Idealna szafka pod umywalkę – 4 rzeczy, o których warto pamiętać, wybierając meble do łazienki

Łazienka musi być w pełni funkcjonalna. Co do tego nikt nie ma wątpliwości. Każdy mebel powinien spełniać określone zadanie – nie ma w niej miejsca na zbędne sprzęty. Zwłaszcza gdy mowa o łazience o niewielkim metrażu. Kolejne ważne kwestie to estetyka mebli oraz odporność na warunki panujące w tym specyficznym pomieszczeniu. Tym razem skupimy się na wyborze szafki pod umywalkę, która spełni wymienione wymogi. To jeden z najważniejszych mebli łazienkowych!

Dostępne typy szafek pod umywalkę

Szafka pod umywalkę to bardzo praktyczny mebel. Możesz w niej przechowywać chemię gospodarczą, kosmetyki, ręczniki i rozmaite akcesoria łazienkowe, które lubisz mieć zawsze pod ręką. Co ważne, świetnie sprawdza się jako miejsce na dość ciężkie przedmioty, zwłaszcza w porównaniu do niewielkich wiszących szafek montowanych w pobliżu lustra. Wśród szafek pod umywalkę można wyodrębnić trzy nadrzędne kategorie:

  1. Stojąca szafka pod umywalką – pojemna i łatwa w montażu.
  2. Szafka łazienkowa wisząca – zazwyczaj ma mniejszą pojemność od modeli stojących, ale nie jest pozbawiona zalet. Fakt, że znajduje się nieco ponad podłogą, zdecydowanie ułatwia sprzątanie. Ponadto modele podwieszane prezentują się bardzo lekko i optycznie zajmują mniej miejsca od klasycznych szafek stojących, co z pewnością cenią właściciele małych łazienek.
  3. Szafki z umywalką – bardzo praktyczne komplety, dzięki którym wszystko pozostaje idealnie dopasowane pod względem rozmiaru oraz stylu. Występują w wersji wiszącej i stojącej. W tym wypadku nie musisz poszukiwać oddzielnie szafki, umywalki, a czasami nawet baterii z syfonem. Co więcej, cena zestawu bywa korzystniejsza, niż kiedy każdy element kupuje się osobno. Niestety wybór tego typu produktów jest często niewielki.

szafka_podumywalkowa_z_szufladami.jpg

Odpowiednie wymiary szafki łazienkowej

Dokładnie zapoznaj się z wymiarami umywalki oraz przestrzeni wokół niej. Wykonanie precyzyjnych pomiarów oszczędzi Ci kłopotów podczas montażu. Weź pod uwagę szerokość, głębokość i wysokość, aby mebel pasował do wnęki i umywalki. W przypadku szafek wiszących uwzględnij wzrost osób, które mają z nich korzystać. Miejsce, którym dysponujesz, w pewnym stopniu determinuje dobór szafki. Przy głębokości od 50 do 60 cm sprawdzi się szafka łazienkowa z szufladami. Ich zawartość widać od razu po wysunięciu szuflady, co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem. Kiedy jednak dysponujesz ograniczoną przestrzenią, gdzie dostępna głębokość wynosi około 40 cm, zdecyduj się na klasyczną szafkę z półkami.

wymiary_szafek_podumywalkowych.jpg

Co ważne, dobór odpowiednich rozmiarów szafki ma ogromne znaczenie, kiedy mowa o umywalkach z misą wpuszczoną do środka szafki. Przy zbyt dużym otworze umywalka wygląda, jakby wpadała do środka, a gdy jest on za mały, może nieestetycznie wystawać. Nie musisz jednak wiązać dużych obaw z poszukiwaniem szafki o optymalnych wymiarach. Producenci mebli łazienkowych wychodzą naprzeciw klientom i dokładnie wskazują na optymalne parametry.

Jak dopasować szafkę łazienkową do pozostałych mebli?

Powyżej dokładnie omówiliśmy cechy użytkowe szafek łazienkowych. Czas więc na kilka słów na temat ich strony wizualnej. Zapewne nie zaskoczy Cię fakt, że szafka musi pasować do pozostałych sprzętów w łazience. Liczy się tu kolor, styl wykończenia oraz kształt mebla. Przyjrzyj się również uchwytom (czy gałkom) w drzwiczkach lub szufladach i postaraj się nie mieszać złota ze srebrem. Nieco mniej oczywiste, ale równie ważne jest dopasowanie szafki do baterii. Dzięki temu uzyskasz spójność w aranżacji. Zwykle za najbardziej uniwersalne uznaje się białe modele, choć dobrym wyborem może okazać się nawet szarość, beż czy kolory drewna.

jakie_szafki_podumywalkowe.jpg

Wytrzymała i odporna na wilgoć szafka pod umywalkę

Łazienka to miejsce, w którym panuje wysoki poziom wilgotności, a znajdujące się w niej meble są stale narażone na zachlapanie, choćby podczas mycia rąk. Wybierz zatem szafkę dostosowaną do tych wymagających okoliczności. Tworzywo, które podoła opisanym warunkom to m.in. nowoczesne płyty MDF zabezpieczone lakierem lub laminatem. Przed dokonaniem zakupu koniecznie zapoznaj się ze specyfikacją mebla opracowaną przez producenta, aby rozwiać wszelkie wątpliwości!

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij