Czym jest automatyka przemysłowa, na czym polega i dla kogo? Sprawdzamy!

Czym jest automatyka przemysłowa, na czym polega i dla kogo? Sprawdzamy!

Zastanawiasz się, w jaki sposób możesz polepszyć wydajność procesów produkcyjnych w swojej firmie? Automatyka przemysłowa to jedno z najlepszych możliwych wyjść. Jeżeli nie wiesz, na czym ona polega, koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem. Znajdziesz w nim wszystkie niezbędne informacje na ten temat. 

Automatyzacja – podstawowe informacje 

Automatyzowanie procesów polega na zastąpieniu lub ograniczeniu pracy wykonywanej przez człowieka przy pomocy specjalistycznych maszyn. Tego rodzaju działanie ma wiele zalet.

Automatyzacja procesów produkcyjnych pozwala na ich ujednolicenie oraz optymalizację kosztów. Przyczynia się bezpośrednio do zmniejszenia liczby błędów związanych z produkcją, a także zwiększa wydajność pracy, co przekłada się na osiągnięcie większych zysków.

Ograniczenie bezpośredniego zaangażowania człowieka w procesy produkcyjne wpływa też pozytywnie na bezpieczeństwo w zakładzie pracy. Automatyzacja sprawia, że Twoi pracownicy nie będą wystawieni na zagrożenia obecne przy liniach produkcyjnych czy montażowych. 

Automatyzowane przenośniki grawitacyjne i napędzane

Doskonały przykładem zautomatyzowania procesów produkcyjnych może być zastosowanie specjalistycznych przenośników. Umożliwiają one transport komponentów i towarów pomiędzy jednym stanowiskiem a drugim, bez angażowania w to pracowników. 

Istnieją przenośniki grawitacyjne oraz napędzane. Te pierwsze nie wymagają dodatkowego zasilania, a dzięki montażowi pod odpowiednim kątem, przedmioty mogą przesuwać się po nich samoczynnie. Przenośnik taśmowy lub rolkowy napędzany pozwala na modyfikowanie szybkości transportu czy też jego kierunku, ale jest droższym rozwiązaniem.

Przenośnik taśmowy – budowa 

Proces konstrukcji takiego rozwiązania może różnić się w zależności od warunków obecnych w miejscu montażu oraz indywidualnych potrzeb danego zakładu pracy. Z tego powodu jego budowa powinna być skonsultowana z fachowcami.

Przenośnik taśmowy – schemat

Przenośniki grawitacyjne i napędzane mogą być zainstalowane w niemal każdym miejscu. Schemat takiej maszynerii można w dość dużym stopniu modyfikować, tak by spełniała ona wszystkie warunki niezbędne do efektywnej pracy w danym przedsiębiorstwie. 

Automatyzacja i robotyka przemysłowa – dla kogo? 

Tego typu rozwiązania technologiczne mogą być stosowane w każdym zakładzie pracy zajmującym się produkcją, przeładowywaniem, magazynowaniem i nie tylko. Nie musisz przy tym zatrudniać fachowców, którzy mają odpowiednią wiedzę do zaprojektowania i obsługi tego rodzaju rozwiązań. 

Profesjonalne firmy inżynierskie takie jak Nixal oferują obecnie wysokiej klasy outsourcing pracowniczy. Robotyka przemysłowa wdrażana z ich pomocą może obejmować między innymi kompleksowe doradztwo z zakresu wdrażania działań mających na celu automatyzację. 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na temat tego jak wygląda outsourcingowa robotyka przemysłowa, koniecznie zapoznaj się z pełną ofertą firmy Nixal. Na ich stronie internetowej znajdziesz wszystkie niezbędne informacje na temat automatyzowania procesów produkcyjnych i powiązanych z tym zagadnień.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij