Elektryczne podgrzewacze wody

Elektryczne podgrzewacze wody

Elektryczne ogrzewcze przepływowe znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie zużycie ciepłej wody jest małe i nieregularne. To kompaktowe i ekonomiczne urządzenia stanowiące ciekawą alternatywę dla instalacji z zasobnikiem.

Ogólna charakterystyka podgrzewczy przepływowych

Budowa instalacji z zasobnikiem wiąże się z dużymi kosztami i jest nieekonomiczna – straty ciepła, nawet kiedy zasobnik jest dobrze zaizolowany, skutecznie odwodzą od tego pomysłu.

Ogrzewacze przepływowe wymagają jedynie zasilania elektrycznego, doprowadzenie zimnej wody oraz odprowadzenia ścieków. Te kompaktowe i łatwe w montażu urządzenia pobierają energię tylko wtedy, kiedy są włączone, dzięki czemu możemy zaoszczędzić na rachunkach za energię elektryczną.

W zależności od potrzeb możemy wybrać ogrzewacze jedno- bądź trójfazowe. Te pierwsze dostarczą około 2 litrów ciepłej wody na minutę, czyli dokładnie tyle, ile potrzeba, aby umyć ręce.

Jako że standardowy podgrzewacz jest bardzo mały, może być z powodzeniem montowany pod umywalką. W nowoczesnych urządzeniach stopień zabezpieczeń instalacji elektrycznej oraz ochrony przed porażeniem jest na tyle wysoki, że podgrzewacze mogą być bezpiecznie montowane także w pobliżu kabiny natryskowej.

Sposób działania ogrzewacza przepływowego

Uruchomienie elektrycznego podgrzewacza przepływowego następuje bezpośrednio po odkręceniu kranu z ciepłą wodą. Urządzenie zaczyna wówczas podgrzewać wodę i pobierać energię. Pobór ustaje w momencie zakręcenia kranu.

Jeżeli przez dłuższy czas nie będziemy odkręcać kurka i woda, która znajduje się między kranem a podgrzewaczem, zdąży już wystygnąć, wówczas z kranu popłynie najpierw chłodna woda, a dopiero potem – ogrzana. Ilość chłodnej wody zależy od miejsca poboru – im dalej jest umiejscowiony podgrzewacz, tym większa ilość popłynie.

Jak wybrać najlepszy podgrzewacz?

Wybierając ogrzewacze przepływowe, warto zwrócić uwagę na funkcje dodatkowej, np. system zabezpieczeń przed przegrzaniem, ochrona przed osadzaniem się kamienia czy sposób regulacji temperatury wody. Regulatory mogą być dodatkowo wyposażone w specjalne programy chroniące przed skokami temperatury oraz blokadę, która uniemożliwia przypadkową zmianę ustawień.

Jeżeli zależy nam na funkcjonalnym modelu, warto zwrócić uwagę na podgrzewacze trójfazowe o mocy od 6 do 28 kW. Taka moc w zupełności wystarczy do podgrzania wody dla kilku punktów poboru w średniej wielkości domu lub mieszkaniu.

Michał Domański

Michał Domański

Od ponad dekady związany z branżą budowlaną, zdobywając doświadczenie zarówno na placach budowy, jak i w biurach projektowych. Pasjonat nowoczesnych technologii w budownictwie oraz zrównoważonego rozwoju. W wolnym czasie prowadzi bloga poświęconego innowacjom w architekturze.

Artykuły: 277

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *