Coraz więcej osób decyduje się na budowę domu, wszak ceny mieszkań ostatnio są naprawdę wysokie. Jednak tutaj stają oni przed dylematem jaki rodzaj ogrzewania wybrać. Jak nietrudno się domyślić ogrzewanie grzejnikowe cieszy się największą popularnością, jednak wbrew pozorom takie ogrzewanie „niejedno ma imię”. Dostępne są np. grzejniki płytowe w sklepenergii.pl, które wyróżniają się najwyższą jakością oraz estetyką wykonania. Można również zdecydować się na grzejniki kanałowe. Zatem, co warto wybrać?
Grzejniki kanałowe – nowoczesność, ale czy funkcjonalność?
Coraz więcej nowoczesnych domów posiada dużą otwartą przestrzeń, gdzie każdy centymetr ściany musi być dokładnie zagospodarowany. Ponadto popularne stają się także przeszklone domy, gdzie zwyczajnie nie ma miejsca na klasyczne grzejniki. W tym przypadku dobrym wyborem wydają się być grzejniki kanałowe. Można tutaj wybrać modele z wentylatorem, który znajduje się pod powierzchnią podłogi. Można również zdecydować się na model bez wentylatora. Jednak należy zdawać sobie sprawę, że jego efektywne działanie zapewnione jest wtedy, gdy grzejnik zostaje umieszczony w najchłodniejszym miejscu pomieszczenia. Tutaj trzeba pamiętać, że długość grzejników powinna przekraczać długość przeszkleń. Stąd czasami konieczne jest zamawianie modeli na specjalne zamówienie, a to niestety wiąże się ze zdecydowanie wyższą ceną. Oczywiście trzeba także wspomnieć o zaletach, jakie niesie ze sobą ten typ ogrzewania. Otóż grzejnik kanałowy można umieścić niezależnie od rodzaju nawierzchni, gdyż współpracuje zarówno z gresem, podłogą drewnianą, a nawet tanimi panelami. W przypadku grzejników kanałowych widoczne są kratki wentylacyjne, których rodzaj można dobrać do stylu aranżacji. Niestety jeżeli decydujemy się na ogrzewanie kanałowe musimy wiedzieć, że nie uzyskamy efektu ciepłej podłogi.
Grzejniki tradycyjne – zawsze i wszędzie
Niewątpliwie najpopularniejszym rozwiązaniem jest stosowanie klasycznych grzejników. Tutaj najlepiej sprawdzą się grzejniki płytowe. Jeżeli szukacie świetnych i tanich modeli to warto zakupić grzejniki płytowe w sklepenergii.pl. Ale przejdźmy do zalet takiego rozwiązania. Otóż w przeciwieństwie do grzejników kanałowych, modele płytowe polecane są dla alergików, gdyż nie osadza się na nich kurz ani drobnoustroje. Warto także zwrócić uwagę, że nagrzewanie takich grzejników jest bardzo szybkie i współpracują one z każdym źródłem ciepła. Również rozmieszczenie nie powinno być trudne i warto każdy grzejnik płytowy umieścić pod oknami lub blisko okien, kiedy np. zajmują one całą ścianę. Oczywiście jest to najbardziej ekonomiczne rozwiązanie i jednocześnie cechujące się największą efektywnością. Również estetyka współczesnych modeli pasuje zarówno do klasycznie urządzonych wnętrz, jak i tych w stylu nowoczesnym czy retro.
Alternatywa dla obu rozwiązań – ogrzewanie podłogowe
Dostępne jest również ogrzewanie podłogowe, które może współpracować z grzejnikowym. Jednak wadą takiego rozwiązania jest cena, która jest relatywnie najwyższa. Ogrzewanie podłogowe sprawdza się na dużych otwartych przestrzeniach. Jednak trzeba pamiętać, że nie współpracuje z każdym rodzajem podłogi. Nie polecane jest do drewnianej podłogi i absolutnie nie można go stosować w przypadku paneli. Najlepiej sprawdza się się przy pokryciu podłogi gresem, ewentualnie kamieniem.
Które rozwiązanie najlepiej wybrać?
Jeżeli zależy nam na czasie i jednocześnie cenie, to najlepiej zdecydować się na klasyczne grzejniki. Również ich estetyka jest na najwyższym poziomie, dlatego nie trzeba obawiać się, że zaburzą one aranżację. W przypadku dużych przeszklonych domów można zdecydować się zarówno na ogrzewanie podłogowe, jak i grzejniki kanałowe. Jeśli jednak chcesz podłogę przykryć wykładziną, musisz wybrać klasyczne grzejniki, gdyż powyższe rozwiązania się nie sprawdzą. Ogrzewanie podłogowe można zastosować jedynie w przypadku wykładziny lvt.
Naszym zdaniem zarówno grzejniki kanałowe, jak i klasyczne mają wiele zalet. Jednak trzeba przyznać, że w codziennej eksploatacji wygodniejsze są modele klasyczne, ze względu na łatwiejsze oczyszczanie ich z kurzu, a także osiadanie zanieczyszczeń w mniejszej ilości.