Hale produkcyjne – charakterystyka, planowanie budowy i przewidywane koszty

Hale produkcyjne – charakterystyka, planowanie budowy i przewidywane koszty

Jeśli stajesz przed koniecznością zbudowania hali produkcyjnej musisz odpowiedzieć sobie na kilka istotnych pytań. Przede wszystkim należy podjąć decyzję – z czego zostanie ona zbudowana? Obiekt musi być solidny, postawiony w krótkim czasie i możliwie tani.

Materiał na budowę hali

W ostatnich latach sporą popularnością cieszą się hale z płyt warstwowych. Takie obiekty są stabilne, solidne i tańsze, niż budynki murowane. Hale murowane zaliczane są do tradycyjnego budownictwa. Uważa się również, że są one bardziej odporne na działanie czynników zewnętrznych. Mimo wszystko, tego rodzaju obiekty są drogie. Wadą hal murowanych jest czas ich postawienia. Proces budowy trwa średnio pół roku i odbywa się jedynie zimną, co opóźnia pobieranie zysku z działalności produkcyjnej. Hale z płyt warstwowych można postawić nawet w trzy miesiące. Koszt zbudowania jest niższy niż budynku murowanego (nawet o połowę) i co ważne, prace budowlane mogą trwać cały rok. Nic dziwnego, że wielu przedsiębiorców decyduje się na postawienie hal z płyt. W zależności od potrzeb, rdzeń obiektu warstwowego może być inny. Najtańszym rozwiązaniem jest płyta styropianowa, która posiada atest na nierozprzestrzenianie się ognia. Drugim rodzajem rdzenia jest pianka poliuretanowa, która posiada właściwości zbliżone do styropianu. Alternatywą jest wełna mineralna, która świetnie nadaje się do miejsc, gdzie niezbędna jest odporność ogniowa i akustyczna.

Hale stalowe

Interesującym rodzajem hal przemysłowych są obiekty stalowe. Charakteryzują się brakiem wewnętrznych podłużnych i poprzecznych ścian. Hale stalowe służą przede wszystkim do ochrony przed czynnikami atmosferycznymi (deszczem, wiatrem, śniegiem, temperaturą, promieniowaniem), osób zebranych w jednej kondygnacji,  na określonej powierzchni. Ustrojem nośnym w takiej hali są ramy stalowe, ustawione jedna za drugą, co 6-15m. Takie konstrukcje połączone są systemami prętowymi. Rozpiętość naw w obiekcie wynosi 12-30m. Nieco inaczej rzecz wygląda w halach widowiskowych, które są jednonawowe i ich rozpiętość sięga 60-120m. Stojąc przed koniecznością postawienia hali produkcyjnej, najlepiej jest poprosić o pomoc profesjonalną firmę budowlaną, która przygotuje projekt, wycenę i zbuduje obiekt spełniający nasze oczekiwania. Hale produkcyjne są niezbędnym elementem w wielu branżach, dlatego firmy zajmujące się stawianiem takich obiektów, używają najnowszych technologii, umożliwiających sprawne tworzenie hal przemysłowych.

Koszt wybudowania hali produkcyjnej

Koszt postawienia 1m2 hali zależy od wielu czynników. Ceny rozpoczynają się od kilkuset złotych, a kończą nawet na kilku tysiącach. Na ostateczny koszt budowy obiektu wpływają m.in.: powierzchnia hali, jej przeznaczenie, system izolacji cieplnej, rodzaj obudowy i konstrukcji. Szacuje się, że koszt wykonania hali produkcyjnej, wraz z projektem sięga około 1500zł za m2. Oczywiście finalna cena budowy hali z płyt warstwowych wzrasta wraz z wyborem konkretnych materiałów wykończeniowych, wyposażenia i oświetlenia budynku. Przykładowo, planując budowę hali z płyt warstwowych, o powierzchni 500m2, trzeba wziąć pod uwagę koszt wykonania projektu, zakup płyt styropianowych, montaż konstrukcji stalowych, montaż bram, orynnowanie, położenie posadzek, roboty ziemne i wykonanie fundamentów. Cena takiego projektu to około 820 zł netto za 1m2. Finalny koszt postawienia takiej hali to około 410 tys. zł + VAT.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij