Brak odpowiedniego doświadczenia oraz wiedzy na temat wymienników ciepła sprawia, że nie do końca wiemy, czy takie rozwiązania mogą się sprawdzić w naszym mieszkaniu. Oczywiście nowoczesne wymienniki ciepła to dzisiaj standard i tak naprawdę stosuje się je w każdym systemie wentylacji nawiewno-wywiewnej, która umożliwia nam odzysk ciepła.
Artykuł powstał we współpracy z białostocką firmą Bartosz
System tego typu współpracuje z rekuperatorem. Cały schemat takiej instalacji jest bardzo prosty, dzięki czemu ogrzewanie czy chłodzenie powietrza jest możliwe w samym urządzeniu, czyli przed jego działaniem wewnątrz mieszkania. Trzeba przyznać, że jest to niewątpliwa zaleta i właśnie dlatego wymienniki ciepła wykorzystują sporo darmowej energii, która generowana jest właśnie przez powietrze.
Trzeba przyznać, że zasady funkcjonowania takiego schematu są bardzo proste. Wymienniki ciepła a konkretniej ich działanie najlepiej widoczne jest w porze zimowej, kiedy to zimne powietrze docierające do budynku jest ogrzewane, a następnie wpuszczane do pomieszczenia. Sprawia to, że instalacja jest w stanie wykorzystać energię pochodzącą z wcześniej ogrzanego powietrza usuwanego z pomieszczeń do podniesienia temperatury w całym mieszkaniu.
To są duże korzyści
Na ogół zastosowanie systemu wentylacji z odzyskiem ciepła, ma wpływ na obniżenie rachunków za ogrzewanie. W porze letniej system ten może być również wykorzystywany do schłodzenia mieszkania w porze nocnej, kiedy to temperatura zewnętrzna jest niższa niż wewnątrz pomieszczeń domu.
W tym celu wymiennik ciepła, którego zadaniem jest odzyskiwanie energii cieplnej pomijany jest przez tzw. by-pass, czyli obejście wymiennika. Dzięki temu chłodniejsze powietrze może być dostarczone do budynku.
Zimą różnica temperatury powietrza w pomieszczeniach a temperatury powietrza zewnętrznego jest ogromna, dlatego też zastosowanie wymienników ciepła, przynosi wspomniane wyżej korzyści energetyczne a sam wymiennik, sprawdza się w praktycznym zastosowaniu.
Zastosowanie wymiennika ciepła to naprawdę wartościowy i opłacalny sposób na uzyskanie darmowej energii, która może wspomóc tradycyjne sposoby ogrzewania lub nowoczesne systemy grzewcze wykorzystujące np. pompy ciepła.
Sprawność to kluczowy czynnik
W praktyce bardzo dużą rolę w tego typu systemach odgrywa sprawność. Wszystko zależy od zastosowanego przez nas urządzenia. Tego typu rozwiązania różnią się między sobą, dlatego wymienniki ciepła zawierają mniejszą, bądź większą sprawność odzysku ciepła.
Wymienniki ciepła charakteryzujące się niską sprawnością odzysku ciepła muszą być zabezpieczone nagrzewnicą, która ochroni wymiennik przed zamarznięciem, ponieważ zmarznięcie wymiennika, a w zasadzie „zatkanie” go lodem, spowoduje, że powietrze będzie miało ograniczony przepływ, a system wentylacji mechanicznej przestanie działać. Zakup oraz eksploatacja takiej nagrzewnicy są dodatkowymi dość wysokimi kosztami, które będzie musiał ponieść użytkownik.
Dodatkowe koszty z tym związane obniżają oszczędności jakie można uzyskać dzięki zastosowaniu rekuperacji, a tym samym mogą sprawić, że zakup centrali wentylacyjnej z wymiennikiem ciepła o niskiej sprawności przestanie być opłacalny.
Właśnie dlatego system wentylacji nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła powinien posiadać wymiennik o wysokiej sprawności, wtedy urządzenie, jest w stanie działać prawidłowo, nawet w skrajnych warunkach i bez konieczności stosowania nagrzewnicy.
Gdy urządzenie nie działa
Pamiętajmy, że w trakcie, gdy system nie działa, pomieszczenia nie są wentylowane, przez co powietrze do pomieszczeń musimy dostarczyć w inny sposób (np. poprzez otwarcie czy rozszczelnienie okien), co z kolei może doprowadzić, do zwiększonych rachunków za ogrzewanie.
Jest to bardzo niekomfortowy stan i właśnie dlatego wysoka sprawność urządzenia daje nam lepszą i bardziej efektywną pracę całego rekuperatora, a co za tym idzie wymiennika ciepła, który także uczestniczy aktywnie w procesie dostarczania ciepła do pomieszczenia.
Wentylacja i odzysk ciepła to procesy ciągłe, nie powinno się przerywać pracy urządzenia, ponieważ niesie to ze sobą wzrost rachunków za ogrzewanie, obniża komfort przebywania w pomieszczeniach oraz może spowodować uszkodzenie urządzenia.
Dlatego musimy włączyć myślenie i lepiej kupić droższy system dobrej jakości, który o wiele lepiej sprawdzi się w naszych pomieszczeniach niż tańszy, który będzie wysoce awaryjny i zamiast przynieść korzyści, przyniesie straty.