkowozem.

Warto spożywać wodę kranową, wszak jest zdrowa, a przy tym robimy coś dobrego dla środowiska, gdyż nie generujemy tak dużej ilości plastiku.

 

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij