Dom pasywny vs tradycyjny dom jednorodzinny – różnice

Dom pasywny vs tradycyjny dom jednorodzinny – różnice

Każdy chciałby mieszkać w domu, w którym rachunki za prąd i ogrzewanie są ekstremalnie niskie. Pozwoliłoby to na wprowadzenie realnych oszczędności do domowego budżetu. Taką wizję mają wszystkie osoby decydujące się na domy pasywne. Czym oprócz oszczędności różnią się od tradycyjnych domów jednorodzinnych?

Czym domy pasywne różnią się od tradycyjnych domów jednorodzinnych?

Ogólnie w budownictwie zostało przyjęte, że domy pasywne mają roczne zapotrzebowanie na energię potrzebną do ich ogrzewania, przygotowywania ciepłej wody użytkowej i działania wszystkich urządzeń, jakie się w nim znajdują, na poziomie 120 kWh/m2. Ponadto tego typu budynki są bardzo dobrze zaizolowane. Duże nakłady finansowe na etapie ich budowy przeznacza się właśnie na izolację. Jest ona wykonywana z wysokiej jakości materiałów. Trzeba pamiętać, że tego typu domy muszą być przede wszystkim bardzo szczelne – można powiedzieć, że nawet w 99%. To wszystko pozwala na ogrzewanie domu niewielkimi ilościami wytworzonego ciepła. Wpływa to na realne oszczędności. Tym bardziej, że zazwyczaj w domach pasywnych stosowana jest wentylacja mechaniczna zamiast grawitacyjnej. Generuje to ogromne oszczędności i pozwala zachować duże ilości ciepła wewnątrz budynku, nie mówiąc już o możliwości odzysku ciepła z wydmuchiwanego z pomieszczeń zużytego powietrza. Tego typu systemy rzadziej znajdują zastosowanie w tradycyjnych domach jednorodzinnych. Izolacja jest tam ważna, ale nie 100-procentowa. Straty ciepła generuje „darmowa” wentylacja grawitacyjna, a i okna nie są zwykle z najwyższej półki. Deweloperzy tacy jak ecoreadyhouse.pl przekonują jednak, że lepiej zainwestować więcej na etapie budowy domu, aby później odcinać od tego kupony i cieszyć się z niskich kosztów utrzymania domu. Inwestycja zwraca się już po kilku latach mieszkania.

 

Podstawą jest dobry projekt

Aby marzenie o pasywnym domu – dużo lepszym od domu tradycyjnego – mogło się spełnić, trzeba przede wszystkim wykonać solidny projekt. Najlepiej zlecić to profesjonalnej firmie, która będzie go również w stanie zrealizować.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij