Funkcjonalne meble, które warto mieć w firmie

Urządzanie biura wymaga dokładnego przemyślenia, tak aby znalazło się w nim miejsce na wszystkie potrzebne elementy – krzesła biurowe, stoły, szafy. Dopasowane do potrzeb meble powinny być przede wszystkim ergonomiczne i praktyczne. Mówiąc krótko: funkcjonalne. Oto niezbędnik wyposażenia i kilka sprytnych pomysłów.

Modułowe stoły konferencyjne

Nie trzeba prowadzić szkoleń na kilkadziesiąt osób, aby w firmie potrzebne były stoły konferencyjne. Zawsze potrzebne jest miejsce, gdzie można zrobić burzę mózgów czy przeprowadzić ważną rozmowę. Miejsce, które będzie sprzyjało otwartości bardziej niż gabinet szefa. Świetnym rozwiązaniem są modułowe stoły, które można ustawiać w różnych konfiguracjach – inaczej na naradę, inaczej na rozmowę ewaluacyjną, inaczej na szkolenie. Dobrane do nich nowoczesne krzesła biurowe wpłyną na wizerunek firmy i komfort uczestników spotkań. W małych biurach dobrze sprawdzą się stoły rozkładane.

Składane krzesła i fotele biurowe

W firmach, gdzie duże spotkania odbywają się okazjonalne, a nie ma zbyt wiele miejsca, doskonałym uzupełnieniem stołów są krzesła biurowe, które można złożyć, gdy nie są używane. Z ich pomocą można zaaranżować przestrzeń zarówno na kilka, jak i kilkadziesiąt osób. Przydają się także wtedy, kiedy okazjonalne wydarzenia, jak np. firmowe imprezy, organizowane są na patio lub tarasie. Innym praktycznym rozwiązaniem do salki konferencyjnej są krzesła i fotele biurowe, które co prawda nie składają się jak leżaki, ale mogą zostać ułożone doi przechowywania jedne na drugich.

Szafy kominy do biura

Chociaż przestrzeń służbowa kojarzy się z mobilnymi szafkami na dokumenty, to warto rozważyć też zakup szaf typu komin – wysokich i wąskich. Pozwolą one uzyskać więcej miejsca na przechowywanie. Mogą być umieszczone obok biurek, we wnękach lub pod ścianami. Dobrze pasują także do umieszczenia przy ścianach z oknami. Tak szafa będzie idealna do przechowywania materiałów, z których korzystają wszyscy pracownicy. Co więcej, przyda się nie tylko w biurach, ale i w różnych zakładach rzemieślniczych.

Nowoczesne krzesła biurowe z możliwością dopasowania

Ergonomia to nie tylko wymóg ustawowy. Zapewnienie optymalnych warunków pracy wpłynie na samopoczucie, wygodę i długoterminowo na zdrowie – a w efekcie na wydajność pracowników. Z tego też względu krzesła i fotele biurowe, które można dostosować do indywidualnych potrzeb, to bezwzględna konieczność. Każdy, kto pracuje przy biurku, powinien mieć dopasowane do swojego wzrostu i sylwetki siedzisko, kluczowa jest wysokość fotela, podłokietniki i wyprofilowane oparcie, które również można ustawić w najlepszej pozycji. Nowoczesne krzesła biurowe mają często oparcia wykonane z wytrzymałej i sprężystej siatki, co czyni je lekkimi i poprawia komfort w upały.

Szafki na dokumenty

To element równie konieczny w firmie jak blaty do pracy oraz fotele i krzesła biurowe. Najbezpieczniejszym i najtrwalszym rozwiązaniem są metalowe szafki z szufladami. Najlepiej też, aby każdy pracownik otrzymał szafkę zamykaną na klucz, zwłaszcza jeśli ma do czynienia z wrażliwymi dokumentami. Wyższym stopniem zabezpieczenia może być natomiast złożony zamek szyfrowy. Szafki biurowe pozwalają też pracownikom utrzymać porządek i nie trzymać na widoku swoich prywatnych rzeczy. Ponadto mogą posłużyć jako dodatkowy blat albo podstawka pod akcesoria komputerowe.

Nietypowe krzesła biurowe

Coraz więcej mówi się o tym, iż długotrwałe siedzenie jest niekorzystne dla zdrowia. Coraz częściej też pracodawcy dostosowują biura do indywidualnych potrzeb pracowników. Wyrazem połączenia tych dwóch trendów są np. nowoczesne krzesła biurowe np. w formie klęczników. To rozwiązanie zalecane osobom, które powinny unikać długotrwałego siedzenia ze względu na kłopoty z krążeniem. Ponadto takie siedzisko pozwala wzmacniać mięśnie głębokie i zapobiegać wadom postawy. Taki biurowy klęcznik nie musi być stosowany przez cały czas, ale np. kilka osób może się nim wymieniać w ciągu dnia, zamiennie z krzesłami. Warto więc przed zakupem nowych mebli do biura skonsultować się z pracownikami i zapytać, czy byliby zainteresowani rozwiązaniami innymi niż klasyczne fotele. Przy okazji pamiętać należy też, iż jeśli ktoś do ergonomicznej propozycji przy biurko potrzebuje podnóżka, ma prawo go od pracodawcy wymagać.

Michał Domański

Michał Domański

Od ponad dekady związany z branżą budowlaną, zdobywając doświadczenie zarówno na placach budowy, jak i w biurach projektowych. Pasjonat nowoczesnych technologii w budownictwie oraz zrównoważonego rozwoju. W wolnym czasie prowadzi bloga poświęconego innowacjom w architekturze.

Artykuły: 277

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *