Dzięki jakim ułatwieniom szybciej zbudujesz dom?

Obecnie marzeniem wielu osób jest budowa własnego domu. Coraz częściej decydujemy się na tego typu inwestycje, ponieważ w dzisiejszych czasach zdecydowanie lepiej zarabiamy niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu.

Znacznie więcej osób stać na budowę oraz utrzymanie domu, jednak warto pamiętać, iż często jego budowa wymaga uzyskania wielu pozwoleń. Tym samym może być długa oraz kosztować nas wiele wysiłku. Zatem dzięki jakim ułatwieniom możemy szybciej zbudować nasz dom?

Długotrwała budowa domu

Należy mieć świadomość, iż budowa domu jednorodzinnego nie przebiega tak szybko jakbyśmy sobie tego życzyli. Często od postawienia fundamentów do wykończenia całego budynku mija wiele miesięcy. Z tego powodu decydując się na tego typu inwestycję powinniśmy być przede wszystkim cierpliwi.

Jednak na okres budowy domu ma wpływ także stos dokumentów oraz pozwoleń, które powinniśmy posiadać. Należy mieć świadomość, iż jeszcze w zeszłym roku aby móc wybudować dom jednorodzinny na swojej działce potrzebowaliśmy do tego niezbędne pozwolenie.

Tym samym otrzymanie tego typu dokumentów było bardzo czasochłonne, co przedłużało jeszcze budowę naszego wymarzonego lokum.

Otrzymanie takiego pozwolenia na budowę w wielu przypadkach przypominało syzyfową pracę. Jak podaje jeden z inwestorów na popularnym forum internetowym, zdarzały się nawet przypadki, iż walka o otrzymanie takiego pozwolenia była prowadzona nawet przez kilka lat.

Jednak warto pamiętać, że w ostatnim czasie przepisy uległy zmianie. Zatem czy możemy w końcu pozbyć się zbędnych dokumentów i przeprowadzić sprawniej budowę domu jednorodzinnego?

Dom jednorodzinny bez pozwolenia

Warto wiedzieć, iż od zeszłego roku przepisy dotyczące budowy domów jednorodzinnych uległy drastycznej zmianie. Od tej pory będziemy mogli wybudować nasz dom bez pozwolenia. Oznacza to, iż nie będziemy musieli spędzać wiele czasu w urzędach i kompletować wszystkich niezbędnych dokumentów. Tym samym budowa naszego wymarzonego domu może przebiec bardzo szybko.

Nie możemy zapominać również o tym, iż jeżeli pragniemy wybudować przy naszym domu osobny garaż, także nie będziemy musieli martwić się o pozwolenie. Jest to bardzo duże ułatwienie dla wielu osób, ponieważ jak już wcześniej wspomniano na tego typu pozwolenie mogliśmy często poczekać nawet przez kilka lat.

Zgodnie z nowymi przepisami także wolnostojące budynki mieszkaniowe jednorodzinne, które znajdują się na zaprojektowanych działkach w całości także nie będą wymagały odpowiedniego pozwolenia na budowę. Zdecydowanie jest to ułatwienie nie tylko dla osób pragnących posiadać wymarzone lokum, ale także dla inwestorów.

Zmiany w przepisach

Zmiany jakie zaszły w przepisach w ostatnim czasie to również fakt, iż rzeczywiście nie potrzebujemy pozwolenia na budowę domu ale musimy zawiadomić o takiej budowie odpowiedni urząd. Powinniśmy także pamiętać o tym, iż konieczne będzie przygotowanie aż czterech egzemplarzy projektu budowlanego. Również istotne jest dołączenie do projektu informacji o obszarze oddziaływania naszego obiektu.

Zbudowanie własnego domu to marzenie bardzo wielu osób. Jest to oaza, do której możemy wracać po ciężkim dniu w pracy. Ponadto tego typu budynek mieszkalny jest zdecydowanie bardziej wygodny niż przykładowo mieszkanie w bloku.

Z tego powodu tak wiele osób decyduje się na jego budowę. Warto pamiętać, iż od zeszłego roku zmieniły się przepisy prawa budowlanego. Obecnie aby wybudować ten wymarzony budynek nie musimy już uzyskiwać specjalnego pozwolenia, co często wymagało wiele czasu oraz wysiłku.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij